1. 1.
    Acaba hangi dilde düşünüyor hep merak etmişimdir.
    -1 ... ji96
  2. 2.
    Onları anlamak istemiyorum çünkü anlamaya calistigim zaman her şey korkunç bi hâle geliyor.
    Tamamen çıt sesi olmayan bi dünyaya düşmüşüm de ben hariç herkes bir şekilde anlaşıyor gibi. Müzik diye bir şeyin varlığını kabul edemezsin sesleri bilmemek büyük eksiklik.
    Hele hem gorme hem duyma engelli insanlar
    Doğduğun andan itibaren ne olduğunu anlayamazsın ki. Acaba ne kadar düşünebiliyorlar diye merak ediyorum hicbir şekilde iletişim kurulamaz sadece dokunursunuz. Daha önce kimseyle iletişime gecememis olmak hicbir şeyi bilmemek mi demektir acaba
    Hep korkarsın düşün bir şey sana dokunuyor sadece bunu biliyorsun ama kim ve neden dokundu bir şey mi yapacak bilinemez.
    Çok zor çok. En çok onlar için öncelikler tanımalıyken hayatı onlara zindan ediyoruz.
    2 ... bright future
  3. 3.
    var bir kaç tane tanıdığım; onlar sayesinde işaret dilini öğrendim ve hiç olmadık yerde istanbul gibi bir yerde birilerine yardımcı olarak mutlu oldum.
    engeli olan insanların mutlaka ama mutlaka resim, elsanatları gibi farklı yetenekleri oluyor.

apartmanımızda benimle yaşıt işitme engelli arkadaşım vardı beraber büyüdük. müziğin nasıl bir şey olduğunu çok merak ediyordu, 5+1 sistemi bağlayıp şarkının sesini fullemiştim. evin parkeleri titreyince arkadaşım nedense mutlu olmuştu ve çok az da olsa duyduğunu söylemişti. ergenlik dönemlerini diğer çocuklara göre haliyle daha sorunlu geçiriyorlar. arkadaşım o dönemlerde benim kendi arkadaşlarımla konuşmalarımı istemezdi, ben devam edince de başımı ağrıttınız diyip evine giderdi. he bir de o dönemlerde dışarıda konuşmayı sevmezler, utanırlar. bu utangaçlığını da zar zor açmıştım. uzun zamandır görüşemiyoruz, beni yolda görse tebessüm edip yanımdan geçer gider diye düşünüyorum.
    4 ... trafik vardi anca geldim