1. 1.
    bugün kendime sorduğum, ardından kendimi yetersiz bulup google’ladığım sorudur.
    yaklaşık 12 yıl içerisinde gereken tedbirler alınmazsa, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri gibi temel sebeplerin de etkileriyle dünya 2030’dan itibaren insanlık için yaşanması güç bir gezegen haline gelecek. daha açık bir ifadeyle mesele artık “torunlarımıza daha iyi bir gelecek bırakmak” meselesi değil, yaşamımızı sürdürebilmemiz için buna mecbur olduğumuz meselesidir.

öncelikle, çevresel sorunlar evrenseldir. karadeniz’deki bir nükleer santral, uzun vadede amerika’da massachusetts’teki insanları da etkiler. bu yüzden ilgili konuda “bana dokunmayan bin yaşasın” felsefesi geçerliliğini yitirmektedir.

başlıktaki soruyu kendime sorduğumda bir birey olarak ben bu gezegen için ne yapabilirim dediğimde aklıma gelen şeyler sınırlıydı.
    - kağıt kullanımını azaltmak, geri dönüşüme göndermek
    - plastik kullanımını azaltmak ve doğaya bırakmamak
    - özel araçtan ziyade toplu taşımaya yönelerek zararlı gaz salınımını azaltmaya destek olmak
    gibi şeyler.

internette ilgili meseleyi arattığımda ise genellikle ödev yapmak isteyen çocuklara verilen sıradan cevaplarla karşılaştım. (benimkiler de onlarınki gibi, okuldan aklımda kalanlar.) bu demek oluyor ki aslında bu konuda bir şeyler yapmak için çabalayan insanlar değiliz. ya da ne yapacağımızı, doğayı nasıl koruyacağımızı bilmiyoruz. bu sebeple bu başlığı açma gereksinimi duydum: bilgi sahibi olan insanlar bizleri ve gelecekte bu soruyu soracak olan insanları bilgilendirebilirler diye.
    4 ... understanding
  2. 2.
    Tek yapılması gereken pisliğimizi doğaya bırakmamak.

Evet Bu kadarcık.
    2 ... 1garipkuzeyli
  3. 3.
    insan olmak.
    2 ... isminiunutanadam
  4. 4.
    çevre bilincini her mecrada dile getirmek, sürekli telkin etmek ve en önemlisi bu konuda örnek olmak.
    1 ... blitzz
  5. 5.
    insanoğlu başlı başına doğaya zarardır. üremeyin!
    1 -1 ... eddie gluskin
  6. 6.
    az üreyin.

az tüketin. özellikle elektronik ürünleri.

öyle "ayşe teyze ocağın altını kıssın"la kendinizi kandırırsınız.
    1 ... gemideninmem
  7. 7.
    https://www.youtube.com/watch?v=sDewXooz4JE+
    -1 ... ilgisiz ve sorumsuz insan
  8. 8.
    doğaya ve doğada yaşayan diğer canlılara karşı saygılı olmaktır ilk görevimiz.
    ... sinaps
  9. 9.
    üstünde durulması gereken sorudur.
    1 ... understanding
  10. 10.
    ya aslında o kadar basit ki seküler bir şekilde yaşamak. doğa sana sürekli fazlasını sunar. sen sadece sana bahşedilen bu güzellikleri adam gibi kullanacaksın. öyle bi hareket yap ki dünyayı kurtar demiyor ki kimse. en basitinden bir ağaçtan kiraz yiyorsun. onun dalını kırmadan yesen, zaten o an doğayı korudun. elindeki çöpleri çöpe atsan, fazlasını israf etmesen, ne bileyim yediğin ekmeği çöpe atmasan, elindekileri güzel kullanmayı bilsen. en ufak şeylerin bile fayda sağlayabiliyor doğaya. işiyon ya mesela, sifonsuz pisuvarlar var, işiyon ama hiç koku yapmıyo, yılda bilmem kaç ton su tasarruf ediyorsun. bunu götürüp her eve koysan, aha sana kaç yıl seni ileri atacak tasarruf. doğa sana su vermiş, oralara baraj yapıp elektrik almışsın, internet yapmışsın, bari faturaları e fatura yap, daha fazla kağıt yapma mesela. bir sürü basit örnekle seküler yaşayabilirsin. her şey senin içindeki doğa sevgisinde. benim tuzum kuru,ben kaynakların amınakorum, benden sonrakileri de önemsemem, çocuklarıma güzel bir gelecek bırakmak sikimde değil diyorsan yapacak bir şey yok. bir nebze olsun çevre ve tüketim bilinci kazanırsak bu doğa hepimize yeter.
    2 -2 ... yikanmak istemeyen cocuk