bugün

Uluslararası kredi kuruluşları oklarını üzerimize çevirdi.
Moody’s ve Fitch, Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyonun büyüme hızını düşüreceğini iddia ediyor, TL’deki zayıflığın dolarizasyonu artırdığını ancak ülkedeki bankacılık sistemine olan güvenin güçlü kalmaya devam ettiğini Türkiye’nin 2018 yılına kıyasla kur şoklarına daha hazırlıklı ülke olduğunu kabul ediyorlar.
ingiliz Barclays Bank, 16 Aralık toplantısında faizin 200, ocakta 100 baz puan olmak üzere 300 baz puan aşağı çekileceğini doların yıl sonunda 14,50 TL olacağını iddia ediyor. Be şapşal adamlar siz de buz gibi görüyorsunuz, Türkiye bugün iç taleple değil ihracatla büyüyor. Enflasyonla bağlantısı yok.
ithal edilen ara malın maliyeti artıyormuş.
Satılan ürünlerin gelirleri de artmıyor mu?
Bu maliyet karşılanıyor ki ihracatta aksama yok aksine artış var.
Bunlar boş laf. Maksat algı operasyonu ile vatandaşı bezdirmek...
Bakınız Türk ürünlerinde yurt dışı talep patlaması yaşanıyor.
imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını gösteren ihracat iklim endeksi kasımda 55,1 ile son 3 ayın zirvesinde.
Peki Türkiye’ye neden sipariş yağıyor.
Çünkü düşük faiz yüksek kur nedeniyle fiyatlar çok ucuzladı...
Firmalarımız mal yetiştiremiyor. ihracat artıyor, ithalat azalıyor, cari açıkta büyük daralma yaşanıyor.
Hazinenin kasası doldu da taşıyor.
Nakit dengesi kasım ayında 30,2 milyar TL fazla verdi.
Faiz dışı nakit dengesi kasımda 43,5 milyar TL fazla olarak gerçekleşti.
Bu tablo nasıl oluştu?
ihracat arttı, şirketler büyük paralar kazandı, yüksek vergi ödediler, hazine rahatladı...
işsizlik azalıyor. Ekim ayında işsizlik oranı geçen yıla göre 2,1 puan azaldı, 10,7 oldu. 384 bin kişi iş buldu.
iş gücüne katılma oranı 3,0 puan artarak yüzde 52,9 oldu...
En önemli gelişme, geçen sene ekimde %24.9 olan 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı 4,8 puan azalarak yüzde 20,1’e geriledi. Enflasyonun da beli kırılacak. Hiç merak etmeyin stokçuluk yapanlara uygulanan cezalar arttırılarak haksız kazanca son verilecek...
Asgari ücret net 4 bin 250 liraya çıkarılarak milyonlarca vatandaş aşırı fiyatlara karşı koruma altına alınacak.
Faizler %10’a düşürülecek.
Yerli yatırımcı gerçeği gördü artık bankada parasını dövizde tutmuyor, TL’ye çevirip hisse senetlerine koşuyor. Geçen hafta 1,1 milyar dolar sattılar. Görüyorsunuz düşük faiz ilaç oldu...
Hükûmetin hayata geçirdiği üretim, istihdam, ihracat, büyüme sistemi tıkır tıkır çalışıyor. Cepler doluyor... Bu rakamları niye görmezden geliyorsunuz?
Dün arkadaşlarımla oturup her gencin yaptığı gibi ulan ülke rezil durumda ne bok yiyeceğiz diye tartışırken, içlerinden biri valla ben artık oyum AKP'ye diyeni nerde olursa olsun bulup döveceğim dedi. Gülmüştüm ama bugün anlıyorum ki çok haklıymış.

Bir mal beyanı. lütfen üstünüze alının.
Akparti'ye oy vermemek
için, Bir çok sebebim var ama,
Diğerlerine oy vermek için,
Tek bir sebep bulamıyorum..
Okadar sahtekâr ve ikiyüzlüler ki
Bir garibanla Ak Parti'li tanınmış bir vekilin, iş adamının veyahut durumu iyi bilinen bir ismin resmini yanyana koyup kıyas yaparak "Türkiye'nin durumu bu" diyorlar.
Yani Ak Parti'liler lüks içinde yaşıyormuş da garip gurebanın halinden anlamıyormuş...
Hele bir de Külliye'ye saray deyip durmaları yok muuu....
O halde ben de size bir söz vereyim buradan;
Bana Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem imamoğlu, Mansur Yavaş'ın eşinin veyahut CHP veya iP'li bir milletvekilinin veyahut genelde CHP veya IP'e oy veren ağırlıklı yalı boylarında, sahil koylarında oturan kaymak tabakanın, memleketin yıllardır kanını emen, ülkenin en müstesna muhitlerine çökmüş lümpen tayfanın benimle ve çook önemsedikleri⁉️ her vatandaşla aynı hayat standartlarında yaşayacaklarına, aynı yerlerde tatil yapacaklarına, aynı sınıfta uçacaklarına, aynı kalitede besleneceklerine, benzer markaları giyinip benzer yapıda konutlarda ikamet edeceklerine dair noter tastikli, imzalı, ayrıca kamuoyu önünde söz verin. Sözünü tutmayanın malı tamamen elinden alınacak diye taahhüt edin. Ben de gidip oyumu sizin ZiLLET tayfasına basacağım. Söz.
Hadi bakalım
Hodri meydan.
Aksi durumda, kendiniz kusacak kadar, aksırıncaya, tıksırıncaya kadar, boğazınıza kadar zıkkımlanırken bana milleti çok düşünüyormuş ayaklarında fakir edebiyatıyla demogoji yapmayın.
Milletin kanını emdiniz
Hor ve hakir gördünüz
Şimdi mi aklınıza geldi garip gurebanın hali?
Bu ülkede ayrıcalıklı azınlık dışındaki vatandaş lüksü, tatili, dışarda yemek yemeyi, seyahati, uçağa binmeyi bu iktidarla gördü yaahuu...
sözlükteki torpilli malum zat (adını söylesem anında siliniyor) yine fake hesaplarıyla birlikte coşmuş. dolar 50 tl olmayı bırak 5 tl'ye bile düşse halk bıktı. ilk seçimde belki muhtemel bir erken seçimde millet ittifakı iktidarda diyebiliriz. tabi trafoya kedi falan girmezse.
ölmesi gereken insanlardır. gerçekten bir düşün artık yakamızdan.
Çünkü yattıkları yerden maaş alıyor troller nede olsa. Azalma olmaz maaşlarında.
Tanıdığım biri vardı. Ticaretle uğraşıyor. Pandemide zamanı batmış. Üç kere batsam yine oy veririm diyordu. Aklıma o çocuğu getirdi bu başlık.
Bu tipler hanımlarını ak partili yöneticilerine sunacaklarını beyan etmişlerdi.
Tek umudum Mahsur Yavaş.
https://youtu.be/ree82II4dJA
görsel
https://youtu.be/ree82II4dJA
Karısını kızını sunmaktan çekinmeyecek sığırdır.
bu kişi bendeniz oluyorum.

görsel

ciddiyim...
ömrümde akp ye oy atmadım ama bu sefer atacağım.
Geberin.
Ülkece zor durumda olsak haklı olabılır ama ülkenin bir kısmı halk ekmek kuyruğun da. Diğer kısmı kokain partilerinde. Bu durumda diyecek tek söz var. Bu kafada ki insanlar bir an önce ölmeli ve sistem değişmeli.
Şuan dolar 20 TL’ye dayandı. Herhalde bir iki seneye 50 tl de olur.
buram buram ipnelik kokan söylemdir.

bizim şirkette de var bunlardan. konu siyasete gelince bu tarz şeyler söylüyor. allah reyizden razı ossun cehape çivi çakmadı çivi dolar 50 lirada olsa gene reyiz orada kalmalı avrupaya nassı ayar verdi ama mihihii diyor. sonra siyasetten bir çıkıyorsun "ne yapacaz be gibson 3 aylık kira birikti kredi kartını ödeyemedim haftalığı cebime koymadan bitti 1 hafta ne yiyecez ne içecez" diye sümükleniyor tabi. bunların kafasına göre bu kadar borcun harcın aldıkları maaşın yetmemesinin dolarla hiç alakası yok. neden ? ekmaaa dolarla mı alıyoruz sanki..
Merak etme o günler uzakta değil.
kaldı 26 lira...