1. 1.
    Bu aslında kişinin yetiştiği ortam ile alakalı. Tutupta tarikata bğlı bi ailenin çocuğu olarak gelmekten bahsetmiyorum elbet normal müslüman bi ailede dünyaya gelmek söz konusu. insanın düşüncelerinin %50sini algıları yönlendirir. %50sinde ise kendi karar mekanizması devreye girer. Şayet müslüman olarak doğdum etrafımda herkes müslüman bu demek olmuyor ki ben islami anlamda müthiş bi insan olacağım. Gayrimüslim olarak doğdum diyelim. Bu da demek olmuyor ki hayatım boyunca islamiyetten uzak yaşayacağım.. şu bi gerçek ki arkadaşlar günümüz müslümanlığı anlayışlı barışçıl ve gösterişten uzak değil. Ve insan ters giden bir şeyler gördüğünde sorguluyor bu mu yani diye. islam ülkelerinin haline bakıp içte içe soru işaretleri biriktiriyor kafasında. Belki yüzeysel kişiliği daha fazla bu dine mensup olmaya dayanmıyor ve derine inerek başka yollar arıyor ya da reddediyor. Gayrimüslim bi kişinin hayatına baktığımızda ise o da sorguluyor derine inmeye çalışıyor ve indikçe eğer herhangi bir şeye inançlı kişiliği varsa kendisine islamiyet mantıklı geliyorsa onu seçiyor. Aslına bakarsak mesele sığ ya da derin bir kişilikte bitiyor. Sana dayatılanla yaşamak yerine ya dayatılanı sorguluyor doğru bi biçimde yaşamaya çalışıyorsun ya da reddedip kendine uygun olana yöneliyorsun. Bütün mesele bundan ibaret aslında..
    1 ... sonhayalbukucu
  2. 2.
    Müslüman doğmak; taklidi iman.

Sonradan Müslüman olmak; tahkiki iman.

Makbul olanı tahkiki imandır. Araştırıp, öğrenmek her zaman daha kıymetlidir.

Taklidi iman tehlikelidir. Bugün araştırmadan, öğrenmeden aileden gördükleriyle müslüman olduğunu söyleyenler hurafeleri veya çok ağır gelenekleri bile dinin bir emri sanıyor. Bu da insanları yozlaştırıyor.

Yozlaşmamak, yobaz olmamak için araştırıp öğrenmek gerekiyor.
    8 ... goc edemeyen turna
  3. 3.
    sonradan müslüman olanlar genelde ılımlı islamla tanışanlardır. radikal olanıyla tanışın bir de :(
    ... bayanbonit