1. 1.
  Evet, insana saçma gelebilir ama bu bir gerçektir.

  Düşünün türkiye de doların 2 lira olduğu zamanlar herhangi bir firmanın abd den 60k dolar değerinde birim fiyatı 2k dolar olan 30 adet cihaz ithalat yaptığını varsayalım.

  Bugün ise aynı firmanın yine birim fiyatı 2k dolar olan aynı cihazdan 30 adet değil 10 adet alabildiğini görüyoruz artan kur sebebiyle.

  Yani işin aslı doların artması doğal olarak abd nin ihracatını da olumsuz etkiliyor.

  Şimdi bazıları salak mısın sattığı ürün azalsa bile cebine giren para aynı diyecekler.

  Ama işin aslı dolar sadece Türkiye de yükselmiyor bu durum genel olarak dünya ticaretindeki arz talep dengesini bozuyor.
  -10 ... the rus
 2. 2.
  önce ceplerimizin zararına, sonrasını ise görecek halimiz kalmadı zaten.
  1 ... monk of monkmountain
 3. 3.
  Ek olarak dünya genelinde artan dolar kuru, doların prestijini azaltmaya yönelik bir planın senaryosudur.

  Kendi para birimleriyle ticaret yapan ülkeler vs.

  Bunlar en başından planlanan şeylerdi.

  Bu demek oluyor ki yakın gelecekte doların yerini alacak küresel bir gücün gelişimine tanık olacağız.
  1 ... the rus
 4. 4.
  "Ruble ve Rus kadınları gibi değil mi?" Diye sorduran iddia.
  ... duzenli duzensiz
 5. 5.
  herhangi para biriminin yükselmesinin, bütün ihtiyaçlar açısından arz talep grafiğini doğrudan etkileyeceğini söylemek yeni bir tez konusu olabilir. bu doğrultuda yapılacak şey ciddi okumalar yaparak öncelikle makro sonra da mikro düzeydeki ekonomiyi az çok bilmek olmalı.

  ekonomi matematiğin biraz daha ötesinde politikaya daha yakın bir bilim olması hasebiyle ucundan da politika bilmek fena olmaz.

  ayrıca doların doğma, büyüme ve gelişme aşamalarını doğru analiz ederek neler ile doğrudan ya da dolaylı etkileşim içerisinde olduğunu söyleyebilmek daha olası.

  bilimdeki en basit kurallardan birkaçı sadece bunlar. daha başarılı yahut en azından yüzeysel olmayan savlar için bunları sırasıyla takip ediniz.

  başarılar.
  3 -1 ... samt el sout
 6. 6.
  Dolar yakın zamanda patlayacaktır.
  ... ktm li aynasiz
 7. 7.
  Etkisini zaten ithalatın yüzde 19 civarında düşmesiyle göstermiştir. Gelişmekte olan ülkelerin para birimine kıyasla daha fazla yükselen dolar endeksi tüm ülkelerde aynı sorunu beraberinde getiriyor, banane ben mi düşüneyim AMK Amerikalı şirketler düşünsün.
  ... ruskekosu
 8. 8.
  Ulan iyice boka sardınız.

  Mantiga bak amk.

  Hemen birileri turpu uyarip dolari 50 kurusa dusurmesi lazim.
  3 ... otisabim
 9. 9.
  Ticaretten zarar etse ne yazar..! Senin ekonomine verdiği tahribatla gözünü korkutup esas almak istediklerini paşa paşa alabildikten sonra..!
  1 ... gazeloglu
 10. 10.
  Ulan iphone x 13.000 liramı neydi zaten, ülkede 3 kişi falan aldı telefonu ne arzı ne talebi amk, amerikadan aldışımız ürünleri tamamen boymot etsek yine büyük bir zarar veremeyiz, bu olay uluslar arası olur , işte o zaman fiyatları düşürürler ama kura bağlı olarak biz yine pahalıya alıyor oluruz.

  Yani bize daha çok zarar, onların da pek sikinde değil.
  2 ... gold tab gibson