1. 1.
  illa ki, isimlerinin basına yazmak zorunda hissetmeleri. araba plakasında da bu tip takıntıları vardır. kapı isimliklerinde vs.
  -1 ... shawnshank
 2. 2.
  daha çok tıp doktorlarına özgü bir durumdur.
  -1 ... ozz le grand
 3. 3.
  takinti olmaktan ziyade insanin yillarini verdigi bir isin sonucunu isminin basina eklemesi. ayrica bir unvandir , ayractir , siniflandirmadir.***
  3 -2 ... maniacdepressive
 4. 4.
  bazen doktor olmayan insanların da başına gelen durum. mesela babamın plakası dr 1903. tamamen tesadüf. *
  1 ... bushi
 5. 5.
  okurken çektiği eziyet için, yaptıkları bu türlü şeyler doktorlara değer.
  2 -2 ... dr rocco amca
 6. 6.
  tıp doktorları için evrensel geçerliliği olan bir uygulamadır. sadece kartvizitlerde değil, tanıştırılırken de "doktor bilmem kim" diye takdim edilmesi adettendir. bu sanıldığı gibi doktorların karizma yapmalarına olanak sağlama amacı gütmez. insan hayatı ve acil durumlar sözkonusu olduğunda bilinmesi, hatırlanmasında fayda olsun diyedir.
  sanıldığının aksine doktorların bir çoğu, tanıştırıldıları bir çok ortamda, ilgili ilgisiz, acil olmayan bir çok soruya maruz kaldıkları için doktor olduklarının bilinmesini çok da arzu etmezler.
  3 ... telashe
 7. 7.
  neden bilmem ama cidden olan takıntı.. tanıdığım bütün doktorlar hayalindeki dünya karmasını yazmaya defansın sağından başlıyorlar..
  sağ thuram, sol carlos, ortada vs...
  ... dasti
 8. 8.
  dr. ifadesinin halk içinde saygı uyandırmasından kaynaklanan durumdur. bunu söyleyen kişi karşısındakinden saygı bekler, titizlik söz konusudur.
  1 ... gonulcelen
 9. 9.
  arabalarının plakası da hep dr dir. bilhassa küçük ilçelerde çok rastlanılır.
  ... sicilyalim
 10. 10.
  o kadar yıl okumuşlar, kaç hastayı ölümden kurtarmışlar bir dr takıntısını çok mu görelim?
  3 ... pinkbaby