bugün

Ülkemizde çoğu insan devlet hastanesi doktorlarının aşırı gergin ve stresli olduğunu, hastayla ilgilenmediğini, hatta çoğj zaman yüzüne bile bakmadığını söyler. Hatta daha da ileri gidip, devlet hastanesinde ilgilenmeyen doktorun muayenehanesinde veya özelde çok alakalı davrandığını söyler.

Bu yanlış değildir. En önemli nedeni, devlet hastanesinde günde 100 hasta bakarken, özelde belki 30, muayenehanesinde ise belki günde 10 hasta bakar. Bol vakit daha fazla ilgi demektir.

Diğer nedenleri aşağıda anlatıcam. Anlamak isteyen okusun:

Şimdi olayı bir örnekle açıklayalım. Mesela sizin göreviniz araç muayenesi olsun. Diyelim ki, bir aracın muayenesi ortalama 30 dakika sürüyor. Bu durumda 8 saatlik bir çalışma gününde 16 araç muayene edebilirsiniz. Yalnız işveren diyor ki; "16 da nedir? Günde 64 araç muayenesi yapacaksın." Bu durumda otomatikman bir aracın muayene süresi 7,5 dakikaya iner. Bu durumda mecburen bazı ayrıntıları atlayacaksın. Temel şeylere bakacaksın. Ve her baktığını yazmanı istiyorlar bilgisayara. ilerde dava konusu olursa, kendini koruyabilmen için, "işte belge, ben gerekli kontrolleri yapmışım" diyebilmek için. Düşün 7,5dakikada bir araç muayenesini bitirip, her yaptığın şeyi de kaydedeceksin. Ve tek başına. Bunun nasıl olacağını sana söyleyim. Araba girer girmez harıl harıl sahibine sorular sorup, bilgisayara bişeyler yazıp, arabaya bikaç ölçüm yapıp yalap şalap yollarsın. Peki suç kimin?

Tabi bu insanlar sana randevuyla gelecek. Peki şöyle mi olacak sanıyorsun? Pazartesi sabah saat 08:00. 08:00 randevusu kapıda. 10 dakikada işini hallettin yolladın, pat! 08:10 randevusu kapıda hazır, hemen o geliyor. Tam 08:20de onun işi bitiyor, 08:20 randevusu geliyor. Asla böyle olmaz! Bak ablatayım.

Sabah 8de açarsın orayı. Kapıda 20 kişi vardır. içeri doluşurlar. Neyse çıkartırsın dışarı, 08:00 randevusunu içeri alırsın. Araç muayenesinin 2. Dakkasında kapı açılır: "pardon, bişey sorabilir miyim? Ben kanser hastasıyım, randevum da yok, aradan benim araca da bi bakıverseniz." Ne diyeceksiniz? Tamam derseniz randevulu gelenlerin randevuları sarkacak, hayır derseniz "vay vicdansız, kanserli adamı geri çevirdi" olacak. Tamam diyorsunuz, kayıt açtırıp geliyor, kapıdaki kalabalığa ekleniyor. Bu arada sizin araç muayenesi bölündü tabi. Ölçtüğünüz değerler uçtu gitti. Sol farı komtrol etmiş miydiniz? Etmiştiniz sanki. Yoksa o bir önceki araçta mıydı? Kafa allak bullak. Neyse devem ediyorsunuz. Saat 08:08 oldu. Çat! Kapı tekrar açılıyor: "pardon, yavrum ben 80 yaşındayım. Randevu alamadım. Benim arabaya da bi bakıversen. 5 dakkada halledersin nolucakki? Uzaktan geliyorum yavrum." Bi ekstra daha. Aracın muayenesi de 2. Kez bölündü bu arada. Neyse öyle ya da böyle bitirdiniz. Kanserli amcanın aracını aldınız. Peşine de yaşlı amcanın aracını. Saat oldu 08:35! Ama 08:10 randevusu kapıda bekliyor hala.

Çrank! Bi kapı sesi. 08:10 randevusu sinirli: "kardeşim sabahtan beri bekliyorum burda. 25 dakka geçti randevu saatim! O zaman bu randevu kağıtlarının ne anlamı var?" Haksız olduğunu kim söyleyebilir? Hiç kimse! Neyse adamı yatıştırdınız falan. Muayeneye devam. 2 dakika sonra çat! Kapı tekrar açılır: "afedersiniz, evde çocuğum bekliyor. Randevu da kalmamış, benim aracıma da bakıverir misiniz?" Bıçak kemiğe dayanmıştır artık. Mecbur reddedersiniz. Hanfendi ısrar eder: "baksanız ne olur sanki? 5 dakikanız da mı yok?" Evet 5 dakikanız bile yok görünüşe göre. Bayan kızar: "zaten hepiniz aynısınız. Sizi boş yere dövüp öldürmüyolar. Allah belanızı versin!!!" Eveeeet, günlük kavganızı da edip, bedduanızı da aldınız. Haydi devam...

Bunu sayfalarca uzatabilirim. Abarttığımı mı sanıyorsunuz? inanın eksik ablatıyorum. Hem de yarı yarıya.

Ameliyat olacaklar, aneliyat hazırlığı, ameliyat sonrası gelenler(bunlara randevu al gel diyemezsiniz), pansumana gelenler, kontrole gelenler..... Uzar gider.

Tamamını okuduysanız ve onjektif düşünme-değerlendirme algınız varsa ablamış olmalısınız doktorların neden sinirli, gergin, ilgisiz olduğunu.
biz ki house izlemiş, hatim etmiş, bütün garip ilşkileri görmüş,üstüne bütün kanamalı, ateşli, kalp durdurmalı hastalıkları öğrenmiş insanlarız lan. sence yer miyiz stresli olmalarını hı?
birşey bilmemelerinden olabilir. sorunu çözemeyip strese girerler. gerçi sorunu çözme gibi bir durumları yok ilaç verip gönderirler iki hafta sonra gel. bu kadar.
edit: doğru bir noktaya değindim eksileyecek ne vardı?