bugün

yillarca okuyup tip doktoru unvanini kazanmis sahislarin, hastalarina veya toplumun geneline sundugu enteresan tavsiyelerdir.
Amerikada kalp cerrahi olan mehmet oz; gunde 2.75mg fiber, 100mg. civari demir, haftada en az 4 defa seks *, gunde 2 saat bir tempoda yurumeyi vs. tavsiye etmistir. tamam dediklerin dogru olabilir, cok prestijli bir doktor olabilirsin, hatta bu prestijini ve namini "dalgamin keyfine kullanirim" bundan sonra osurmayacaksiniz desen osurmayiz belki ama insanlarin yapabilecegi seyleri soyle bize. senin bu dediklerinden birsey anlamayan bir vatandas yedigi seylerdeki demir, magnezyum, manganez vs. tarzi elementlerin ne kadar oldugunu nereden bilsin? onu da gectim, haftada en az 4 defa seks falan cok sacma olmus. oturdugun yerden konusmak kolay tabi, hersey teoride mukemmel olsa insan gozune gorunmeyen tank bile yaparim ben, ama olmuyor iste. madem haftada en az 4 defa olmasi lazim bu isin, bari cik de ki: yapabildiginiz kadar yapin, en azindan 4e bulamasak bile, 4e yakin olma ihtimalimiz artar. vatandaslara bir umut vermis olursun, ne yaparsak kardir mantalitesini yerlestirmis olursun, en azindan realistik olmus olursun.
kitabini okudum, tum sirlarini biliyorum. cinsel iliskiye girebilme kriterleri koymussun, yok efendim 2 kat merdiven cikinca nefes nefese kalinirsa, seks esnasinda problemler olabilirmis. bari bunu deme, insanlarin en buyuk nese kaynagini, yorgun bir gunun sonundaki yorgunlugunu goturebilecek tek umudunu bitirmis oluyorsun. adam senin kitabi okumus, eve yorgun ve bitkin bir sekilde giderken, dur hele su merdiven testini uygulayayim diyor ve bir bakiyorki daha 1.kata gelmeden nefesi tukenmis, depresyon uzerine depresyon. o adamin sansina hanimi o gece biraz meyilli olsa, yok hanim, bende sorun var, iliskiye girersek zikim patlar. operator doktor mehmet oz oyle diyor valla. sen once insanlarin bu 2 kat merdiveni nasil nefesi tukenmeden cikacagini anlat, insanlari optimist olmaya tesvik et. yok diyelimki adam 2 kat merdiveni cikamiyor, cocugu olmasin mi?
ayrica nedir bu insanlari uzun yasatma derdin, neden olumu cok kotu birsey gibi gosteriyorsun. dunyanin duzenini saglayan en onemli unsurlardan biridir olum. birde insanlar 100 yasini istedikleri gibi yasayip gecse amenna. bende isterim, ama yok. haftada 4 defa seks, 2 kat merdiven falan filan, bunlarla 100 yasini gececegimi 60-70 yaslarina kadar istedigim gibi, ve istediklerimi yaparak yasamayi tercih ederim. zaten kaliteli yasam * * ortalamasi 70 yas civari. o yastan sonra yatalak olup 100 yasina gelsem ne olur. *
bir baska doktor vardi adini hatirlayamadigim, o da insanlarin kulagini temizlerken o ucu pamuklu aparati kullanmamasini soyluyordu. seyircilerden birr: o zaman ne bokumu kullanacaz ulan dedi? doktorumuz cevap olarak mineral yagi kullanin dedi, evet mineral yagi. * * birkac damla mineral yagi dokecekmisiz kulagimiza, sonra diyelimki sol kulagini doktun bu yagi sol omuzunun uzerinde yarim saat uzanacakmissin, o da en az yarim saat. tamam kulak temizleme aparati bir ise yaramayabilir, hatta kulakdaki pisligi daha derinlere sokabilir, ama kulaginin icine mineral yagi dokup omuzunun uzerinde en az yarim saati kimse beklemez. beklemek istese bile bekleyemez, kulagini temizlemek isteyen adamin yarim saat vakti olsa gider yemek yer, tv izler, cocuklariyla vakit harcar. kusura bakma kimse kulaginin pisligini temizlemek icin, kulaginin icine mineral yagi dokup yarim saat uzanmaz. ama sen nereden bilecen, soylemesi yapmasindan daha kolay. aa evet biz de bir zamanlar rusyayi falan feth edecektik, oradan koreye kadar tum topraklara hakim olacaktik. yapilan planlar vs. bunu gosteriyordu, ama olmadi maalesef. bu da olmaz, realistik olmak lazim.
butun mesele bildigi gibi ve istedigi ama biraz daha kisa yasamak ile makina gibi programlanarak ama uzun yasamak arasindaki onem sirasina geliyor. ne kadar uzun yasarsam kardir mantigiyla yasayan insanlar makina gibi yasamayi tercih ederken, istedigi gibi ve istediklerini yaparak yasamayi isteyenlerde az ama oz yasamayi tercih edebilir.
hastalık anında ya da bi yakın hastayken sırf bu saçma(!) tavsiyeler duyulsın diye götünü yırtarlar kimileri..ama öss midir , zamanında kompleks midir nedir bilmem gene de saçma denir dost meclislerinde..ilginç şeyler tabii..
he bi de sikmişim tıbbı ben az ama öz yaşarım sigaramı içer ciğerlerimi sikerim , çişimi tutar sidik kesemi lasitk kıvamına getiririm diyenler var umarım asla kanser filan olup saçma tavsiye almak için onkoloji kliniği doktor odası önünü mesken tutmazlar..
(bkz: sigarayı bırak)
ah ne saçma değil mi?..*
osman müftüoğlu ve ender saraç'ın hiç derdi tasası, işi gücü, çoluk çocuğu olmayan, çok parası ve vakti olan kişiler için verdikleri diyet önerilerinin de içine girdiği tavsiyelerdir. sen sanki içiyormusun ısırgan otu suyunu, günde 3 saat spor da ne ki, seksen tane yağı bulup karıştıracak vaktim olsa sürecek vaktim kalmaz, hadi sürdüm diyelim o zaman nasıl 8 saat uyuycam. günde 4 litre su içsem tuvalette geçirdiğim zaman yüzünden bir işim olmayacak, istanbul şartları ve trafiğininin kattığı stresi hiç saymıyorum, ama eğer bir gün ebru şallı kadar refah içinde bir yaşamım olursa söz veriyorum ilk ısırgan oto suyu içicem.
yaşlı insanlara tuz yasak demeleri. halbuki tuz onların en değerli birikimlerini, hafızalarını koruyan en önemli etkendir.
150 kiloluk birine 'kilo ver' demesi komik ve saçmadır.
dönem dönem sponsorların etkisi ile mütemadiyen saçmalarlar. 1957 yılının bir hürriyet gazetesi nin birinci sayfasında şöyle bir haber vardi:

- ünlü amerikalı profesör doktor bilmem ne; sigara nın bilinen hiçbir zararı olmadığını ve akciğerlere büyük fayda sağladığı için herkese tavsiye ettiğini söylüyor.

(bkz: ohannesburg)
(bkz: stresten uzak dur)
tamam zaten anlamadığınız her boku strese bağlıyosunuz ama bari böyle saçma tedaviler geliştirmeyin. stresten uzak durmak ne lan? biz bayılarak stres oluyoruz dimi?

-stres alır mıydınız kendi ellerimle yaptım
+yok ben almıyım. dokunuyo bana doktor yasakladı.

bırakın olm bu işleri.
-Doktor bey kolumu şöyle yapınca ağrıyor.
+Yapma o zaman. *
Bazen güldüren teşhislerde koyabiliyorlar;
Kilo alamamak gibi bir problemden dolayı doktora gittim, senelerini bu mesleğe vermiş, yıllarca tıp okumuş adam kalkıp bana;
'' metabolizmanız hızlıdır''
demişti.
Lan bunu bana mahalle bakkalımız Ahmet abi de söyledi, hatta şunu ye bunu ye diye tavsiyelerde bile bulundu, Ahmet abi hipokrat yemini mi etse acaba?*
-böbreğim çok ağrıyor. bir taşı düşürüyorum tekrar yenisi oluşuyor. nasıl iş doktor bey?
+oluyo öyle arada.

mükemmel bir durum tespiti.
bu kadar çok su içme. *
sigara iç'tir. evet aynen bu tavsiyeyi duydum.

bundan 7-8 ay önce psikiyatri tedavisi gördüm.

önce seanslar halinde başladır. ama her gittiğimde ölümden bahsetmeden edemiyordum. ruhumu bedenime ait hissetmediğimi söylüyordum.

alt tarafı aşk acısı. neymiş terk edilmişim bik bik bik.

bana dedi ki rahatlatacaksa sigaraya başla , düşünmeyeceksen iç. küfür de et dua da et.

sonuç : winston light
--spoiler--
saat 10 ile 16 arası dışarı çıkma.
--spoiler--

göz alerjim için çözümü bulmuştu canım benim.
olur öyle arada zamanla geçer *.
-kendine iyi bak. hasta olma.
oldu başka? sen götünü yayıp otur diye mi para alıyon, ben hasta olcam ki sen aldığın parayı hakkınla alcan. demek istediğim doktordur.
güncel Önemli Başlıklar