bugün

Dedemin anlattığına göre 1950 lere kadar diyarbakır ın demografik yapısı çoğunluğu türklerden oluşmakktaydı. Köken olarak diyarbakırlı olanlar (sur merkez)
Türktür. 1950 li yılların başlarında köyden kente göç sonucu ve kürtlerin hızla üremesi sonucu diyarbakır kürtleşti. Şuanda kürtleden bazı kesim kürdistan hayali kurup diyarbakırıda başkent zannediyorlar. Büyük türk devletlerine başkentlik yapmış şehir yüzde 68 hdp li oldu vay amk.
Dedemler diyarbakır göçmeni, adamlar saf türk.
T: Bir gerçek.
20. Yüzyılın başında "Kürtler" mahallesine sahip şehirdir.
Türkler ve Ermenilerden azdır o zamanki kürt sayısı.
(bkz: Yavuz Sultan Selim)
turcomania

http://www.oldworldauctio...l/lot_images/120-726A.jpg

yakın zamana kadar oralar türkmen yurdu bilinirdi.
hala türk şehridir. türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunur ve ilelebette öyle kalacaktır.

kürdistan başkenti olacak diye hayal kuranlarda kürtler değil, kürt kimliğine gizlenen ermenilerdir. kürtlerin zaten altında güvenle yaşadığı şanlı bir türk devleti vardır.
allah allah yaklaşık 20 nesil öteye gidiyorum kürd oğlu kürdüm. nerdeki bu dedikleri türkler?
Şehriydi derken? Hala öyle zaten, bazı amed diyen gerizekalılara ne bakıyorsunuz ki siz?
1960 70 lere kadar doğru olan gerçektir. ancak bizim için hala türk şehridir.

diyarbakir türk toprağıdır. türkü kurdu yok türkiye cumhuriyetinin bir parçasıdır.
Hala türk şehri .

Hangi devletin bayrağı dalgalanıyor , hangi devletin askeri polisi var orada . Hangi devletin valisi var . Hırsız kekolara aldanmayın amk .
Her ilimiz bizimdir ve Turkiyemizin toprak parcasidir ne olursa olsun bu topraklar sonsuza dek bizim olacak diyarbakir van siirt mus sirnak mardin bizim sehirlerimizdir ayrim yapilamaz. Gecmis takisi kullanamaz hickimse.
Hala öyledir

Çok eskiden asurlar (günümüz süryani ve keldani) yaşardı güneydoğu anadolu bölgesinde (bizans,roma,selevkos,makedon döneminden bahsediyorum) selçuklu ve anadolu beylikleri döneminde bölge ciddi anlamda türkler tarafından yerleşime açıldı süryaniler bir tek mardin de kaldı yakın tarihe kadar da oranın nüfusu ciddi anlamda türklerden oluşuyordu oralarda kürt nüfus artışı daha yeni.
(bkz: ziya gökalp)
iki üç tane it yüzünden topraklarımızı bırakacak değiliz. Hala türk şehridir.
Diyarbakırlı bir Türküm. Diyarbakırın yerlisiyim. Türk oğlu Türküm. Unutmayın ergani çermik çüngüş diyarbakırın yerlileri bismilde 11 köy Türk oğlu türktürler. Babamın dediklerine göre kürtler 60 tan sonra göç etmiş. Ve şehri kürtleştirmiş.
Not:ırkçı değilim. Kürtlerle beraber yaşadık ama gerçek bu yönde. Kürt kardeşlerimiz alınmasın.
Bunuda diyeyim ziya gökalp diyarbakırlıydı. Türkçülüğün babası.
Doğrudur akkoyunlular sonra karakoyunlular ve safeviler döneminde şehir tamamen türkmenlerden oluşuyordu herşey güneydoğu anadolunun osmanlı egemenliğine geçmesiyle başladı. idris i bitlisi güney doğuya vali olarak atandıktan sonra kızılbaş türkmenlere soykırım uygulamış sonrasında güneydoğu anadoluyu sünnileştirmek için en katı sünni mezhep olan şagiiliğe mensup kürtleri güneydoğu anadoluya yerleştirmişlerdir.
Kaynak: idrisi bitlisinin selim namesi.
çanakkale şehitlerinin rakamlarında 20-30 civarı oralılar.demek ki pek de türk değilmişler.
Evet adam haklı beyler ve bu vesile ile Amed’i kürtleştiren halkımızı tebrik ediyorum darısı Adana, Mersin, g.antep, Antalya, istanbul ve batıdaki tüm metropollerin başına, gümbür gümbür geliyoruz, titreyin faşistler.
konya da.
bu türkçü tiplerde yeni türedi.

adamların ideolojisi herşeyi türklere maletmek.

ben türk sen türk o türk biz türk siz türk onlar türk.

ideoloji anasınıfı seviyesinde.

evlere şenlik!

edit: yazmayı da unutmuşum. lan ikitelli'den değil diyarbekir'den bahsediyoruz.
geçmiş zaman ile kurulmuş olmasına şaşırdığım bir başlık olmuş diyarbakır hala bir türk şehridir. aksini savunanın alnını karışlarız.
Bende diyarbakırlı bir Türk olarak kesinlikle katılıyorum. Diyarbakırın yerlisi ergani çermik ve çüngüşlü %90 Türk oğlu Türktür. Diyarbakır merkeze kürt kardeşlerimiz göç ede ede kürtleştirmişler. Not:ırkçı değilim hümanistim.
Katıldığım düşüncedir. Ben de diyarbakırlı bir Türküm. Diyarbakırın yerlisiyim. E devlet soy ağacıma baktım. Köken möken komple diyarbakır\sur\alipaşa mahallesi. Ama ne talihsizlikki kürtler şehre geldi biz gittik. Şehri onlara bıraktık maalesef.
Diyarbakır mi? Tüm güneydoğu anadolu Türk topraklarıdır. ****'ler denilen dag faresi kişiliğe egemen olan tipler sadece bölge yerlisi Türk'lerin degil, diger tum ulusların da huzurunu kaçırmıştir.

(bkz: uzun hasan)

(Şehir değil, kent denilmelidir)
güncel Önemli Başlıklar