1. ?.
  türk halkının büyük çoğunluğu tarafından "evet" olarak oylanacak referandum olacaktır.

  iyi niyet, samimiyet, yürek, özgüven ve g.t ister yalnız.

  (bkz: yerse)
  23 -6 ... cany13
 2. ?.
  mecliste akp ve bdp gibi iki kardeş parti oldukça mümkün olmayacak hadisedir.
  13 -1 ... emsalsiz 1
 3. ?.
  12 eylül 2010 tarihinde bürokrat dokunulmazlığının kaldırılması için yapılacak olan referandumdur.
  ve evet halkın çoğunluğu tarafından "evet" olarak oylanacak referandumdur.
  2 -6 ... ascended
 4. ?.
  survivor kızlar erkekler yapımındaki gibi, dokunulmazlık oyunu oynanması daha çabuk sonuç alınmasını sağlayacak yöntemdir. referandumun tantanası bitmez hacı. baksana bir haftadır gömlek konuşuyoruz.
  3 ... beklemenin boylesi
 5. ?.
  ülkemizde sadece lafta kalabilecek bir şeydir. fakat gerçekleşirse de dokunulmazlıklar kalkar, sonraki 8-10 sene içerisinde değişimin yarattığı olumsuzlukları çekeriz; ve nihayetinde şu ankinden bin kat daha sağlam bir bürokrasi anlayışı oluşur.
  2 ... bicimsizsaka
 6. ?.
  "ne gereği var" diye sorulacak harekettir. milletvekillerine dokunmaya bu kadar meraklıysanız niye seçiyorsunuz, hem dokunulmazlık kalkınca yasamayı nasıl içleri rahat olarak yürütecekler diye sorduran niyettir. dokunulmazlık bir bakıma da parlamentoya saygıdır neticede. burada önemli husus başka şeylerden geçmektedir:

  1) partilerin sorumluluğu: suça bulaşmış, şaibeli, netameli kişileri milletvekili adayı yapmamak.
  2) halkın sorumluluğu: oy vereceği kişileri araştırmak, 1. maddede atlama veya istismar varsa, bunu oylarıyla halletmek, sorunlu isimlere geçit vermemek, meclise yollamamak.
  3) milletvekillerinin sorumluluğu: parlamentonun haysiyetine yakışır tavırlar içinde olmak, suçtan uzak durmak.

  bunlar sağlanamadıktan sonra minareyi çalan zaten kılıfını uydurur. ha siz ne yaparsınız, dokunulmazlık kalkar kalkmaz hoşunuza gitmeyen fikirleri meclis kürsüsünden dile getiren vekilleri meclis kapısında gözaltına alıp kafasına basarak polis otosuna sokarsınız, onu yapamazsanız komplonuzu kurar öyle işi bitirirsiniz. yolsuzluğu yapan eden yine kaynar arada.

  milletvekillerine diş bilemeden önce, seçimle bir mevkiye gelmediği halde korumanın alasından yararlanan atanmışların durumunu bir irdelemek daha önceliklidir.

  (bkz: yasakla saadet olmaz)
  4 -5 ... usualsuspects
 7. ?.
  suçlarından arınmak için parayı bastırıp milletvekili olan vekilleri engellemeyi sağlayacak eylemdir. suçtan ne kastettiğimi anlamak istemeyenler çarpıtırlar elbet.
  3 -1 ... cany13
 8. ?.
  hökümetin pek istekli olmayacağı referandumdur, her fırsatta "halka gidelim" popülist yaklaşımıyla dikkat çeken r.t. erdoğanın bu konuda referanduma gidebileceğine ihtimal veremiyorum zira (bkz: yemez)..
  3 -1 ... millervemarlboro
 9. ?.
  her fırsatta halkın iradesine ne kadar güvendiğini söyleyen insanların normal şartlarda yapması gereken eylemdir ancak nedense yapmazlar bir türlü.
  2 -1 ... cany13
 10. ?.
  sevgiliye dokunmak için eşinden izin istemek gibi bir durumdur.
  2 ... thelma