bugün

bir islam mabedi olan şehre bence diyarbekir en çok yakışandır.
şimdi istanbullular ahkam kesmeye, edebiyat kasmaya başlar. *

neyse;

amed'dir ve elbet bir gün türkiye toprakları içerisinde amed olarak anılacaktır.

bölücüler de ırkçılar da boşuna yormasın kendini.
Mezopotamya bölgesindeki amed şehri.
Yerlisi olarak Diyarbakır dışında başkasını tercih etmeden Diyarbakır demekteyiz.
Diyarbakır alır diyorum.
amed alir.
ulan resmiyette neyse o odur. fazla zorlamayın.
(bkz: bayburt)
Haritaya göre kim kimi silkiyor hiç belli olmaz. *
amed'in sikileceği versus.
amed yerlisi diyen malaklar olmuş. amid, asur kökenli olup Yunancaya ve Latinceye dahi amida olarak geçmiştir. farslar ve diğer kafkas halkları da amid olarak bilmiştir.

fakat arap asıllı bekr kabilesi bugünkü amid'e değil şehrin çok yakınına yerleşmiştir. yani amid ile diyar-ı bekr; beyoğlu ile fatih, levent ile kağıthane, şişli ile mecidiyeköy gibi olmuştur. tabi amid şehri Dinamik olan diyar-ı bekr'e kaymış ve şehir öyle duragelmiştir.

yani amid yerlisi son insan 2000 yıl önce falandı. şimdi yaşıyorsa maşallah (!)

--spoiler--

amid şehrini asurlular,

diyar-ı bekr'i ise sami/araplar kurmuştur.

kürt denen hırtların sahiplenmesi ise trajikomiktir. yazık şu hırtlara...

--spoiler--
diyarbekir; diyarbakırlıların kendi şehirlerine esasen verdikleri isimdir.diyarbakır ın eski ismidir.bu kelimenin kökeni yüzyıllar önce arap bekr kabilesinin kente yerleşmesine dayanır.o zamandan sonra araplar türkler ve kürtler bu ismi kullanmıştır.kullanımında bir sıkıntı görmüyorum.

amed ise pkk terörü başlayana kadar adı anılmayan kelimedir.kürtçe eski halk türkülerinde hep diyarbekir ismi geçer.amed ismi geçen 80 ler öncesine ait bir şiir yahut türkü bulamazsınız.pkk ve sempatizanlarının uydurmasıdır amed yaftası.bu sebeple de turnusoldur benim için.

Canım diyarbakır.
Diyar-ı bekir.
diyarbakır ve diğere türevi arapça, amed asurca'dır.

uzun hasan'ın ve türkmenlerin eski başkenti olması sebebiyle önemli, tarihi bir kenttir. osmanlı'da ki ümmet anlayışı sayesinde bâzı dağlı fars çingeneleri sahiplenmiştir bu güzelim şehri.