1. 1.
  belki bunu söylemek için çok erken ama...

  bizim zamanımızda saklambaç oynardı çocuklar, dokuz aylık oynardı, alman kale oynardılar, okul harçlıklarından para arttırdılar, bir simit bir gazoz alacağına bir simit alırdılar, çıkışta halısaha kiralardılar..

  saklambaç oynarlardı, körebe, çelik çomak, yakartop, yerden yüksek, ebelemeç... en eğlencelisi ise kızların oyununu bozmak değil miydi? onlar ip atlarken ipi kesmek? bir ismi yoktu, ama oyundu. kızlar da biliyordu bunun oyun olduğunu, karşılık olarak atarlardı huysuz teyzenin bahçesine topunuzu!

  eğer bir oyuncak kamyonu varsa kumda oynardılar, bir de dozeri olan arkadaşı varsa değme keyfine! gerçi olmasa da dütt dütt niğdalarıyla avucuyla kepçe yaparak doldururdu biri o kamyonu, vardı herşeyin bir çözüm yolu..

  kavga ederlerdi, dayak yerlerdi, komşunun bahçesine dalıp meyve çalarlardı, yeni mahalleleri keşfe çıkarlardı, bazen de kaybolurlardı...

  bakkal amcaları vardı, bahçesine kaçınca toplarını kesen huysuz teyzeleri, o huysuz teyzenin de şeker mi şeker bir kocası vardı, her defasında "bak bu son bi daha vermem keser topunuzu ona göre" diyen...

  daha neler neler vardı değil mi? "biz çocukken böyle yapardık" dedirten...

  şimdiki çocuklar ise metin 2 oynuyorlar, knight online oynuyorlar, menager oynuyorlar, pes oynuyorlar...

  facebookta sosyalleşiyorlar, birbirlerini dürtüyorlar, google earthten dünyayı keşfediyorlar...

  günde 12 saat ya televizyon, ya play station ya da bilgisayar başında duruyorlar...

  teşekkürler: *

  edit: edit edit edit.
  53 -4 ... lua lua
 2. 2.
  metropollerde veya şehir merkezlerinde büyüyen nesildir. şehir varoşlarında ve ücra anadolu kentlerinde yeni neslin eski nesilden pek de farkı yoktur.
  1 ... yirmibirinci yuzyil tilkisi
 3. 3.
  (bkz: dizlik)
  2 -1 ... ancalime
 4. 4.
  ebeveynleri tarafindan oyalanmalari icin cartoon network, jetix gibi tv kanallari ve pc ile tesvik edilen nesil bu. cocuklar ister istemez ben 10 saatleriyle baska yaratiga donustukleri saniyorlar ve oyun anlayislari tek basina oynanan oyunlar uzerine kuruluyor. saklambac oynadiklari nadirdir sanirim, arkadaslari tarafindan evden cagrildiklari da. ailenizde olanlardan da gozlemleyebileceginiz gibi bu cocuklar bilgiye cok rahat ulasiyor, herseyi kolayca anlayip uygulayabiliyor. haliyle azicik ukala ve buyumus gibi davraniyorlar. halbuki cocuklarin disarda gun boyu oynayip aksam vakti eve zorla girmeleri, disarda yara bereyle buyumeleri lazim. simdi hep pc hep tv nereye kadar?
  1 ... jeallybone
 5. 5.
  onuda internetten indirecek olan nesildir.

  - hacı sende diz kanamasının cracki var mı?
  + yok lan valla.
  3 ... rambo
 6. 6.
  adeta cam fanusta yetişen bir nesildir. bağışıklık sistemleri zayıf, paylaşma bilmeyen, içe dönük bir yapıdadırlar.
  1 ... neset
 7. 7.
  bacak omza yapmayan nesildir..
  (bkz: hey gidi günler hey) *
  2 -1 ... arthur sinkansen
 8. 8.
  (bkz: 9 nesil mi ne la o)
  1 -1 ... culsezar
 9. 9.
  (bkz: androit nesil)
  ... gannicus
 10. 10.
  Aynı zamanda Şirinler, Taş Devri gibi efsane çizgi filmler yerine Ben 10, Bakugan izleyip kendisini onların yerine koyan; saklambaç, körebe oynamak yerine 3-4 yaşında evdeki bilgisayarın hakimiyetini ele geçirip bilgisayar oyunları oynayan; bu yaşlarda Fatmagül'ün Suçu Ne'nin, Muhteşem Yüzyıl'ın karakterlerini ezbere sayabilen ve muhtemelen Demet Akalın, ismail yk, Murat Boz dinleyerek büyüyen şanssız nesil.
  1 ... a kind of magic