bugün

çünkü dişin en dışındaki kaygan yapıyı bir kere zımparalayıp yok ettin artık her şey kolayca tutunup diş taşı yapar.
ağır kalsiyum birikmeleri dışında diş taşı temizliğini zararlı bulurum.
diş etlerini de sikip atıyor çekilme hassasiyet oluyor.
daha bir daha düzelmez.
Şu son 2 senede, 30 yıllık ömrümde girmediğim kadar dişçiye gittim...

Bir implant, bir dolgu, bir 20 lik diş çekimi, 2 defa da diş taşı temizliği yaptırdım...

Hayır yani günde min 2 defa diş fırçalayan ben böyle uğraşıyorum, çevremde ayda bir diş fırçalayanlar var, taş gibi dişleri var anasını satayım...
alt çenede tükürük bezleri olmasından dolayı çok iyi temizlense bile mineral birikimi kaynaklı diş taşları oluşabilir. Taşlar pürüzlü yüzeylere sahiptir. bu da bakteri tutulumunu artırarak diş etinin çekilmesine sebep olur.
çok kısa vade geçerli olan temizlik.

ayrıca temizleme işleminden sonra dil sürekli açılan boşluklara giriyor oralarla oynuyor. bir bana mı oluyor merak ediyorum.
sanılanın aksine can yakma oranı diş taşlarının çokluğu ile alakalı olduğunu düşündüğüm durum.2 seansta yapılan detertraj işlemim sonrası herhangi bir ağrı yada sızı yaşamadım elbette burada hekimin özel olması,kullandığı ekipmanın beni devlette koltuktan zıplatan doktordan daha teknolojik olduğu da inkar edilemez.Kesinlikle yapın yaptırın.Korkulacak birşey yok.Doktorum polisajıda döner aletle yaptı ben ise o pembe macun ile dişleri fırçalayacak sanıyordum.Şu an kanayan kırmızı diş etlerim pembe ve kansız haline kavuştu.Doktoru iyi seçin.
Yapıldıktan sonra bünyeye rahatlık hissi veren eylemdir. Yaptırdıktan sonra ihtiyacınız olduğunu görmek, "neden daha önce yaptırmadım" diye hayıflanmanıza sebep olur. Ağrı, sızı yok denecek kadar azdır. Tamamen doktor seçimi ile ilgisi olduğunu düşünüyorum.
temizliğin ardından diş aralarındaki boşluklar ortaya çıktığından konuşurken 1 hafta minik tükürük baloncukları oluşuyor. sinir oluyorum.
bir de diş minelerim yok gibi düzeyinde, mekanik temizlik mahvediyor.
Kolaymis. hiç acımadı kanamadi.
Hani zordu.
Ağzın sürekli aynı tarafıyla yemek yendiğinde diğer tarafta diş taşı oluyormuş. Kirletmemekten başlayalım o halde.
O an ki acı tatlı bir acıdır. Yani gıdıklar gibi oluyor. Ayrıca bende kanama olmadı veya o pembe macunumsu şeyden dolayı görmedim.
iğrenç bir eylem. Yaptırdıktan sonra dişlerinizi çok seviyorsunuz ama çok acıyor. Doktorun muayene koltuğu pencere kenarına çok yakındı. Doktor diş taşlarımı temizlerken farkında olmadan kendimi sürekli geri çekiyordum. Böyle devam edersek pencereye çıkacaksın dedi ve uyuşturucu bişey sıktı dişlerime. Yine de acıdı. Allah'tan uzun sürmemişti. Anı yaşadım lan resmen..
benim gibi agresif periodontitis hastasıysanız ve tedavi etmezseniz; ağzınızdaki tüm dişleri otuzunuzu görmeden kaybetme riskiniz var demektir. bu hastalık yediğiniz her şeyin bakteri plağına dönüşmesi, çok hızlı ilerlemesi ve çok erken yaşta diş kaybı anlamına gelir.

sizin o diş temizliği dediğiniz şeyi 2 yıl her hafta yaptırdım. sonrasında alt çenemde ortadaki kesici dişlerden sol köpek dişime kadar 5-6 dişin altı açıldı. çene kemiğim kazındı. bu operasyondan sonra oluşan doku kaybı sebebiyle bazı dişlerimin altındaki boşluk neredeyse çene kemiğime kadar indi.
Yapıldıktan sonra "benim dişlerim böyle miymiş?" dedirten eylem.
diş eti çekilmesini önlemek için gerekli ama çok fazla tekrarlayan durum. sık sık tekrarlanması gerektiği için sanırım son 3 yıldır yaptırmadığım eylem.
dişi çizme olayı yalandır. o alet (bkz: kavitron) ultrasonik ses dalgalarıyla diş taşını kırar. dişe bir zarar vermez. parmağınıza dokunsa hissetmezsiniz bile. ayrıca karbonat-limon dişi çizer.
Belki 1 senedir yaptırmayı planlayıp ertelediğim ama düşündükçe de içimi kıyır kıyır eden şey.
Yaparken gözlerinizden yaş getiren ama ağız kokusunu ve diş eti çekilmesini önleyen tedavi. Ağız ve diş sağlığı için önemli bir müdahale.
Kimileri dişlerini her gün düzenli bir şekilde fırçalar ama yine de ağız kokusuna engel olamaz. Sebebi ise diş taşı. En geç 6 ayda bir ağız ve diş sağlığınız için hekime başvurun.
AĞIZ KOKUSU DENEN ŞiKAYETiN EN BÜYÜK SEBEBi DiŞ TAŞLARI OLDUĞU iÇiN DiŞ FIRÇALAMAYI ZATEN GENETiK OLARAK SEVMEYEN CANIM HALKIMIZIN EN BÜYÜK iHTiYAÇLARINDAN BiRiSiDiR BU NANE.
diş eti çekilmesine büyük bir set çekmektedir herkesin yaptırması gerekir.içim titredi yapılırken.dişlerimin arası bi metre açılmış gibi hissediyorum.allahım naaptım beeen.

zorunlu edit: arkadaşlar öyle dayanılmaz aman aman bi acısı yok.ve yaptırdıktan sonra sanki üstünüzden fil kalkmış veremden kurtulmussunuz tarzı bi his oluyor.ama dişlerinize alışmanız en azından 2-3 gün alabilir.yabancı geliyor dişim bana.sanki yeni taktılar gibi.
En bir sevdiğim. insan üç kilo rahatlamış hissediyor.
Diş eti problemim var yaptirsam cok acir mi kararsiz kaldigim eylem.
Dişleri kanatmaktan başka ne işe yaradığını anlamadığım işlem. Yıllardır her gittiğim dişçi yaptır diyor yaptırmayınca bişey olmuyor.
Dişler arasındaki boşluğun yanısıra hassasiyet de yapıyor. Dişler yerinden sokulecekmis hissi veriyor. Birkaç gün insan yemek yemek istemiyor.
Zımpara, oksijenli su ve çamaşır suyu kullanarak evde yaptığım temizlik. Hem evde yapılanı daha iyi dışarda kim bilir içine ne koyuyorlar.
diş eti problemim olduğu için bugün yaptırdığım işlem.

Dişe takılan o kancamsı aleti dişlerinizin arasına soktuğunda sinir bozucu bir acı hissederseniz ve işlem bittiğinde kan gövdeyi götürüyordur.

evet belki de bu işlemin en kötü yanı ağzınıza sürekli o kan tadının gelmesidir.