bugün

(bkz: türk lirasının değer kaybetme nedenleri)
tamamen duygusal.
Talep sabitken ya da artarken arz azalınca malın değeri artar. Fed 4 defa faiz arttırdı ve 2010 dan sonra dolar vatanına döndü.
merrill lynch denir ve gidilir.
Bildiğim halde bilmiyor gibi yapıp sikime kadar diyorum.
Eğer bir kriz varsa - ki bence var- yaşadıklarımdan ötürü birtakım değerlerimi askıya alıp mevcudu kerize çevirdim. Hayatımdaki her boktan şey gibi son anda bir orospuluk çıkmazsa eylül başı sokacam başı.
Böyle olmasını ben değil şeytanlar istedi.
Rabbim affetsin
doların yükselen burcuna sormak gerekir.
Üretmemektir efenim, nettir.
iç siyasette prim yapmak için dış siyasette gemileri yakmaktır.
Ülkeyi yönetenlerin eğitimi hiçe saymaları ve oy verenlerin bunu görmezden gelmeleridir.
Aynı oy verenlerin fabrikalar satılırken ses çıkarmamasıdır.
Boykot çağrısında Türk malı ürün olmadığı için onların epılı varsa diğer tarafta sağmsung var deyip başka ülkenin ürününün reklamını yapmak zorunda kalmaktır.

daha var.. üşendim.
üretim mühendisiyim. tek sebebi kendi ürünlerimizi dışarı satamamak. hep hazır dışarıdan almak bunun dışındaki sebeplerin dolara etkisi 0.0001 kuruştur. aksini iddia eden trumpın peruğu-dur.
Ekonomi mühendisiyim. Tek sebebi inşaat sektöründeki durgunluktur.
tek sebebi sürekli inşaat yapıp parayı kendi içimizde çevirmektir. bize yerliye değil yabancıya satacağımız ürünler lazım.
ithalat yapıp, ihracat yapılmamasından kaynaklanır. ihracat yaparak ülke dolar kazanır ve piyasada doların artmasından dolayı doların değeri azalır, tl'nin değeri yükselir.
ithalat yaparak ülkede dolar rezervi azalır, bundan dolayı ülkede dolar değer kazanır.
sadece betoncular yaşasın gerisi sktrsin politikasının sonucudur.

bu saatten sonra bu zihniyet üretime nasıl adapte olacak

o daha büyük soru işareti.
Çünkü dolar yok bu kadar basit.
esnafımız ticareti çinden mal al sat olarak algıladığı için. devlette aynı ama zora kalınca kendi üretiyor yine bazı şeyleri. ama esnaf ya lokanta açar ya telefon kılıfı satar.
güncel Önemli Başlıklar