1. 1.
  dolar aldı başını gidiyor.

  ehonomi çoh iyi. bugünlere şükür.
  5 -2 ... liz queen
 2. 2.
  erdoğan'ın faiz arttırımı konusundaki tamamen ekonomik gerçeklerden uzak inadı yüzünden direnç göstermeye devam etsinler de siz ondan sonra görün doların şahlanışını.
  1 ... ecinni
 3. 3.
  ihracat firmamızın muhasebecisi çakırkeyf.
  Kur farkı diyor başka birşey demiyor.
  ... atlant isten gelenadam
 4. 4.
  hazır şah'a kalkmışken; alttan kalkanı da garibana sapladığı için söylenen sözdür.
  ... mechanix
 5. 5.
  https://video.uludagsozluk.com/v/yazarların-25-mart-tahminleri-112799/

  3 ... timur cengiz hulagu
 6. 6.
  He canım tutamaz. birinci dünya savaşı sonrası zayıflayan almanya geliyor ama benim aklıma. Ne olmuştu ne olmuştu gelin birlikte bakalım.
  Birinci dünya savaşından bitik çıkan almanya ağır savaş tazminatlarıyla eziliyordu. Dış açığı daha fazla para basarak telafi edeceklerini düşündükleri için sürekli para basmaya başladılar. En hızlı para basma makinaları bile arzı karşılamaya yetmiyordu. Sonra ne mi oldu? Orada da başkan falan çıkıp “ehonomi çohh eyi, fransa ingiltere bizi kıskanıyor ” demişti ekonomi düzelmişti. Şaka lan şaka!

  Piyasa da çok fazla para birikince piyasada dolayısıyla kendi paralarının değeri düştükçe düştü. 1 Amerikan Doları, yaklaşık 4,2 trilyon Alman Markı oldu. insanlar alışveriş yapabilmek için paralarını el arabasıyla taşımaya başladılar, ancak dükkanlara ulaşamadan paraların değeri yine düşüyordu. Bazı bölgelerde alışverişte trampa usulüne dönülmüştü.Almanya tazminatlarını kömür cinsinden ödemeyi teklif etti. Tabi diğer devletler tarafından kabul görmedi bu fikir.

  Sonra Hiperenflasyon Almanya ekonomisinin çökmesine neden oldu. işsizlik arttı, ücretler yere çakıldı ve geniş kitleler hızla radikalleşmeye başladı. Almanya Komünist Partisi her geçen gün daha fazla sayıda üye kazanmaya başladı. Yatırımları enflasyonda eriyen orta sınıfın büyük bir kısmı fakirleşti. işçiler büyük kitleler halinde komünistlere ve sosyal demokratlara katılmaya başladılar. 1929 yılında yaşanan büyük ekonomik kriz, küçük ve orta burjuvazinin iflas etmesine neden oldu. Almanya'da devrimci durum ortaya çıktı, Naziler iktidara gelmeyi başardılar
  4 ... veritas omnia vincit