1. 1.
  halktan oldukça tepki çeken skandal fetva ve açıklamalardır. bazıları şöyledir;

  (bkz: Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil)

  Diyanet'e bağlı fetva sitesinde Ocak 2016'da, "Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşürür mü?" diye soruldu. Soruyu islam kaynaklarından farklı görüşleri referans gösterilerek yanıtlayan Diyanet, "Babanın kızını kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek, şehvet duyması, bu tür bir haramlık oluşturmaz" ifadelerini kullanıldı:

  "Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikâhın ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur."

  "Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır."

  Kamuoyu tepkilerinin ardından Diyanet, söz konusu yanıtı internet sitesinden kaldırdı ve haberini yapanlara dava açacağını duyurdu.

  (bkz: Telefon, faks, SMS ve internet ile eşinizden boşanabilirsiniz)

  6 Aralık 2017 günü Diyanet'e bağlı Din işleri Yüksek Kurulu, gelen bir soruya cevap olarak, erkeğin "Telefon, faks, mektup, mesaj ve internetle ile de eşinden boşanabileceğini" açıkladı

  (bkz: Cemevleri kırmızı çizgimizdir)

  3 Ocak 2016'da eski Diyanet işleri Başkanı Mehmet Görmez, AKP'nin 64. Hükümet Programı'nda yer alan, "Cemevlerine hukuki statü verilmesi" ile ilgili konuşmuştu:

  "Biz dini statü veremeyiz, statüyü ancak bu yolun bizatihi sahipleri belirleyebilirler. Alevilik meselesini teolojik bir tartışma zeminine çekmeden, sadece sosyal, hukuki zeminde konunun ele alınması gerektiğini hep ifade etmişimdir. Bizim daima iki kırmızı çizgimiz olmuştur, bundan hiçbir zaman vazgeçmedik."

  "Bir tanesi; Aleviliğin islam'ın dışında bir yol olarak tarif edilmesi. Çünkü bin yıllık tarih bunu yalanlıyor, doğru olmadığını ortaya koyuyor. ikincisi de; cemevlerinin caminin alternatifi, başka bir inancın mabedi gibi gösterilmesi. Ama kendi tarihinde var olduğu şekliyle ocakların talepleri doğrultusunda özgürce kendi geleneklerini, kendi kültürlerini, kendi inançlarını yaşamalarının da hem islam'ın, hem hukukun onlara verdiği bir hak olduğunu düşünüyorum"

  Bunun üzerine Alevi Dernekleri 7 Ocak'ta Görmez hakkında suç duyurusunda bulundu. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Merkezi Genel Başkanı Baki Düzgün ise Görmez'e şunları söylemişti:

  "Bir din temsilcisi olarak bırakın inançlara şekil vermeyi, bu topluma sevgiyi ve hoşgörüyü öğretmeye çalışın. Yıllardır bizler birleştirici ve bütünleştirici olmaya çalışırken, sizler bölücü ve ayrıştırıcı oluyorsunuz."

  (bkz: Müslüman olmayanla evlenilmez)

  Diyanet, "Alevi olan kişi ile evlilik caiz midir?" sorusuna şu şekilde yanıt veriyor:

  "islam'a göre Müslüman bir kadın ancak Müslüman bir erkekle evlenebilir. Allah'a, Hz. Muhammed (s.a.s.)'in Allah'ın elçisi olduğuna, onun ümmetine tebliğ edip hayatında uyguladığı dini hükümlere inanan ve bunları kabul eden herkes Müslümandır. Bu itibarla evlenirken aranan nokta, kişinin Müslüman olup olmadığının tespitidir. Müslüman olanla evlenilir, olmayanla evlenilmez."

  (bkz: Milli Piyango haramdır)

  Diyanet işleri Başkanlığı, 'Yılbaşı bileti almak günah mı?' sorusuna 21 Aralık 2017 günü "Piyango bileti almak kumardır ve haramdır" şeklinde yanıt verdi.

  (bkz: feminizm ahlaksızlıktır)

  Diyanet işleri Başkanlığı, 8 Mart 2008 Dünya Kadınlar Günü'nde resmi web sitesine Türkiye Diyanet Vakfı'nın iki cilt halinde yayınladığı ilmihal 1-2 adlı eserin "Kadın Hakları" başlıklı 14 sayfalık bölümünü koydu.

  Yazıda feminizmle ilgili bölüm "Feminizm ahlaksızlıktır" başlığıyla yer buldu ve şu ifadeleri içeriyordu:

  "Feminizm, ahlaki ve sosyal bakımdan çok olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bir kere, feminizm hareketine "kapılan" kadın, genel olarak kayıtsız şartsız özgürlük düşüncesiyle aile için vazgeçilmez olan birçok kural ve değerleri hiçe saymaktadır."

  O dönem kamuoyundan alınan tepkiler üzerine yazı değiştirildi ve kadın örgütlerine gönderilmek üzere bir yazılı açıklama yapıldı:

  "Başkanlık olarak kadın haklarını ve toplumda bu konuda bilinç ve duyarlılık oluşmasını çok önemsediğimizi, bunun için de kadın haklarını güçlendirmeye yönelik etkinlikleri her geçen gün artırdığımızı bütün kamuoyu bilmektedir. Diyanet işleri Başkanlığı olarak kadın hakları, cinsiyet ayrımcılığı, kadınlara yönelik şiddet, kadınların eğitimi ve benzeri konularda yanlış anlaşılmaya meydan verecek her türlü söz ve tavırdan kaçınmakta duyarlı olacağımızı da bilmenizi isteriz."
  1 ... noxeca
 2. 2.
  "feminizm, ahlaki ve sosyal bakımdan çok olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. bir kere, feminizm hareketine "kapılan" kadın, genel olarak kayıtsız şartsız özgürlük düşüncesiyle aile için vazgeçilmez olan birçok kural ve değerleri hiçe saymaktadır."

  burada o kadar haklilar ki...

  kalibimi basarim kalibimi.

  ama onun disindaki tum fetvalar cop, leş.
  ... arxaggelou
 3. 3.
  Beyler kusura bakmayın; ama sol elle yemek haram hariç birçoğu doğrudur. Şehvet saçmalığı ise zaten zırvalık . O konuda düzeltme gelmişti.

  Sünni akide bunu gerektirir.

  Sol el meselesi de şu. Kişi taharet, temizlik vb .işlerde sol eli kullanırsa yemeği onla yemesi uygun olmaz. Ancak günümüzde hijyen şartları gelişti. Ellerini düzenli yıkayan biri steril olarak her eliyle yiyebilir.
  1 ... muhendis tarihci
 4. 4.
  başlıktaki ilk bkz dışındaki hiçbirisi tartışma yaratacak şeyler değildir.

  diyanet işleri başkanlığının yaptığı yerindelik denetimi, islam dinine göredir ve hiçbir maddi yaptırımı yoktur.

  milli piyango islam dininde haram mıdır? haramdır.
  devlet bir din devleti olmadığı için haram helal ayrımı yapmıyor diye diyanetin fetvası tartışma mı yaratacak?

  islam diniyle örtüşmeyen ifadeler, fetvalar, hareketler dışında diyanetin ifadelerinin tartışma yaratacağını ifade etmek yersiz.
  ... raduyev
 5. 5.
  diyanet, görevini yapıyor ve dini konular hakkında bilgi veriyor bunda sıkıntı yok. Sıkıntı, diyanetin verdiği fetvalar ile ülkedeki yönetici ellerin ve politikanın bunlarla çelişiyor olması. Şimdi diyanet 'kul hakkı yemeyin' dese doğrudur ama buna herkesin güleceği de aşikar. Zira, denilecek olan ilk söz; 'din yalnızca bize mi?' sitemidir.
  2 ... polyglotte
 6. 6.
  bir mersedes işi vardı ne oldu ona?
  ... noxeca