bugün

her meslekte dayağı hak eden insan var da doktorların saygınlığını ayaklar altına almak isteyenler tarafından pek bir gerçeğe dönüştürülmekte bu dayak. neyse ki akıllı genç doktorlar yetişiyor artık dövüş bilen.

(bkz: kurunun yanında yanan yaş)
sorduğun soruya cevap vermeye bile tenezül etmeyen, insanlıkdan çıkmış doktorların hak ettiği gerçektir.

şimdi günde şu kadar hastaya bakıyorlar, şu kadar nöbet varların arkasına sığınmasınlar, kardeşim sen bu okulu kazandığın zaman bi dr düşen hasta sayısını nöbetlerin yoğunluğunu bilmiyomuydun da simdi millete artislik yapıyorsun. madem bu kadar zoruna gidiyor bi kadar hastaya bakmak siktir git manavlık yap, araba yıka ne bok yaparsan yap, ama işini iyi yap.

sen millete artislik yap, hasta ayakda duracak hali olmayan anan yaşında ki insanı kapıdan kov, milletin içinde itin götüne sok, hastanın yakını da ağzını burnunu kırınca beni dövdüler diye ağla.
millet daltaşak gezerken, yaz tatili yaparken inek gibi, öküz gibi okumaları, insani sınırları aşan nöbet sürelerine dayanmaları, bir sürü sıkıntıya katlanırken insana değer verilmeyen bir ülkede doktor olduğunu unutup insanca muamele beklemeleri, cehaletine sıkı sıkıya sarılmış insanlara hizmet götürmeleri...haggatten yaa dayağı hakediyor bunlar.

bir doktor nasıl yetişiyor bilgisi olanın bu hakkı kendisinde görenlere iyi gözle bakmayacağı gerçektir.

bir kişiye duyulan gıcıklığı genelleyenleri sıra dayağından mı geçirmeli ne?
devlet hastanesindeki çoğu doktora karşı duyulan histir. ama adamların işi de zor be diyerek kendinizi tutarsınız.
Genellemenin kesinlikle yanlış olduğu olay. ama işin içinde bir yakınını kaybetmek olunca insan o an sağlıklı düşünemiyor, düşünemez.

Yengem 6 aylık hamileydi. Sancıları sıklaştığı için doktora gitti sık sık. Her seferinde gereksiz bir heyecan yaptığı, bebeğin büyümesi sonucu ağrılarının arttığı söylendi. En son gelen sancıda doğurdu. Bebeği sadece 15 dakika yaşayabildi. ilk heyecanını, ilk göz ağrısını canlı olarak göremedi hiç. ismi bile ilk defa cenaze işlemleri için kayda geçirildi. (bkz: Yaşasaydı ne koyacaktınız). Bu durumda benim içim öyle acıdı ki. Onun halini ise tarif etmek imkansız. Sadece savaşın olması şart değil yani babaların oğullarını gömmesi için bu ülkede. işini hobi olarak yapan doktorların varlığı da yetiyor.

Dediğim gibi genelleme en yanlış iş. Kardeşim ise zamanında doktor dikkati sayesinde kordon dolanmasından sapa sağlam çıktı. Şimdi orta okulda okuyan gencecik bir kız. Aynı uzmanlık dalı, aynı şehir, aynı hastane ama farklı doktor.

Uzun lafın kısası dayak olayı kesinlikle yanlış buna kimse bir şey diyemez. Ama hangisi daha yanlış onu düşünmek gerek.
Genelleme yapmak yanlıştır ama bir çoğu gerçekten haketmektedir. Örnek,
https://onedio.com/haber/...-asagilayan-doktor-709532
Doktorlar dayağı hak etmez. Kimse dayağı hak etmez. istisnalar vardır ama istisnalar kaideyi bozmaz.
Sizi salaklar.
biz size ne ettik kardeş!
Hasta ölüm kalım mücedelesi verirken evinde tv izleyip "inek şaban izliyorum en komik yerindeyim sonra bi ara geliriz yeaa" diyen doktor için kesinlikle geçerli olan gerçek. (Hasta ölmüş)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.