bugün

bazı arge departmanlarında makina ve elektronik mühendislerinin de giydiği görülmüştür. fakat doktorların önlüklerinin aksine bunun ekstra 4-5 cebi vardır ve çoğu elektrik akımı iletmeyen ve yanmayan kumaştan yapılır.
Okullarda matematik hocalarının genel olarak yaptıkları hareket.
üstü başı tebeşir tozu olmasın diye bazı öğretmenler de giyer.
haftada en az üç gün giydiğim önlük. labaratuvar ortamında mecburen giyiyoruz. ama walla patentinin doktorlarda olduğunu bileydim giymezdim. söz bir daha olmayacak...
(bkz: kimya mühendisi)
öğretmen olmaktır.
fenni sünnetçidir. kasaptır. doktor değilsen beyaz önlük giyemezsin diye bir kaide yoktur.
(bkz: beyaz önlük bana yakışıyor tıp istiyorum diyen kız)
(bkz: sen ustune rahat bir seyler giy)
(bkz: Dershane öğretmenliği)
hoşlantı veren hatunlara karizmatik gözükme maksadıyla tercih edilen yöntemlerdendir.kızın bir türlü kapsama alanınan giremeyen bir vatandaş için iyi bir dikkat çekme usulüdür.önlüğün içinde medikal güven ve havada hisseder kendini adam.

hatun da değişik bir modda görmenin verdiği hazla azıcık da olsa ilgi gösterir(fındık kadar ilgi yeter nalan)vatandaşın ayakları yere değmez adeta gökyüzünde bale yapar,o biçim açar kollarını gezer,her şey luna park havasında eğlencelidir(biraz daha ilgi nalan)derken hava birden kapanır,vatandaş gökten şehre iner,arkasından şıpır şıpır yağmur yağmaya başlar,olmadı bir de extraordinaire rüzgar geldi mi arkasından vatandaş köşe başında, sırıl sıklam portakallı pekin ördeği tadında komik durumda bulur kendini(nalan gülme dedim sana)ki beyaz önlük yelpaze gibi yapışmıştır sırtına o noktada ağzından tek bir söz dökülür:eşşeğe altın semer vursan eşşek yine eşşek!!!
(bkz: delidir deli)
M.Kemal Coşkunöz Anadolu Teknik Lisesi nde Bilişim Teknolojileri Bölümü öğrencilerinin atölye derslerinde düştüğü hoş olmayan bir durumdur.
tebeşirden korunmak amacıyla onun gibi giyinmektir.
ankarada rastladığım bir hadise.. sakarya caddesinde gece 12 den sonra seyyar koftecilik yapan biri vardir.. tezgahi kurdugu yere doktorun yeri ismini vermis.. beyaz önlük giyip gece 12 den sonra köfte satışı yapar..
berber olmaktır.
Öğretmen berber mühendis her kesimden insanın karizmatik olmak için giydiği şeydir.
önlük giymenin amacı her türlü yabancı cismin yada kimyasalın vücuda ve kıyafetlere bulaşmasını önlemektir.

küçükken önlüğü ilk doktorun üzerinde görüldüğü için böyle bir intiba bırakmıştır fakat yoktur öyle birşey. önce laboratuvar ortamında giyilir önlük ki doktorlarda doktor olmadan önce o laboratuvarlara girer.
bilgisayar ile çizim yapmadıkları zaman zarfında tüm gün kumaş, iplik, boya, kara kalem vs ile uğraşan tasarımcıların kıyafetlerinin kırlenmesi ya da iplik parçalrından oluşmuş bir yığın haline gelmemesi için tasarımcılar da beyaz önlük kullanmaktadır.
bir öğretmen olarak havalara gire gire yaptığım şeydir. insanlar pek sevmese de önlük giyme durumunu ben bayılıyorum, manyak olabilirim, fizikçiyim belki ondandır.
bunu yapan

öğretmen
eczacı
kuaför

olabilir.
giyen kişi eğer bilim insanıysa da olağandır. tıp fakültesi mezunlarına özel bir giysi değildir beyaz önlük.
"patent" in ne oldugunu bilmeyen tipcilarin da yaptigi eylemdir.

demek ki her meslek grubu meslegi geregi kullandigi, yahut urettigi her seyi baskalarinin kullanimina kapatmalidir.

bu durumda tipcilarinda bilgisayar kullanmamasi lazim misal.. zira "patenti" muhendislerde.. hatta calistiklari hastanelerin "patent"ininde mimar ve muhendislerde oldugunu dusunursek derhal hastaneleri ve tip fakultelerini bosaltmalari gerekmektedir.
(bkz: fen fakta master)
biolog olmak,
kimyager olmak,
diş hekimi olmak,
öğretmen olmak,
işçi olmaktan kaynaklanabilecek durumdur.
doktor olabilecek ama insanları hor görmemeyi öğrenemeyecek şahıs düşüncesidir. senin avukat cübbesi giymeme sebebin ile, doktor olmayıp beyaz önlük giymenin sebebi aynı kapıya çıkıyorsa, evet doktorluk gerçekten erişilmez bir mertebedir, doktorların elini öperim. ancak, "kral benim" havalarında sözlükte caka satmak da hoş bir davranış değildir. bu da böyle biline.
(bkz: doktor olmuşsun ama)