bugün

sene 2007.. ders histoloji.. hoca pankreasi anlatirken lamelin ustunde mikroskopa yansiyan goruntuye bakip "bu cok guzel bi pankreas " demisti.. lan dedim bunlar manyak herhalde.. sonra yil 2010.. ders patoloji.. hocaya hak verdim..

lan dedim ne guzel bi pankreasmis o histodaki.. onumde hucrelerinden hucre cekirdeklerinden bi gariplik bi malignlik oldugu akan bi preparat.. yil 2011.. genel cerrahinin son demleri..

ameliyat masasinda disari cikarilmis bi pankreas gordum.. gordugum en igrenc seydi diyebilirim.. hastayla aramda steril mavi bi suru ortu.. hasta hasta degil, icinde kirmizi organlarla dolu bi tepsi sanki.. masaya degip bacaklarindan ekartoru tutsan hissediyosun sicakligi ama konduramiyosun onun da senin benim gibi biri oldugunu..

yil 2012.. gordugum onlarca ameliyat, okudugum onlarca malign hastaliklar.. hemen her sene yenilenen tnm klasifikasyonlari.. tek bi ct`nin hastanin operabl olmadigi icin olume terkedilecegini kanitlamasi..

tomografi odasinda, adini sanini bilmedigimiz hastanin , tomografisi cekilirken; ekranda korku filmi izler gibi metaztazlarini izlemek.. her cikan koyu renkli kutlede gozleri yummak..

ve nihayetinde bunlari dusunmeyi birakmak..

simdi ben buraya ne yazsam doktorlar kufur yiyecekler.. ben de ediyorum doktorlara kufur.. bi cok sinif arkadasima da anami kardesimi teslim etmem.. ve evet cogunun gotu kalkik..

ama su da bi gercek ki, bu adamlarin yaptigi is yikici bi is.. bu adamlar her gun hayatin ne kadar sikindirik bisi, insan dedigin canlinin ne kadar kirilgan ve bozulgan (? ) bi yaratik olduguna taniklik ediyolar..

bu adamlarin egolari da olmasa hepsi depresyonun bataginda surunecekler.. bu adamlar oturup her hastaya normal bi hasta yakini gibi uzulseler, kurtarilabilecek diger hastalara haksizlik olacak..

ya o tomografi odasinda gordugun her bi tumorde, aklina o hastanin ailesi colugu cocugu gelecek ve kahrolacaksin.. ya da hasta senin icin ahmet bey filan degil, hasta olacak ve sosyal anamnezine kafani takmayacaksin..

bu dunyada her gun binlerce adam oluyo.. hepsine oturup uzuluyo musunuz ? yooo.. doktorlar da ayni sekilde.. aciya da alisilir.. olume de.. bu adamlar kendi hallerinde zavalli adamlar.. gecirdikleri senelerini parayla kompanse etmeye calisan, her daim guclu ve bilirkisi olmasi beklenen yalniz zavallilar..

doktorlar ruhsuz degildir.. ruhlarina ayiracak vakitleri yoktur yalnizca..

disarda hastalar bekliyo cunku..
güncel Önemli Başlıklar