bugün

her doktorda olmayan triptir. en azından bu hikayedeki gibi değildir durum.

muayenenin ilk basamağı hastayı dinlemektir, hatta iyi bir anamnez ile muayene bile yapmadan çoğu hastalığın tanısı konulabilir. kısacası hastasını dinlemeden kendi kafasına göre iş yapan doktorlar kendini beğenmişliğin yanında kötü doktorlardır, yanlış yapıyorlardır.

ama bizim halkımızda öyle insanlar var ki. internetten iki satır bir şey okuyup kendi tanısını koyandan tutun, hangi ilacın yazılmasına karar verenlere kadar. tamam ilaç seçiminde hasta tercihi de önemlidir ama hastalığı ile alakasız ilaçlar bile söyleyebiliyor vatandaş. ee öylesine de "tamam abi, ne istiyorsan yazalım." "tamam abi sen internette okuduğun milyonda bir görülen hastalığa sahipsin" demek mi daha doğru yoksa "sen mi doktorsun ben mi" demek mi?

hastalık hakkında hikaye vermek ile hastalığın bizzat tanısını koymaya çalışmak, doktorculuk oynamak arasında aslında ince bir çizgi yoktur, oldukça kalın bir çizgidir. doktorların büyük bir kısmı da ikinci grup hastadan sinir olur, onlara çıkışır.
bir arkadaşım hocaya epididimis ile ilgili bir şeyler demişti hoca şaşırdı sen nerden biliyorsun bunu diye.

he amk sizin bildiğiniz tıp bilgileri devlet sırrı zaten mit dağıtıyor size.
amınna koyayım onların ben rektum kanseri ile mücadele eden eşim sayesinde onkolog olduk internetten okuya okuya. neden peki? uzman geçinip muayene başı üçyüz kağıt isteyen ibnelerin biri öyle öteki böyle söylediği ağzından çıkan her cümle ahrette götüne girecek gibi az konuştuğu için. söylemedikleri yan etkiler yüzünden şu an hastanede olduğumuz için. ama artık eğlenceli oldu valla çırak çıkarıyorum herifleri sorduklarıma cevap veremedikleri zaman.
insanı hasta olmaya karşı paranoyalı hale getirir. Doktorların bir çoğunda(hepsinde değil) hastayı dinlememe sorunu var. "Dinlemek" hem fiziksel kontrol, hemde işitsel duyum. Hoş bir çoğu muayeneye bile gerek duymuyor ya, en azından şikayetini dinleseler insanın. Lafı insanın ağzına tıkayı veriyorlar.
- doktor bey şu...
- bu tahlilleri yaptırın!
Tahliller yapılır.
- ee sizde falan falan varmış!
- ee günaydın! (Bunu içimden diyorum) teşhisi kolaylaştırır diye size bahsedecektim doktor bey. Lâkin zaman yetmedi.
- tamam o halde bir de şu tetkikleri yapalım bakalım.
Böyle uzar gider süreç.... Ah bir dinleseler!..
valla bence haklılar. ben olsam kendimi allah ilan ederdim. hiç insan insanı ameliyat eder mi yahu. ayrıca doktor değil hekim diyeceksiniz.
+ya benim şu arka dişim kırıldı

-ee demistim lastikleri düzgün kullan diye

+leblebi yerken oldu ?!@$

-ee ne dedim ben o lastikler çıkmıycak dedim

+lan dişim kırıldı diyorum lastikle ne alakası var

-ee-

+tamam sen haklısın mk sus yeter ki yap şunu.