bugün

şimdiden söyleyelim efendim kürtler çoğunluktadır. türk olanlar ise devlet görevlileridir -asker, öğretmen, doktor, memur vs-
1925 den itibaren oradaki türkler kürtleşmiştir.

abicim saçmalamayın ya.
kürt arap ve ermenilere ek olarak balkan göçmenleri de bulunur.

edit: var kardeşim var ben tanıyorum, niye eksiliyosun ki?
aşağı yukarı şöyledir;

%70 kürt, %25 zaza, %5 türk-(türkmen) ve arap, ermeni vs...

not: çok değil bundan 100 yıl önce diyarbakır'ın merkezinin % 50'den fazlası türkmen'di. günümüzde ise merkez ilçede neredeyse yerli türk yoktur. fakat çüngüş, çermik ve ergani'de halen türkmenler çoktur. ayrıca bismil'de 3 alevi-türkmen köyü vardır.

zazalar ise bingöl ve elazığ'a yakın ilçelerde çoğunluktadırlar.
1925 için yüzde 90'ı türktür diyen arkadaşa tarih okumasını öneriyorum. ülkü ocaklarında çay demlemekten kafa gitmiş heralde.

selçuklular döneminde bile kürdistan eyaleti vardı amnskiym. dangalaklık diz boyu.

etnik yapıyla ilgili bilgimizide verelim; çüngüş ilçesinin çoğunluğu türktür.
ama merkeze bağlı ilçeler ve diğer öbür ilçelerde yüzde 95 kürtler yaşamaktadır.
hatta bazı ilçelerde türkçe bilen birine rastlamak oldukça zordur. (bkz: lice)
az bir kesim olarak süryaniler ve araplar yaşar. lakin bir birliktelik yoktur bunlar arasında.
yani bir arap mahallesi yada süryani mahallesi gibi yerler yok.
cumhuriyet döneminin ilk nüfus sayımının 1927 tarihinde yapıldığını bilmeyen salakların konuşmaması gereken mevzudur.

osmanlı döneminde yapılan nüfus sayımları da etnik kimlik üzerinden olmamıştır.

eşit yurttaşlık yok gerçi ama cumhuriyet döneminde de böyle bir sayım yoktur.
aşağı yukarı şöyledir;

% 16 hispanik ( porto riko göçmeni), % 19 grönland eskimosu, % 26 aborjin, % 9 filipinli, % 10 portekizli, % 17 lihtenşıtaynlı, % 3 kürt...

not: 1925 senesinde şehrin % 90' ı japon alevilerinden oluşuyordu..

höt: nasıl kürt sayısını düşürdüm herkes mutlu oldu dimi?

zort: kendi halinde bir laz' ım ben. vurmayın lütfen.
1915 tehcir öncesi % 35-40 kürt(kurdmançi,zaza birlikte),%30-35 türkmen,%15-20 ermeni,%5-10 arap,biraz da süryani,keldani,yezidi nüfus bulunmaktaydı.ancak tehcir sonrası diyarbakırdan suriyeye ve lübnana göç ettirilen ermeniler ve diğer hristiyan azınlıklarla beraber onların yerine özellikle bitlis,muş,batman ve bingöl gibi çeşitli yerlerden evsiz barksız ve mağdur durumda kalmış kürt nüfus göçettirildi ve 1915lerden sonra yavaş yavaş kürt ağırlığı olmaya başladı diyarbakırda.1950li yıllara kadar %70 kürt %30 türkmen olan diyarbakırdaki nüfus daha sonra gelen sağ iktidarların diyarbakırın sünni kürtlerini türkmen alevilerine tercih etmesinden ötürü giderek kürtleşti.Kalan türkmenlerin çoğu da kürtleşip çok az sayıda kalmışlardır o da cüngüş,çermik gibi merkezden uzak daha kırsalda tepelik kesimlerde ve kimsenin asimile edemeyeceği yerlerde kalmış alevi türkmenlerdir.nerdeyse bir zamanlar yarıya yarıya olan denge özellikle türkiyedeki sünni sağ siyasetin türkmen alevilerini asimilasyon çabaları sonucunda bu noktalara gelmiştir.
ilk Kürdistan ifadesi Selçuklu sultanı Sancar zamanında kullanılmıştır o da iran'da bir bölgeyi kapsar.
2014'de %99 kurt'tur, %1 turk'tur.
türkmen yoğunluktadır ama kürtleştirilen türkmenler fazladır.
Görev için orada olanları saymazsak %97 falan Kürt, %3 diğer.
Asurlular diyorlardı bir de. Onlar Urfa'da mıydı yoksa? Bir bilen aydıtlansın beni.
etnik kökeni ne olursa olsun, sike sike türk parası taşıyorlar mı? evet..
türk bayrağı dalgalanıyor mu? evet.
resmi işlerinde türkçe konuşmak zorundalar mı? evet.
sike sike türk doktordan öğretmenden mühendisten faydalanıyorlar mı? evet.

o zaman koy gitsin götüne. edirne nasıl türkiye cumhuriyetinin vazgeçilmez bir toprağı ise, diyarbakır da öyledir...

eksileyin amına koduklarım eksileyin. ne mutlu türk doğana...
Yüz yıl önce %30 kadarı kürtken şimdi neredeyse tamamı kürt olmuştur.
En iyi fikri seçim sonuçları verir
Kürt partisi en fazla % 60 alabilmekte. Demekki % 40 bizden yana artık etnik motifi ne olduğunun bir önemi yok.
güncel Önemli Başlıklar