1. 1.
  12 eylül 1980 askeri darbesi sonucu yakalanan suçlu - suçsuz tüm mahkumlara yapılan akıl almaz işkenceler ile hafızalara kazınan cehennem. işkenceden geçirmek için kürt olmak bile son derece yeterli bir mazeretti. tutuklulara bok yedirmek,copla makat zorlamak, filistin askısı nda saatlerce bekletmek, 24 saat dayak atmak, marş söyletmek, ayaklardan duvara asıp bekleterek dövmek yapılan sadistliklerden sadece birkaçı.

  bilindiği gibi o dönem doğu ve güneydoğuda örgütlenmiş sol fraksiyonlara yapılan sindirme politikaları ters tepmiş, yapılan yoğun iskencelere tepkili olan yüzlerce insan beraber sürükledikleri onlarca akrabası ile silahlı mücadele yanlısı pkk yı yoktan var etmişti.

  vahşetin baş aktörü için. (bkz: esat oktay yıldıran)

  öldürülen mahkumlardan ilk akıllara gelenler.

  (bkz: bedii tan)
  (bkz: necmettin büyükkaya)
  (bkz: kemal pir)
  (bkz: mazlum doğan)

  ek : abdullah öcalan bir röpörtajında " ben pkk yı ,diyarbakır cezaevin de ki işkenceleri protesto etmek için kendilerini yakan 4 tutukludan, 4 kibrit çöpünden yarattım" demişir. şiddetin şiddeti doğurduğunun en önemli göstergesidir bu mapushane. ibret alınması gereken bir yerdir.

  (bkz: Ferhat Kurtay)
  (bkz: Eşref Anyık)
  (bkz: Necmi Öner)
  (bkz: Mahmut Zengin)
  21 -10 ... orloff
 2. 2.
  mehdi zana'nın vahşetin günlüğüadlı kitabında yapılan işkenceleri detaylıca anlattığı cezaevidir.
  3 -2 ... vend avesta
 3. 3.
  283. kısa dönem askerlerin * 1 hafta boyunca yemekhanesinde yattığı yerdir. *,*, *. gerçi sivildik ama olsun sonuçta hapishane psikolojisi yaşanıyor. ancak herkesin kısa dönem olması * günlerin kampüsteki gibi geçmesini sağlamıştı. kantin kampüse yetmiyordu, dolayısıyla yemekte * kuru fasulyeye olan ilgiyi artırıyordu. hapishane mi? diyarbakır varoşlarına yakın bir mahallede kurulmuş bi yer işte.
  -4 ... serander
 4. 4.
  işkencenin her türlüsünün yaşandığı ve 12 eylül dönemini anlatan her türlü olay ve kitaba malzeme olmuş, bir zamanlar şehir dışında iken şu an cezaevi semtinin göbeğinde yer alan,amerikan kapitalizmine karşı durmuş mehdi zana, müjdat gezen gibi ünlülerin penceresinden bakıp bağları izlediği bu pencerelerden şu an bakmış olsalardı migros, burger king, lc waikiki görmüş olurlardı.
  4 -1 ... cmoslogic
 5. 5.
  google nimetini kullanarak "Serbesti dergi diyarbakır cezaevi" arama yaptırdığınızda içeride olup bitenlerin neredeyse tamamının kaynak olarak serbesti adlı dergiyi gösterdiği cezaevidir.

  bu arada (bkz: serbesti)
  4 -7 ... kara hilal
 6. 6.
  bir işkence yöntemi olarak, (bkz: bok yedirmek)...
  3 -3 ... angelripper
 7. 7.
  cehennemin yeryüzündeki tezahürü olarak bilinir.cezaevindeki uygulamalara maruz kalan tutuklular hitlerin nazi dönemi uygulamarının daha gelişmişlerini üzerine denendiklerini ifade eder.
  o dönemde cezaevinde bulunan yılmaz sezgi'nin anlatımı buna canlı bir örnektir.
  ben yakalandığımda 17 yaşındaydım ve sıkıyönetim vardı. ardından darbe oldu. sabahın erken saatlerinde gardiyanların mazgallara vurmasıyla uyandım. durumu çözemiyordum. darbe sözlerinden, hep bizi kurşuna dizeceklerini düşünüyordum. arkadaşların yanından ayrılmak istemiyordum ve korkuyordum. ardından işkenceler başladı. koğuşlardan hücrelere alındık. hücreler, işkencehane olarak kullanılıyordu. mahkumları demirlere bağlayarak, kalaslarla, zincirlerle vuruyorlardı. mahkumların ağzından ciğer parçaları gibi kanlar dökülüyordu. özellikle mustafa karasu'ya yapılan işkenceler çok ağırdı, hepimiz onun öleceğini düşündük. mahkumların o işkenceleri izlemesi için baskı yapıyorlardı. gözlerini bile kırpanlar, aynı işkenceye maruz kalıyordu. karasu'ya, türk olduğunu söylemesi için ağır işkenceler yaptılar, o bunu kabul etmeyince en son "ah de seni bırakalım" dediler, ama o yine kabul etmedi ve bırakmak zorunda kaldılar. bunu unutamıyorum.benim kaldığım koğuşta insanlar işkencelere dayanamayarak kendini asıyordu. cinsel organlara ip bağlayarak mahkumların boynuna bu ipi asıyor ve günlerce koğuşta böyle dolaştırıyorlardı. cinsel organlarını boyuyorlardı. tabii bunun utancı çok ağırdı. herkesi çırılçıplak halde üst üste yığıyorlardı. irak'taki görüntüler, bunların yanında neredeyse hiç kalıyor. havalandırmalarda herkesi soyarak, makatlarını mahkumlara açtırıp, demir tellerle not olup olmadığını kontrol ediyorlardı. günlerce birbirimizin yüzüne bakamıyorduk. artık kolay yoldan ölümün yolunu arıyorduk. mahkumlara cop sokmalar, yere yatırıp ağzına idrar yapmalar sıkça yapılan işkence türleriydi. yine mahkumlara, su içtiğimiz bidonlara tuvalet ihtiyaçlarını yaptırıyorlardı. bu bidonlar, su verilmediği için günlerce koğuşta kalıyordu. sayıma gelen gardiyanlar bizim paramızla aldıkları parfümleri sıkarak içeri giriyorlardı. tabii ardından yine dayanılmaz kokular... suyu kısa süreli açıyorlardı ve biz bidonları yıkayıp tekrar içinde su içiyorduk. bu nedenle birçok mahkum bulaşıcı hastalıklara yakalandı. daha önce ölüm orucuna girenleri hiç görmemiştim. ölüm orucundan aylar sonra ilk kez hayri durmuş'u duvar dibinde gördüm. önceki halini hatırladım ve sanki içimden bir parça koptu, çünkü görüntüsü beni korkuttu. sadece kemiklerden ibaretti. o aklıma her geldiğinde aynı duyguları yaşıyorum ve bu bana acı veriyor. anlatamıyorum, yaşananlar kelimelerle dile getirilemiyor.
  esat oktay, saat 03.00'te sarhoş halde gelerek, rum çocuklarını kıbrıs'ta nasıl doğradığını anlatıyordu. diyarbakır zindanının yarattığı izler ömür boyu silinmez. mazlum (doğan) arkadaş kendi mendiliyle çatıdan akan suyu konserve kutularına sıkarak bize dağıtıyordu. bu yoldaşlık, bizi vahşete karşı yaşattı. bu vahşet, bugüne dek dünyanın hiçbir yerinde yaşanmamış. ama insanlar, cezaevlerine karşı duyarsız kalmaya devam ederek bu suça ortak oluyor. türkiye kendisini artık bu utançtan kurtarmalıdır!
  18 -2 ... levoka
 8. 8.
  duvarlarında hala çığlıkların duyulacağı, kan kokusunun hiç eksilmediği, insanlıktan nasibini almamış kişiciklerin tüm sadistçe işkencelerinin vuku bulduğu yer...
  13 -2 ... fatal
 9. 9.
  12 eylul 1980 askeri darbesi sonrasi en agir iskencelerin yapildigi cezaevidir. bu agir iskencelerin sonucu olarak pkk`nin dogdugu soylenir.
  6 ... cmoslogic
 10. 10.
  darbeci cunta lideri kenan evren in kalan ömrünü içinde geçirmesi gereken cezaevi.
  6 ... birdy