1. 1.
  (bkz: les echelles du levant)
  2 ... piano-forte
 2. 2.
  (bkz: erzurum limanı)
  (bkz: hakkari limanı)
  2 -1 ... pilotmont
 3. 3.
  kavuşmanın göz yaşlarıyla yelken actığı limandır. tarihsel bir roman.
  3 ... pamuk proton ve 7 elektron
 4. 4.
  son görüşmemizden bu yana çok düşündüm ve şu an sana aşık olduğuma kesinlikle eminim. sen hayatımın kadınısın, asla bir başkası olmayacak. yanımdayken bütün varlığımla seviyorum seni, yanımda olmadığın zaman da seviyorum. aynı şeyi hissetmiyorsan ısrar etmem, bu o kadar güçlü ve o kadar doğal bir duygu ki seni de esir alması şart, yoksa zamanla yeşertilebilecek bir sevgi değil. eğer sende bu duygu yoksa bir dakika sonra başka konuya geçeriz ve bir daha asla sana rahatsızlık vermem. ama şansıma benim hissettiklerimi sen de hissediyorsan dünyanın en mutlu insanı ben olurum ve sorarım sana: clara, benimle evlenir misin? son nefesime kadar seveceğim seni...

  amin maalouf
  3 ... darius ve krezus
 5. 5.
  orjinal ismi doğunun merdivenleridir. ama merdivenden kasıt liman olduğu için tercüman iyi bir şey yapmış ve doğunun limanları ismini koymuş.
  malouf un tüm romanları iyidir. bu da onlardan biridir.

  (#8732667) evet osmanlıyla ilgili bir tutumu var. bunu başka kitaplarında da hissedebilirsin. mesala yüzüncü ad. sanırım beyrut ta ve pek çok ermeni ile birlikte yetişmiş olmasının bir sonucudur bu. fakat türkiye de ki söyleşilerinde ( benim okuduklarım da ) böyle bir duyguya kapılmazsın.
  1 -1 ... zihinkrizi
 6. 6.
  yaran yanlış okumalar:
  doğunun limanları
  ordunun imamları
  2 -1 ... cok da tnn
 7. 7.
  "hayat,insana bıkkınlık verecek kadar uzun değil..."
  2 ... yara bandini imzalatan adam
 8. 8.
  amin maalouf'un kuşkusuz en iyi kitaplarından birisidir. hem siyasete bulanmak hem de aşk ve inancı sorgulamak istiyorsanız tam size göre;

  http://oznurdogan.com/201...gunun-limanlarinda-inanc/
  ... maroia
 9. 9.
  okumaya başladığım bir başka amin maalouf kitabı, sağ baştan sayılası romanlar yazan şahsiyete teşekkürler.
  ... sehrimdenkareler
 10. 10.
  amin maalouf'un savaş esnasında insanların nasıl hislere sahip olduğunu "Herkes ötekilerin duasını sustursun diye kendi tanrısına yakarıyordu." gibi tek bi' cümleyle dolu dolu anlattığı güzel, dost kitabı.
  8 ... tecahul i arif