1. 1.
  Yeni araştırma, insan genomunun en az %75’inin çöp DNA olduğunu öne sürüyor.

  Yeni bir çalışmaya göre, insan genomunun en az dörtte üçü işlevsiz, ‘çöp DNA’dan oluşuyor ve gerçek oranın bundan çok daha yüksek olması muhtemel.

  Watson ve Crick 1950’lerde DNA’nın çift sarmal yapısını keşfettiğinden beri, bilim insanları genomun ne kadarlık kısmının sizi siz yapmaktan sorumlu olduğunu tartışıyordu; ve şimdi evrimsel bir biyolog, bu bilmecenin cevabının bir parça temel matematikte yattığını söylüyor.

  Houston Üniversitesi’nden Dan Graur, insan genomunun işlevsel kısmının muhtemelen tüm DNA’mızın yaklaşık sadece yüzde 10 ila 15’ini oluşturduğunu, üst sınırın ise yüzde 25 olduğunu hesaplamış.

  Genomumuzun geri kalanı, yani DNA’mızın yaklaşık yüzde 75’i ila yüzde 90’ı arasında bir yer, çöp DNA olarak adlandırılıyor: bunun zararlı veya zehirli genetik madde olması gerekmiyor, bunlar, vücutlarımızın içinde gerçekleşen önemli kimyasal tepkimelerin tümünü mahmuzlayan kodlayıcı proteinler bakımından işlevsel olmayan, tahrif olmuş nükleotit dizilimleri.

  kaynak: https://goo.gl/nQxDSV
  -3 ... paragons
 2. 2.
  bu haber de çöp ...
  4 ... senkronize
 3. 3.
  Yeni bir haber değilki bu bilinen bir şey dnanım büyük bölümü intronlardan oluşuyor bu kısımdan gen ekspresyonu yapılmıyor. Küçük kısmı ekzon adını alıyor bu kısım gen ekspre ediyor.
  ... tatardoktor
 4. 4.
  --spoiler--
  evrimsel bir biyolog...
  --spoiler--
  dan sonrasını okumadım. söyleyecek, küfür edecek çok şey var ama neyse. her çalışmayı illa evrim dinine alet ediyor birileri.
  1 ... gok kubbeye kadar yolu var