bugün

hekimin bilgi ve uygulama yönünden tanı ve tedavi süreçlerinde gerekli olanı yapmaması, yeterli ve gerekli özeni ve dikkati göstermemesi sonucu hastanın zarar görmesi. maalesef ülkemizde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. ancak hasta hak ve sorumluluklarından bihaber olduğumuz için doktorlar hatalarının cezai karşılıklarını fazla görmezler.
(bkz: malpractice)
ülkemizde sıkça karşılaşılan durum sonucu ölümlere bile yol açıyor..!
doktorluğun nasıl kutsal bir meslek olduğunun kanıtı olabilecek hadisedir. En ufak doktor hatası sakat kalmaya ya da ölüme sebep olabilir.

Doktorlara gereken değeri, bir dönem haber programlarını süsleyen insan müsvettelerini "tacizci doktor" diyerek vatandaşı doktorlara karşı ön yargılı olmaya iterek değil gerekli çalışma ortamlarını ve yaşam standartlarını belli bir seviye de tutarak vermek gerekir ki hata oranı da en aza indirilebilinir.

her insan hata yapabilir ve unutulmamalıdır ki ameliyat masasında yatıyor iken hayatınız o doktorun elindedir.

(bkz: yaşayan bilir)
(bkz: hatasız kul olmaz)
Öldürebilir. Ne doktorlar var kasap amk.
geçen ayın 28'inde (28.07.2017) Bahçelievler Devlet Hastanesinde, acil doktoru ile arkadaşımın yaşamış olduğu sorunu aktarmak ve aynı doktorun yeni şakalarına başkasının maruz kalmamasını sağlamak amacıyla olayı aktarmakta yarara görüyorum.

baş ve kol uyuşması şikayetiyle bahçelievler devlet hastanesinde başvuran arkadaşımdan tomografi ve tahlil isteyen Aysar Aktimur isimli doktor, sonuçları görünce, “Seni hemen şimdi beyin ameliyatına almam lazım, durumun çok kritik hiç vakit kaybetmemeniz lazım” diyor. doktorun bu ani teşhisi ile şoka giren arkadaşım ve refakat eden ablası neydi, nasıldı derken " ben size şaka yaptım, tepkinizi ölçmek istedim" gibi salakça bir cevap vermiş. bu sözle ikinci şok yaşayan arkadaşım ile doktor arasında sözlü münakaşa yaşanırken arkadaşım sinir krizi geçirmiş, eli ayağı tutmaz halde tekerlekli sandalyeye konularak, acil görevlileri tarafından doktorun direktifiyle bahçeye çıkartılarak öylece bırakılmış. olayın etkisini atlattıktan sonra başta bahçelievler devlet hastanesi hasta haklarına şikayet bildirmiş, bakırköy adliyesine suç duyurusunda bulunmuş ve başbakanlık, cumhurbaşkanlığı şikayet merkezlerine durumu aktarmıştır.

bahçelievler devlet hastanesine gidecekler ve bu doktora muayene olacaklar, doktor şakasına hazır olsun. detaylar, oluşturulan blog sayfası aracılığıyla paylaşılıyor.

draysaraktimurrezaleti.wordpress.com
bir faciaya ve insan hayatının sonuna sebep olabilir.
Düzeltme şansı neredeyse sıfıra yakın olan ve bir insan hayatına mal olabilecek hata. Belki de doktorluğu bu kadar zor yapan budur. Diğer mesleklerdeki hatalar en fazla para kaybına yol açar ancak bu meslekteki hata, parayla ölçülemeyecek kadar değerli olan insan hayatı kaybına yol açabilir.

Bunun için sırf puanı yüksek diye değil, bu sorumluluğu alabilecek gücü kendinde gören insanlar doktor olmalı diye düşünüyorum.
her meslekte hata olduğu gibi, bu meslekte de hata olabilir. çok bariz hatalar dışında laf etmeye hakkımız yoktur. isviçre'de yaşamıyoruz.