1. 1.
  bir haydar dümen özdeyişidir.
  ilginç.
  1 ... seretan
 2. 2.
  house'tur o house.
  1 ... damned ghost in the machine
 3. 3.
  ne söylesemde insanları kendime inandırsam ve kendime bağlasam diye düşünen bir kazmanın tespiti.
  1 -1 ... berkedede
 4. 4.
  (bkz: Jack Shephard)
  ... turkerr
 5. 5.
  anonim bir terimdir. sahibi yoktur. çoğu ülkede kullanılan bir cümledir. fakat bizde "haşa" veya "bir nevi" diye kelimeler ilave edilir. çünkü yeri gelir bir insanın yaşamasına veya ölmesine doktorlar karar verir.

  vücudu herhangi bir hastalıktan dolayı iflas etmiş insanların çoğu makinalar aracılığı ile yaşatılabilir. fakat makinalar ile yaşatmak ve acılarına devam etmesini sağlamak etik değildir. bir tedavi yöntemi hastaya aynı anda faydalı, zararlı veya gereksiz olabilir. mesela tedavi ile yaşam standardı yükseltilebilirken yaşam süresi kısalabilir. bunu seçmek hasta ile beraber doktorun görevidir.

  yurt dışında barsaklarında ileride az veya çok kanserleşme ihtimali bulunan yapılar olan genç hastalar doktorları tarafından kolostomi yapılmaya ikna edilirken türkiye'de ikna edilmezler ve bazı hastalar 10-20 yıl sonra barsak kanseri nedeniyle ölürler. eskiden bu konulara sadece doktorlar karar verirken son yıllarda hasta haklarının genişlemesiyle hasta ile birlikte karar veriliyor.

  bir başka örnek verelim. eskiden bir kaza nedeniyle yaralanmış bir çok kişinin dalağı alınır ve hayatına dalaksız olarak devam ederdi. şimdi olan kazalarda ise çok nadir dalak alınıyor. çoğu ameliyatta gereksiz yere dalağı tamamen çıkaran doktorlar varken şimdi neden yok dersiniz? dalak derinde yerleşen ve 9 kadar bağ ile asılı duran bir organ ve zarar görmesi oldukça zor bir yerdedir. çok nadir zarar görür. fakat cerrahlarımız dalak çıkartmayı sevdikleri için travmalı bir hastanın ameliyatı sırasında parmağını takıp zaten yumuşak olan dalağa zarar verip çıkartır. dalak büyük kısmı zarar görse bile kendini yenileme kabiliyeti olan ve hatta gerekirse buğday gibi ekip büyütebileceğiniz hücreleri varken neden tamamen çıkarılır ve hastanın mikroplara karşı savunması azaltılırdı? tabi tamamen çıkarılması gereken nadir durumlar da vardır.

  kaza geçirmiş bir hastanın kolon damarlarından biri hasar görmüş, fakat doktor farketmeyip sadece diğer önemli hasarları düzeltmiş. ameliyat sonucu verilen ağrı kesiciler ve yoğun bakım sonucu bu sorun farkedilmeyip kolon uzun süre kansız kaldığı için çürümüş. kalın barsak çürüme sonucu parçalanıp karında peritonit denen ölümcül bir tablo oluşmuş. hala hastanede olduğu için acil tedavi ile peritonit düzeltilebildi. ancak hayat boyu kolostomi ile yaşamak zorunda kaldı. veya kalın barsakların tümü çıkartılıp ince barsaklar anüse dikilecek.
  ... rush