bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    1925'te %90 Türk'tür.

edit: araştırmadan yorum yapanlar için hiçbir açıklama yapmayacağım. cahilliklerinde boğulsunlar.
    1 -3 ... cinemascope
  2. 2.
    şimdiden söyleyelim efendim kürtler çoğunluktadır. türk olanlar ise devlet görevlileridir -asker, öğretmen, doktor, memur vs-
    1 ... karayosunu
  3. 3.
    kürt,türkmen,arap,ermeni önemli sayılarda olan etnik kökenlerdir.Başka kökenlerden de vardır elbette.

En çok kürt vardır tabi ki.
    ... bugun variz yarin yokuz
  4. 4.
    1925 den itibaren oradaki türkler kürtleşmiştir.

abicim saçmalamayın ya.
    -2 ... karayosunu
  5. 5.
    türkler, zazalar, kürtler, araplar hatta az miktarda ermeniler bulunur.

diyarbakırlı bir türk'üm. en fazla kürtler, sonra zazalar, sonra türkler, araplar ve ermeniler şekinde çoktan aza göre sıralanabilir.
    2 ... saldirayterk
  6. 6.
    kürt arap ve ermenilere ek olarak balkan göçmenleri de bulunur.

edit: var kardeşim var ben tanıyorum, niye eksiliyosun ki?
    -1 ... organon
  7. 7.
    aşağı yukarı şöyledir;

%70 kürt, %25 zaza, %5 türk-(türkmen) ve arap, ermeni vs...

not: çok değil bundan 100 yıl önce diyarbakır'ın merkezinin % 50'den fazlası türkmen'di. günümüzde ise merkez ilçede neredeyse yerli türk yoktur. fakat çüngüş, çermik ve ergani'de halen türkmenler çoktur. ayrıca bismil'de 3 alevi-türkmen köyü vardır.

zazalar ise bingöl ve elazığ'a yakın ilçelerde çoğunluktadırlar.
    1 -1 ... tekyolkemalizm
  8. 8.
    1925 için yüzde 90'ı türktür diyen arkadaşa tarih okumasını öneriyorum. ülkü ocaklarında çay demlemekten kafa gitmiş heralde.

selçuklular döneminde bile kürdistan eyaleti vardı amnskiym. dangalaklık diz boyu.

etnik yapıyla ilgili bilgimizide verelim; çüngüş ilçesinin çoğunluğu türktür.
    ama merkeze bağlı ilçeler ve diğer öbür ilçelerde yüzde 95 kürtler yaşamaktadır.
    hatta bazı ilçelerde türkçe bilen birine rastlamak oldukça zordur. (bkz: lice)
    az bir kesim olarak süryaniler ve araplar yaşar. lakin bir birliktelik yoktur bunlar arasında.
    yani bir arap mahallesi yada süryani mahallesi gibi yerler yok.
    3 -7 ... baddin nabiyon baddin
  9. 9.
    cumhuriyet döneminin ilk nüfus sayımının 1927 tarihinde yapıldığını bilmeyen salakların konuşmaması gereken mevzudur.

osmanlı döneminde yapılan nüfus sayımları da etnik kimlik üzerinden olmamıştır.

eşit yurttaşlık yok gerçi ama cumhuriyet döneminde de böyle bir sayım yoktur.
    -2 ... karayosunu
  10. 10.
    aşağı yukarı şöyledir;

% 16 hispanik ( porto riko göçmeni), % 19 grönland eskimosu, % 26 aborjin, % 9 filipinli, % 10 portekizli, % 17 lihtenşıtaynlı, % 3 kürt...

not: 1925 senesinde şehrin % 90' ı japon alevilerinden oluşuyordu..

höt: nasıl kürt sayısını düşürdüm herkes mutlu oldu dimi?

zort: kendi halinde bir laz' ım ben. vurmayın lütfen.
    8 -5 ... onucuncuhavari
kapat