1. 1.
  klasik semitik özellikler yerine germenik, slavik ve turanid özellikler gösteren topluluk. fiziksel özellikleri ve kültürleriyle de diğer yahudilerden ayrıldıkları bir gerçek

  (bkz: aşkenaz yahudileri)

  israilde aşkenaz yahudisi olmak bir ayrıcalıktır. beyaz tenli, kumral veya sarışın saçlı, genelde çok daha düzgün fizikli ve güzel olduklarından israil gibi bir ortadoğu ülkesine avrupai bir hava getirmişlerdir. israil'in yönetici kadrosu da kurulduğu günden bu yana aşkenaz yahudilerinden oluşmuştur.

  bugün israil haricinde rusya, ukrayna, macaristan, polonya, çek cumhuriyeti, avusturya, almanya gibi ülkelerde yaşarlar. göçler yoluyla abd, kanada, arjantin gibi ülkelere de gitmişlerdir.

  bugün dünyada israilden de çok abd'de aşkenaz yahudilerinin yaşadığını görüyoruz. özellikle california, new york, new jersey gibi eyaletlerde iş yaşamı, medya, akademi, bankacılık alanlarında oldukça etkililer. dış görünüşlerinin avrupai olması ve gittikleri ülkenin dilini çok iyi öğrenip oraya uyum sağlamaları güçlenip etkin olmalarını sağlamıştır. dinleri hariç bütün özellikleriyle klasik bir avrupalıdan, amerikalıdan farksızdırlar.
  ... foseptik cukura dusen burjuva