1. 1.
    Ateş yakıcak iseniz suyu kaynatmanız yeterlidir. Damıtma mantığına hakim iseniz deniz suyu bile içilebilir.

Fakat doğada su arıtmak konusunda karşıma çıkan iki farklı yöntem olmuştur. Biri potasyum permanganat ile öteki de klor ile artırmak.

Ben bu iki ekolden klor yöntemini seçenlerdenim. Potasyum permanganat ile uğraşmayı hiç sevmem denedim ama sevmem. Benlik bir yöntem değil. Ben klor ile hatta daha da öte çamaşır suyu ile arıtırım suyumu. 100 ml lik bir damlalığım var. içine çamaşır suyu koyar ve içeceğim su miktarı kadar kullanırım.

Bu arada sakın cahillik edip bunları araştırmadan evde denemeyin. 100 ml tik şişe var ya ben onu 200 kullanım olarak hesap ediyorum. Bazı ları 4 litreye bir damla bazıları 1 litreye 1 damla olarak aktarır bu mevzuyu. Siz suya güveniyor iseniz 4 litreye bir damla koyun işte canım. Fazla koymayın sakın. 1 damla da 0,5 ml etiği için 200 kullanımlık oluyor mis gibi dimi. Ufacık bir şişe hayatınızı değiştiriyor doğada... Bu arada suyu çalkalayıp biraz bekletip havalandırmayı da unutmayın bir damla da olsa vücudunuza klor almayın. 30 dk klora maruz kalması yeter suyun.

Potasyum permanganat da en az klor gibi zehirli bir maddedir. 1 litre için 0,03 mg olarak. Suya renk katar. 15 dk beklemeniz gerekir. Fakat eskisi kadar tercih edilen bir yöntem değil.

Ben şahsen çamaşır suyundan memnunum. Bu arada düz çamaşır suyu ha çamaşır deterjanı değil. (Sıvı klor olarak da geçer çamaşır suyu.)
    ... uzay muhtari