bugün

Dünya harikası surlarıyla ünlü , sıcak havası ve insanıyla güneydoğunun ve Türkiye'nin gözbebeği ... Karpuz DiYARIMIZ...
nüfus çoğunluğunu kürtler, asker ve polisin oluşturduğu, seçimlerde hadepin dünya kadar oy aldığı! ilimiz.
karpuzu ile ünlü bir şehir.
acının, hüznün, kavganın asi başkenti. en mutlu anda bile bir yerden mutsuzluk getiren şehir. hergün terkedilmek istenen ama asla terkedilemeyecek şehir. anlaşılmaya çalışılmamış ve asla anlaşılamayacak şehir...
ebedi türk yurdu.
gidip görmeyen, orada bulunmayan çoğu insan için gözden çıkarılabilecek bir kangrendir...*
ilçeleri; bismil, çermik, çınar, çüngüş, dicle, eğil, ergani, hani, hazro, kocaköy, kulp, lice, silvan.
bir günü de olaysız geçsin dediğimiz Türkiye'nin bir ili olan ancak yaşayanların bunu kabul edemediği... şehrimiz
diyarbakır'lılara da amedi denilir.
dünyanın en uzun 2.surlarına sahip,büyük iskenderin doktorlarını bile hayrete düşürebilecek şehir,olay şöyledir ki;büyük iskenderin iki doktoru şehre bir kapıdan girdiklerinde** heryerde patlıcanlı yemekleri görünce bu insanların sadece bunları yemekle öleceğini,şehrin karantinaya alınması gerektiğini düşünürken şehrin diğer ucuna geldiklerinde heryerde karpuzların olduğunu görüp insanların nasıl sağlam kalabildiklerini anlamışlardır.tarih boyunca amed amidkara amid diyarbekir isimlerini kullanmış olan şehir,anlatılacak çok şeyim olduğunu düşünmeme rağmen başlığı birazda diğer yazarlara bırakayım diye düşündüğüm memleketim.
diyarbakir

Diyarbakır yani gerçek ismi ile AMED kültürel,sosyal ve tarih bakımından ülkenin ve bulunduğu bölgenin en önemli şehridir (bkz: avrupanın yolu diyarbakır dan geçer). tarih boyuncada böyle olmuştur. diyarbakır'ı anlatabilmek bir yana diyarbakır'ı anlamak başlı başına bir maharet ister. yanyana bulunup bu kadar güzel bir tablo oluşturan bir kültür mozaiğini ancak istanbulda görebilirsiniz Ulu camisiyle mahale kore\'siyle xançepek\'iyle benusen\'iyle balıkçılar\'ıyla, Çarşiya şewuti\'siyle en önemlisi surları ile tam bir tarih kentidir. yıllardır yürütülen kirli savaş politikaları yüzünden çok yüksek oranda GÖÇ\'e uğrayıp çarpık kentleşmenin inanılmaz boyutlara ulaşmasına sebebiyet verilmiştir. Halkın arasında inanılmaz bir gelir dağılımı farkı görülmektedir. Halkın tamamına yakını (devlet memurları,asker,polis vs. hariç) Kürt\'tür Türkçeyi bilmeyen insan sayısı çok çok fazladır. bu yüzden bir çok devlet dairesinde kürtçe tercüman bulundurulur. uğruna eşsiz şiirler türküler yazılmış ağıtlar yakılmıştır. Tarih boyunca kendisine biçilen misyonu yerine getirmiştir. Kara gözlü ve yiğit çocukların diyarıdır. Köylerinden zorla edilen ve göçe maruz bırakılan varını yoğunu köylerinde bırakıp kente göç eden insanların yaşadığı ekonomik sıkıntılar yüzünden sokak çocukları çokça bulunur. Her on metrede bir önünüzü kesip sattığı şeyi size profesyonel bir pazarlamacıyı aratmayacak şekilde pazarlayan yetenekli çocuklar çıkar. (Ulu camideki rehber çocuklara hayran kaldım). Türkçe haşlama kütçe ava susa isimli içeceğin mekanı. karpuzuyla, ve surlarıyla ünlü. Rüyalarımı süsleyen kutsal şehir.
(bkz: koma amed)
muhteşem yemeklere,sıcakkanlı insanlara,ihtişamlı surlara sahip müthiş şehir.

"Amed şehrim benim sende kaldı düşlerim"
'amed şehrim benim, sende kaldı tüm düşlerim' satırlarıyla ilkay akkaya ile bütünleşen şehir.
(bkz: bir şehri düşlemek)
ahmet isminin mutasyona uğramış hali.bir diğeri için;
(bkz: oranabi)
görülmesi gereken bir şehir.
çok klasik bir laf ama doğru: görmeyen çok şey kaybeder.
nedense çoğu kişinin bir olumsuz taraf bulup oradan yorumlamaya çalıştığı, uygarlığın en eski yerleşim birimlerinden biri olan nadide şehrimizdir... arayan bulur mantığıyla ve de sex kavramıyla bir şehrin hakkı yenilemez, sanırım tüm türkiye bu konuda o durumda... artı siyasi kişiliklerle de... neyse ben de bu şehirde güzel şeylerinde olduğunu belirterek özellikle sanat ve edebiyat alanlarında ciddi gelişmelerin yaşandığı belirteyim... şehirsel açıdan da türkiye'nin en gelişmiş şehirlerinden biridir... hasılı güzel bir şehirdir gitmeden kalmadan yaşamadan bilinemeyecek...
doğunun paris 'i diye söz edilen yer..
sanırım bunu diyen hayatında paris 'i hiç görmedi, yazık...

ayrıca; ab 'ye gidecek yolların burdan geçtiği söylenir, yanlıştır..
fıkradaki devenin; nerem düzgün ki, yanıtı geliyor..
birçok güneydoğu ilinde olduğu gibi, 34, 35, 06, vb. gibi batı şehirlerine ait plakalı araçların taşlandığı, sahiplerinin can güvenliğinin olmadığı şehir.
"Gücünü tarihinin omuzlarına yüklediği sorumluluklardan alan her şehrin; kendine ve kimliğine simge olabilecek fiziki yapılar vardır. işte diyarbakir ve surları böylesine bir şehir ve anıtsal yapı örneğidir."
(bkz: seyhmus diken)
plakası 21 olan şehir**
(bkz: diyarfuckerlıyım adım bahtiyar) * *
turkiyeye 'terorist yatagı' olarak lanse edilen şehirdir. son örnek ferhan şensoyun oyununda kredi kartı terörist gibidir pkk dan beterdir demesi üzerine salonun boşaldıgı haberidir.
ahmed arifin dizeleri, yılmaz odabaşının haykırışı, cahit sıtkının hüznü, ahmet kayanın şiire döktüğü şehirdir diyarbakır. yüreklere sığmayan bir sevdadır. baş döndürücü, mistik, ütopik, herkesin sevdasını içinde yaşadığı bir sevgilidir diyarbakır..aşık insanların karanfil kokulu şehridir diyarbakır. hikayesi daha yazılmamış bir şehirdir diyarbakır.
amid; komutan, yolgösteren, aşk hastası anlamlarına gelir.