bugün

2003ten 2018e 555 milyar dolar cari açık vermemiz.dışardan 642 milyar dolar geldi.abdde başa şahin trump gelince gelen para kısıldı.aldığı borcu çeviremeyen iktidar dolar gelsin diye yabancıya verdiği faizi arttırdı,o da enflasyonu,o da doları arttırdı.
dolar düşükken herkes mal gibi iphone, macbook, bmw aldığı içindir.
üst akıl- dış güç- her bir şey- zeki müren vs.
hala dolar artıyor diyorsunuz türk lirası değer kaybediyor asıl.
ohal, cübbe ilikleyen yargı, tarımsal üretim düşüşü.

alim olmaya gerek yok.
çeşme akarken testisini dolduran türkler.
dışardan getirilen dolarların katma değer yaratmayan betona,asfalta gömülmesi,yiyici yandaşlara peşkeş çekilmesi.
cehape elbette. iki tane arızalı var "üniversiteli tuğçenin striptiz yapması" başlığında bile sapık gibi "solcudur cehapelidir" falan yazmışlar. az sonra damlarlar buraya onlardan önce yazayım dedim. ben bu sözlüğe gelene kadar bu kadar arızalı tipleri duyardım ama gerçek olduklarını bilmezdim fıkra karakteri falan zannederdim *
Budami olmadı bi 10 bi 10 daha.
layıklık gıdiyee, şeriat geliyeee.

https://pbs.twimg.com/media/DduIroHVMAENpdT.jpg
Ülke güvensiz hale geldikçe (mali anlamda) yatırımcı ülkeye ya gelmez ya kaçar. Kaçan yatırımcı dovizini de de alır götürür. Sen üretimde dışa bağımlıysan, ihracat ve ve ithalat dengen arasında uçurum varsa kaçınılmaz sondur bu.turk lirası ile kazanıp dövizle borç ödemenin bedelidir bu artışlar. Dış etkenler var mıdır? Elbet vardır ama bu turkiye'nin asıl sorunu değildir.
Dolar küresel piyasada değer kazanıyorsa diğer döviz pariteleri niye değişmiyor at kafası.

Alın şunu şuradan amk.
faizci iktisatçılarımızdır.
bunlar"hızlı büyümek için çok yatırım yapmaya,çok yatırım için dış borç almaya mecburuz,çünkü tasarruf açığımız var"derler.saray da bunlara uyar.öyleyse yüklen dolara.
görsel
Kılıçdaroğlu olabilir. Öyle ya, ülkeyi muhalefet yönetiyor.
hala doların artışı falan filan....
ya kardeşim ne bakıyorsun sen ,
bi dolar bi boşalır, gavurun parası bu !
yastık altında dolar saklamanın zararlarından dolayıymış.
Bence Berat Albayrak'ta bunu bilmiyordur *
doların arttığı falan yok. aslında dolarda hızlı bir değer kaybı yaşıyor. fakat türk lirası daha hızlı değer kaybettiği için siz dolar artıyor zannediyorsunuz.
kimse yazmamış...

elbette dış minnaklardır.

fransız mallarını boykot edin ey müslimler.
kılışdar ssk'yı batırdığı için .
Ekonomi bakanının kur beni ilgilendirmiyor sözünden sonra olası normal sonuçlardır. Dolarla mı maaş alıyonuz dolarla mı benzin alıyorsunuz.. alt tarafı 2 günde bir temel gıdalara ve ihtiyaçlara ufak ufak zamcıklar yapılmakta.. ama enflasyon yok dünyanın en gelişmiş ekonomisine sahibiz ve alamanlar bizden korkiyi... bu sene binde 4 büyümüşüz... hatta ve hatta dolar negatif yönde düşüşüne devam ediyor.. enflasyon ise %11 falan.. sadece artık ekmek yerine duvarları kemiricez...
yükselen dolar değil alçalan türk lirası.
Amerika’ya kızıp dolar yakan, Hollanda’ya kızıp portakal pıçaklayan, israil’e kızıp asfalta kola döken insanların oy kullanabilip, ülkenin kaderini tayin etmesidir. Diğer bütün nedenler bir şekilde çözülebilecek sorunlar, ama cehaletin kısa vadeli Bir çözümü yok.
gılişdarın isdifa edmemesidir.
tl nin değeri azalıyorsa birde böyle düşünmek lazım.

2010 27 ekim de 1 dolar 1,4392 tl 1 bulgar levası 1,0145 tl 1 rus rublesi 0,04692 tl

2020 27 ekim 1 dolar 8,16 tl 1 bulgar levası 4,93 tl 1 rus rublesi 0,11 tl.

hiç birşey üretmez dışardan hazır alırsan. para kazanmak yerine kredi çekersen , eldeki hazırı satar yersen gün geçtikçe daha da kötüye gider. evet dış mihraklar bizle uğraşıyor olabilir.

ama almanya iki kez dünya savaşında yenilmiş yaptırımlara uğramış. japonya ya atom bombası atıldı. adamların ekonomisine bakalım. iran a uygulanan ekonomik baskılar ambargolar bize uygulansa ekonomiyi düşünemiyorum bile.