1. 1.
  yeni kanun ile beraber doçentlik sözlü sınavı kaldırıldı. 100 puan alanlar doçentlik yeterlilik belgesi gibi bir belge alıp üniversitelere başvurabiliyorlar.

  aslında 100 puan olayı hem kolay hem de zor bir kriterdir. zordur çünkü herhangi bir bölümde 5 isim yazmadan bir yayın çıkarmak imkansız gibidir. öte yandan, 100 puan toplamanın en kolay yolu 2 kişilikli yayınlar hazırlamaktır. tek yzarlı makale için sci'de yayınlanırsa 20 puan, üç yazarlı makale için toplam 20 puan gelmesine rağmen 2 yazarlı yayında 16+10: 26 puan gelmektedir. yani bir kişi 3 tane 2 yazarlı yayında 1. isim, üç tane de 2 yazarlı yayında 2.nci isim ile yayın hazırladığında toplam 6 yayında 78 puan toplayabiliyor. geri kalan puanlar için de tez atıf sözlü bildirim ders derken 100 puanı kolaylıkla toplanabiliyor.

  fakat her dönem çıkan kriteler ile 100 puan almayı mütemadiyen zorlaştırıyorlar. daha önce atıf puanlarını maksimum 20 ye sınırlandırmışlardı; eyvallah denildi. sci/sci-expanded olmayan uluslararası dergilerin indeksini scopus ve sıs ile sınırlandırdılar. ona da eyvallah denildi. şimdi de sözlü bildirilerde bildiri puanını yazar sayısına bölme gibi yeni bir kriter çıkardılar.

  şimdi eleştirilere gelelim.
  1. madem ki bir kriter değişecek bunun 2 ay sonrasındaki doçentlik başvurusuna etki etmemesi gerekirdi. yök yada üak, kafasına göre yeni bir kriter yumurtluyor ve anında da yürürlüğe sokuyor.. halbuki yeni bir kriter çıkarıldığında 1 sene sonrasında yürürlüğe girseydi insanlar ona göre kendini hazırlar idi (bu sadece doçentlik için değil üniversite sınavı ve diğer bütün sınavlar için geçerlidir). sonuçta kulaçkaya yatmış tavuklar değiliz ki kıçımızdan 1 ay içinde yeni bir kaç yayın, bir kaç sunum çıkarabilelim.

  2. tek kişi ile uluslar arası bir kongrede sunum yapıldığında 3 puan gelecek. fakat tek kişilik sözlü bildirimler camialara şüphe ile karşılanır. bir ulusal kongrede 5 yazarlı bir sözlü bildirimde gelecek puan 0.4'tür. 5 puan toplamak için evliya çelebi olup kongre kongre gezmek gerekiyor.

  3. 2018 nisan kriterlerinde, sözlü bildiride kullanılan bir çalışma başka bir kriterde puanlama için gösterilemiyecekmiş. yök yada üak resmi sitesinde böyle bir kritere rastlamadım ama herkes tarafından dile getirilen ve kabul edilmiş bir durum gibi görünüyor. uluslararası kongrelerde sözlü bildirim için kaliteli bir yayın hazırlamak gerekir. kaliteli yayınları sözlü bildiride gösterilemediğinde yada sözlü bildiridekini sci/sci expanded orginal article kategorisinde puanlandırılamadığında aslında minumum olan 100 puan kriterinin tamamen palavra olduğu gerçekliği ile karşı karşıya kalıyoruz. zira, en az 150 bazen de 200 puan toplamak gerekiyor ki bu da 20-30 tane kaliteli yayına tekabül edebiliyor.
  4. 3 tane sci yada sci expanded yayın ile doçent olmuş insanların 15 20 tane sci veya sci-expanded yayını olan adama sen doçentlik yeterlilik belgesine layık değilsin deme hakkını kendilerinde nasıl bulabiliyorlar.
  5. recep tayyip erdoğan tarafından defalarca doçentliğin kolaylaştırılcağına dair cümleler kuruluyor olmasına rağmen görülüyor ki reis'in sözü dinlenilmiyor hatta sinsice sözünün üstüne söz söyleniyor.
  6. winter has come dediler bekledik bekledi ne gelen var ne giden.
  4 -1 ... cesurveuzgun
 2. 2.
  Daha tam ebemizi s.kememişsiniz biraz daha zorlasaydınız ya amk dedirten kritelerdir. Ayıp be birader, benden bunca makaleyi tezi isteyen heyette doğru düzgün 1 tane makalesi olmayan herifler, koltuklarında oturup benim yeterliliğimi ölçecekmiş. Ölmüşlerinizin am.na kibrit çöpü sokayım... daha ne denir ki.
  1 ... kendi kendine kendini arayan
 3. 3.
  Bir üniversite kalmıştı bez kafa sokmadıkları. Şimdi iki sözü bkr araya getiremeyen tipler doçent olacak. Dil sınavının düşmesi zaten saçma olmuş akademisyen yabancı dili iyi bilecek yarım yamalak konuşan tiolere gün doğdu. Ayrıca tez savunması yapamayan adamı ne diye doçent yaparlar ki doçent olduktan sonra mesai kovalayan tiplerden biri olur.
  ... fyodor paskevich