bugün

Valla psikiyatristin biri elimde kalacaktı geçen hafta.

Kısmen katıldığım gerçektir.
rıza nur da doktor olduğundan doğru olmayan varsayım.
geçen gün 30'lu yaşlarda bir erkek hasta muayene olmaya gelmiş aile sağlığı merkezi'ne. sabah 8-11 arası da 69 tane hasta bakmışım. bir sigara içmeye çıktım dışarı hasta da yokken, maksimum 5 dakikamı almıştır içmesi de. o arada bana kayıtlı olmayan misafir gözüken bu hasta sekretere hemşireye kızmış, nerde bu doktor yarım saattir bekliyoruz diye, içeri girerken kulak misafiri oldum çemkirmelerine. buyrun dedim problem nedir neye bağırıyorsunuz dedim, şikayet edeceğim sizi dedi, neden dedim, yarım saattir bekletiyorsunuz hastayı dedi. sistemde de görünüyor halbuki 4 dakika önce giriş yapmış polikliniğe. 5 dk bile olmadı dedim ne yarım saati, istediğin yere de şikayet edebilirsin. bizim vergilerle maaş alıyorsunuz lan deyince benim tepem attı. ne vergisi veriyorsun ulan dedim, biz vergi vermiyor muyuz bi sen mi veriyorsun vergiyi dedim. ne diyon lan sen deyip üstüme doğru gelip omzuma bir yumruk attı, ben sarsıldım beklemediğimden. kalkınca bunun çenesine öyle bir geçirdim ki parmak kemiklerim kırılmıştır herhalde dedim içimden. kaldırdım yerden bi de osmanlı tokadı yapıştırdım. git lan dedim nereye istiyorsan et şikayetini, cumhurbaşkanına kadar yolun var. çekti gitti bu sonra. ardından geliş sebebini de söyledi hemşireler, istirahat raporu almak istiyormuş hasta olmadığı halde amına kodumun yavşağı.

işin özü hasta da dayağı hakediyor, dövmeye çalıştığınız adam ağzınızı sikebilir dikkatli olun, sayın şiddet yanlısı sözlük yavşakları.
Yanlış sanı. Sizin ego dediğiniz; gün boyu sayısız insanla (buna laf anlamayan amca teyzeler de dahil) uğraşmanın verdiği yorgunluk olabilir. Evet suratları biraz asık doktor kısmının. Sebebi ego değil ama. Ha, egolu olanlar vardır elbet ama ego, insan dövmeyi meşru yapmaz.
gerçektir. ama sanılan ve başlığa yazılan değil.

şöyle bir göz attım başlığa, bu ülkenin müreffeh olmaya doğru bir adım bile atamayacağının, bu ülkeden hiçbir şey olmayacağının bütün kanıtları bu başlıkta mevcut. asıl gerçek bu.

-dövdüm, gene döverim diyenler. bununla onur duyanlar, sokak terörünün yegane sebepleri hep bu başlıktalar. bakın adam dövdüm bir daha yine döveceğim diyor. kendine biçtiği bu delikanlılık payesi ile onur duyuyor. bakın bu adam aramızda. varlığı türk hekimlerini öldüren canilerin varlığına armağan olmuş geziyor.

- 6 sene okudum diye hava atmayacak diyen de burada. o doktorun havası değil de %80 senin ezikliğin oluyor. kendine hayatı boyunca bir sual sormamış insanların doktorların ne koşulda çalıştığından hiç haberi olmaksızın, birilerini "adam" olmaya mecbur bırakması, buradan internetten kendini doktorları adam edecek üstünlükte yazması ne zavallıca değil mi? güneş sistemi kendi egosunun etrafında dönüyor sanan topluma hiçbir faydası dokunmayan kimse de burada.

- memleketin hali ortada iken, eğitim sistemimiz fakültelerin alayını kaplar şekilde acizken, doktorun kalitesini, iletişimini bedava evet bedava sorgulayan da burada. doktorun günde kaç manyakla karşılaştığını hesaplamak senin işin değil tabi. çünkü sen, sadece senin için dünya dönüyor sanıyorsun. doktor da kölelerinden biri. önce bir insanlığını sorgula. bir gözlem yap, bak bakalım o doktorları böyle basitçe yerebiliyor musun? şartlar diyorum beyler bayanlar. size de adil değiller ve siz de sistemin kötülükleri kadar kötüsünüz. doktor taşlayınca sütten çıkmış olmuyorsunuz.

- dayak özendirilemez. dayak hak edilemez. şiddet desteklenemez. bunu, bu seviyede temel bir bilgiyi özümseyememiş olanların da değil hekimlik eleştirileri, hiçbir vasfı ciddiye alınamaz.
Doktor olmanın zenginlik ve üstünlük olduğuna teslim olmuş bir halkın ,doktoru dövmeyle onunla eşitleneceğine inanmasından doğan ezik bir inançtır.
genelleme yapmamak gerekir. ülkenin kanayan yarası şu genellemeler. ahmet isminde polis yanlış yapar polis yaptı derler ayşe isminde ögretmen yanlış yapar ögretmen yaptı derler, bırakın artık şu önyargıları.
doktorlar veya belli bir meslek grubu fiziksel şiddeti hak etmez. ancak insanlar hadlerinin bildirilmesini hak eder. insanlara mesleklerinden bağımsız olarak hadleri bildirilmeli. ben genel olarak insan sevmem ama birine hak etmediği bir şeyi de yapmam.
mevzu uzun. Ben de bir sağlık çalışanı olarak bir kaç şey yazayım mademç

birincisi; sokakta alışveriş yaptığınız bakkalı ukala diye döver misiniz, yahut bir marketteki kasiyeri. olay çıkartır sonra gider gerekli mercilere şikayet edersiniz.

"acile gittim karnım ağrıyor bana bakmadılar". gözüm nuru acilin tanımı sağı solu ağrıyan insanların gittiği yer değildir. acilde ağrı tedavisi uygulama diye bir şey yok. hayati bir durum olmadığı sürece zaten gitmemen lazım. ertesi gün gidip bir zahmet randevu alıp poliklinikte hastalığının teşhisini koydurman ve tedavi olman lazım.

sağlık çalışanlarını sürekli danışma gibi kullanma alışkanlığımız var. bundan bir vazgeçin hele. artık hastanelerde her türlü tabela yönlendirme sistemleri mevcut, hala kafan basmıyorsa danışma var.

acilde dikiş aldırmak. güzel kardeşim hepinize geçmiş olsun. ama acilde dikiş aldıramazsın. maalesef prosedür böyle. adamın önünde genelge var. genelge bir memur için uyulması zorunlu kanuni emirdir. ya gün içinde cerrahi bölümlerinden ilgili olana randevu alıp geleceksin yahut işlem yaptırdığın hastaneye gideceksin. en kötü ihtimalle aile sağlığı merkezine başvuracaksın. bunu maalesef nöbetçi hekim ukalaca ve dengesizce söylemiş. üslubu hatalı ama işlemi doğru.

hiç birimiz kendi kabahatimize bakmayıp karşımızdakini hemen suçluyoruz. biraz da şöyle düşünmek lazım, bu insanlar çok ama çok zor şartlarda çalışıyorlar, mesai kavramları çok sıkıntılı. hepsini boşverin ama asla mutlu insan görmüyorlar. sürekli sıkıntılı ve hasta olan insanlarla karşıkarşıyalar. hasta insanın psikolojisi de bozuktur. sürekli karşınızda iletişim halinde olduğunuz insanların bu psikolojide olduğunu düşünün. genel olarak işimizi yaptıramadığımız için kızıyoruz bu insanlara.

ağrı acil kavramına girmez, dikiş aldırmak acil kavramına girmez... tabi mesleğini adam gibi yapmayan adam yok mu. Oldukça fazla var hem de. öyle sanal ortamda doktor dövdük, haberlerde doktor yahut sağlıkçı dövüyorlar falan diye görüp gaza gelmeyin. o yumruk yaptığın adam az sonra senin en mahreminle ilgilenecek belki de. uyandırayım dedim.
günlük yüzlerce hastayla ilgilenen doktorlar var. biraz anlayış gösterin.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.