bugün

jinekolog: j
kadın: k

j: buyrun, şöyle uzanın.
k: buraya mı? * *
j: evet buyrun. soyunun lütfen.
k: ayol öyle birden diyince... peki madem.
j: hanımefendi evli misiniz?
k: malesef, dulum.
j: ne kadar sıkılıkta ilişkiye giriyorsunuz?
k: ayy, bana bir şeyler oluyor. off.
j: hanımefendi siz buraya muayene olmaya gelmediniz mi?
k: neye niyet, neye kısmet şekerim.
j: içses: çattık ya.
k: hadi ama doktor civanım, sor soorrr.
j: nermiin hanım, hanımefendiyi 2 nolu muayeneye alın lütfen. yoksa ırzıma geçicek birazdan.
k: ay sen de bir alemsin. önce iştahlı iştahlı sor, sonra başından defet. hepiniz aynısınız. hepiniz.
(bkz: doktorların garip soruları)
Anamnez dediğimiz öykü alma işinde sorulan sorular olup adam gibi cevaplanması hasta yerarınadır, zira sizin ağrınız bizim hiç umurumuzda değildir.
-Neyiniz var?
_Evim, arabam, köpeğim, ah birde kocam.
-dışkınız ne renk
-nasıl yani hönk!...
kadın doğum: daha önce ilişkin oldu mu?
hasta: nasıl bi ilişki?
kadın doğum: kız mısın değil misin?

not: yaşanmıştır.
hastaya garip gelen doktor için teşhiste yardımcı sorulardır. size tuhaf ya da garip gelen her soru mutlaka yaşanmış bir örneğin sonucu olduğundan doktor için sorulması normal ve hatta elzemdir. tanı koymak hastanın şikayetine ve tetkik sonuçlarına göre mümkün olduğundan ağrınızı, ne renk dışkıladığınızı elbette size soracaktır. kadın doğum uzmanının bir kadına bakire misiniz? diye sorması üslup ve zihniyet yanlışlığı olabilir lakin sorulmak zorundadır. cinsel olarak aktif misiniz? daha uygun bir sorudur. cinsel olarak aktif bir kadının hem muayene teknikleri hem de karşılaşabileceği sorunlar pasif bir kadına göre farklıdır.
nasıl bir ağrı?

mk. ağrının tarifi ne işine yarıcak. ağrıyor işte.
Ne zamandan beri var?

1863'ten beri mk!
dişçinin sorusudur. geceleri kabus görüyor musun? (Ağzımda o tükürük çeken vakum şeyi ve dır dır döne aletle müdahale esnasında) neiyhii gibi sesler çıkarırken. geceleri diyorum kabus görüyor musun?

nasıl cevap vereyim şimdi ben buna.
psikiyatri kliniği

- sana ne yazayım?
- hmm liste var mı?
- yok maalesef.
- iyi bir xanax çak ordan bana o zaman (Allahım yarabbim ya)
-ama elinde garip bir ilaç. bu yeni çıktı bak.
(nereye düştüm ben )
Dişçilerin açıklama gerektiren tüm sorularıdır. Ağzın içine sokulmuş bir dünya alet edevata rağmen cevap verileceğini sandıkları için ; "doktorların garip sorunları" başlığı gayette açılasıdır efendim.

edit : dişçiler aslında dişçi değil, diş doktorlarıdır. Patlasın egolar...
yani mesela şey oluyo mu ?
Agrini 1den 10a kadar derecelendir. Hayir sen karsindakini aci esigini bilmiyorsun. Bu goreceli bi kavram adamin 3u senin 8ine gelebilir. Cok sacma geliyor bu soru bana.
neyiniz vardır. zaten onun için geldim, şikayetiniz nedir desen ölür müsün
"sakız mı çiğniyorsun sen ?"
yıllar önce denk geldiğim sorudur.
baya baya muhabbetten sonra böyle bir soru yöneltti. çok ayıp demeyi de eklemeden geçmedi.

edit: yüz yılın yazı hatası.
gıdıklanıyor musun?
yine birçok yazarımsı toplanmış doktorlara bok atmaya başlamış hem de bu sefer sorulan soruları beğenmemişler. birisi de nasıl bi ağrı sorusuna napacaksın demiş. ağrının çeşidi teşhis koymayı kolaylaştıran bir kriterdir. batan ağrı olabilir, yayılan olabilir vs.
ama herkes doktordan çok biliyor ya sallayıp duruyor. kısacası bu sorular bazı cahillere çok garip görünse de doktorun sonuca ulaşması için gereklidir.
soru sorsa suç oluyor sormasa ilaç yazdı gönderdi benimle hiç ilgilenmedi oluyor. bir de şu klişe laf 6 yıl bunun için mi okudun sen? evet bazı insanlara bu bile çok gerçi.
güncel Önemli Başlıklar