bugün

belli bi yasa gelinmisse ve hala bir sevgiliniz bile yoksa izdiraba donusucek bunalimlarla dolu gundur.
insanların doğduğu günlere denir. her sene aynı günde kutlanan günlerdir şubat ayında doğanlar için pekde iyi olmayan gün zira bazıları 4 yılda bir kutlamaktadır
(bkz: baadir bugun dogdu an itibariyle)
insanların kendilerini özeL hissettikleri günlerdir.herkesten farklı davranılmasını bekler bu günün içerisinde olanlar.*unutulduğu zaman zulum hatırlanıldığı zamanda tadından yenmeyecek bir gündür.
(bkz: bi yaşıma daha girdim)
hediye alma sorunsalı na sürükler adamı.arkadaşlarınla ve sevdiklerinle birlikte geçiriyorsan tadından yenmez
Bugün özel bugün güzel bir gün
içimde tarifsiz bir hüzün var
Bütün gece dua ettim yine
Ne güzelmiş senle yaşananlar

Bu sabah çok erkendi uyandım
Karanlıktı hala tüm sokaklar
Yağmur yağdı yıkandı tüm şehir
Güneş açtı bütün hatıralar

Takvimlerden birgün daha düştü
Birgün daha gidişinden sonra
Ben iyiyim ağladığıma bakma
Alışmak zor sensiz yaşamaya

Doğum günün kutlu olsun canım
Mutlu olsun benim diğer yanım
Yanındayım yerim senin yarın
Sana ait benim tüm hayatım

Eşyaları tek tek toparladım
Uzun uzun resimlere baktım
iki damla aktı gözlerimden
Sevdiğin bir türküyü fısıldadım
erhan güleryüz..
yıllar geçtikçe, gelmesi istenmeyen gündür.
bugün itibariyle içinde olduğum ama nedense mutlu olmadığım gündür.**
insanların kendı adlarına en özel günüdür kanımca. hatırlayanı da varsa ve hatırladığını hıssettırmısse cok daha da guzel gecer. gelen her bi kutlama insanın kendınde iyi ki doğmusum hıssı uynadırır. en guzel gundur doğum gunu ....

edit : bugun bu hıslerı yaşamışlarsa ne mutlu onlara kı lumpiya ve july4th ye tekrar selam ederım. *
24 saat kutla kutla bitmeyen aktivitedir. hatta bazı tanıdıklar, eğer doğum gününz hafta içine geliyosa ve görüşemeyeceksiniz onu hafta sonuna alırlar,(bkz: 09.08.2006'nın çarşambaya denk gelmesi ile coşan ailem) abartıp birkaç güne yayarlar. ama siz bu hengamede nedense eğlenemessiniz, mutlu olamazsınız, istediğiniz bu değildir; ve hatta, asıl aramasını istediğiniz kişi aramamıştır. . . *
çok güzel bir ahmet kaya şarkısı. sözleri ise şöyledir.

doğum günü

insanların yüzlerini
Göremiyorum
Boğazım düğüm düğüm
Çözemiyorum
istesen de yanına gelemiyorum
Tutsam şu karanlığı
Tutsam da yırtsam
Ah elim tutuşmasa elini tutsam
Susmasan konuşsan
Sesini duysam
Tutsam güzel yüzünü
Bağrıma bassam
Doğum günüm gülüm
Doğum günüm bugün
Doğum günüm diyorsun
Doğum günün kutlu olsun
Mutlu ol senelerce
Sana boncuktan kuş yaptım
Konacak pencerene
Karakollar beni alır
Sorgular gecelerce
Hiç bekleme belki gelmem
Gelemem senelerce
sewdiklerinizle birlikte en güzel zamanı paylaştığımız anlardan biridir doğumgünleri,kişiyi özel ve değerli kıldığını gösterir,hediye alınması insanı mutlu eder içinden gelerek yaptığının göstergesidir ufacıkta olsa,iyki doğdun iyki varsın sözleri hoş eder insanı.
insanın hayatındaki en boktan gündür; bir kişinin bile hatırlamaması daha doğrusu hatırlamışların bile hatırlamaması bile insanın ne kadar yalnız olduğuna dair bir işarettir. [olan ile olması gerekeni hiç ayırt edemedik!]. doğum günü kutlanmamalıdır; ölüm günü kutlanmalıdır.
diğer günlerden farklı olması beklenen gündür, farklıdır daha b.ktandır
kutsi-petek dincoz duetı sarkıdır. sozlerı su sekıldedır;

"senden sonra yaşadım mı bilemedim
tanrıdan tek dileğim beni sensiz bıraksın
anlamadım ne istedin bilemedim
gözündeki yaşlarla ellerin bensiz kalsın
sen aşk nedir bilirmisin sevgilim bu güne nasıl geldik
elimmizdeki güzel sevginin kıymetini bilemedik
nice mutlu yıllara doğum günün hatrına
unutmak zor olsada arama bundan sonra..."
bir yandan insanlardan bucak bucak kaçma diğer yandan da telefonun hiç susmamasını ve beklediğimiz kişilerin aramasını istediğimiz, bir yaşı geride bırakıp yenisine merhaba dediğimiz buruk gün.
tıpkı diğer günler gibi sıradan bir şekilde geçirilmesi gereken gün.şöyle bir düşününce hesap edince 16 miylon insanla aynı doğumgününü paylaşıyoruz
atilla kaya klasiğidir.
Yanımda sen varsın gönlümde huzur
Seven bir insanın serveti budur
Hasreti tattırma bana ne olur
Ben doğdum doğalı şimdi mutluyum

Doğum günüm bana geldiğin gündür
içimde ki özlem ateşi söndü
Aglayan gözlerim seninle güldü

Yalnız senin için yaşayacağım
Mutlu olman için çalışacağım
Sana her sevğiyle sarılacağım
gençken dört gözle gelmesi beklenen; fakat yaşla beraber kişiyle arası bozulan gün.
(bkz: birthday)
doğum günü an itibarıyla yalnızlığımı bir nebze daha anlamama neden olan gündür. zaman geçtikçe kutlayanların sayısında ki azalma insanda nedensiz gözyaşlarına neden olur.. artık mutlu değilim doğum günüm olsa da ..
insanın geriye dönüp baktığında adeta kendi miladını yaşaması gibidir, o günü kutlamak.. kimileri için gereksiz, bir anlam katıyorsa olması güzeldir, yılda bir kere bile olsa.. *
Dünyaya gözlerimizi açtığımız, bize bağlı olmayan, ağlayarak hayata merhaba dediğimiz gün..
O gün yaklaştıkca hayattan neler beklediğimizi ve bu beklentilerin neresinde olduğumuzu düşündüğümüz, yeni kararlar aldığımız ama ertesi günü bundan vazgectiğimiz gündür.
bundan bilmek kaç yıl önce bu dünyaya geldiğimiz gündür ve her yıl tekerrür tabi bazılarının ki etmez (29 Şubat) ve tekerrür sebebiyle ömrümüzün bir sene daha azaldığının kutlandığı gündür.
genelde ölüm günü ile yakın tarihlerdir.
unutulduğunda yerin dibine sokan hatırlanması zorunlu özel günlerden biri.
Tekelinde acıklı hassasiyetin olanı dökülen kumların ilk hissettiği anı hatırlamak, acıklı hissiyattır. "Sadece geçen zaman" demeye yetkin olsun istersin, yetemez, yetişemezsin fakat.