1. 11.
  Hiç kusura bakmayın arkadaşlar fakat bu lafa böyle cevap verilir.

  " ne oldu zoruna mı gitti lan yarraaaaam"
  4 -3 ... kurmay albay
 2. 12.
  dua iyidir insanı rahatlatır lakin o virüslerin de rızkını verir yaratıcı.
  hani biz her şeyi yerken iyi de diğer canlılar bizi yerken kötü mü?
  o yüzden pek yapacak başka bi şey yok.
  ha biz insanı tutuyoruz tabi.
  virusler ölsün insanlar yaşasın.
  5 ... pilotmont 1
 3. 13.
  işimiz allah'a kaldı diyor dinayet.
  2 -2 ... thebiggraywolf
 4. 14.
  dua virüse çare ararken veya ondan korunmaya çalışırken edilir.
  ben mi başardım yoksa allah'mı yardım etti belirsizliği olmalı.
  yoksa allah'ı denemek manasına gelir ki,
  kabul edilmemesi bir yana günahtır da.
  3 -2 ... cilveloy nanayda
 5. 15.
  Bilindik Çaresiz toplum davranışı. Bol şans.
  4 -2 ... yani herhalde sanirim galiba
 6. 16.
  Herhalukârda Bize dua etmek emredildi. Dua ibadetin özüdür eyvallah. Tabi illaki makbuliyet (kabul olunma) önemli. Muhakkakki dua temiz ağızlardan (yalan gıybet v.s.) temiz vücutlardan (bilumum haramlardan uzak) çıkmalı ki makbul (icabete layık, tesirli, isabetli, yerinde edilip kabul olunan) olsun. Lakin kazın ayağı öyle değil işte. Ne diyor;

  "Azma kulum, görme zulüm"

  Virüs te allahın bir kulu (mahluku) ve vazifelisi. Bir görevi var onun. Onu allah bedavaya yaratmadı. Cinayetini işleyecek vazifesini yerine getirecek sonra da kabuğuna çekilecek. Ama ne zaman? Orasını allah bilir. Ee ne yapalım o halde? Biz günahkarız diye ümitsizliğe kapılıp duayı zikri ibadeti terk mi edeceğiz? Elbetteki hayır. içimizdeki günahsızların (masum çocuklar, hayvanlar, bitkiler v.s.) yüzü suyu hürmetine illaki allah yardım edecek. Biz öyle iman ettik. Başa gelen başta kalmaz. "Bu da geçer ya hû" demiş.

  Öte yandan sebepler dairesinde aşı ilaç v.b. uygulamalar da fiili (iş amel gayret) bir duadır ki o da dinin dışında değildir. Hatta tedavi olmak emredilmiştir. Beden ve toplum sağlığı hem farz hem sünnettir.

  Netice: her nevi duaya devam. Zikre devam. Tüm maddi manevi Çalışmalara devam. Allahın izniyle bu savaşı da kazanıp virüsü yeneceğiz hep birlikte inşallah..
  6 -4 ... gazeloglu
 7. 17.
  Yeri geldi soruyorum
  Arkadaşlar
  Makam arabasi şoförü ve iyi maaşı olan müftü ne iş yapar,müftüler greve giderse hayatin neresinde aksama olur. Gercekten merak ediyorum
  6 -1 ... baba10
 8. 18.
  bu diyanete aktarılan bütçe eğitime ve bilime aktarılmış olsaydı bugün işimiz dualara bile kalmazdı ne virüsü ne ekonomisi vız gelirdi.
  8 -1 ... iboli
 9. 19.
  hala dua masalına inanan insanlar var. bu diyanet aşırı gereksiz bir kurum.
  6 -3 ... acilmayan eti puff paketi
 10. 20.
  Kula bela gelmez ,
  Hak yazmadıkça
  Hak bela vermez
  Kul azmadıkça.

  Herşey allahın takdiridir. Çok azmış demek ki insanoğlu. Camilerin, beraberliğin, özgürlüğün, kısaca herşeyin kıymetini bilememiş. Afrika da çocuklar açlıktan olurken , yiyip yiyip te plates bilmem ne , mideye kelepçe düşünmüş. Daha bir sürü eziyet
  E sonuçta cok şükür çocuklar a çok da uğramayan bir hastalık. Ha bu arada yaşlılar da çok azmıştı, insanların kimseye güveni kalmadığı bir dunya olmuştu.
  Şimdi diyanet ne ise yarar bütçesi niye bu kadar fazla. Diyanet dini işlere bakar kısaca. Biraz daha mütevazı olunabiliyor mi evet. Insanın olduğu yerde yanlis ve hata da vardır. Bu kurumun suçu değildir. Bu yönetenlerin suçudur.
  Dua insanı güçlendirir , ayakta tutar , moralini diri tutar. Yürekten edilmiş bütün dualar kabul olur. Kendi hayatımla ilgili de olmayacak dediğim yerde çok dua edip te olanlar vardır. Acılan eli rabbim boş çevirmez.
  Herkes kendi işini yapacak. Su an ölenler yıkanma, defin işi bile olmadan gömülüyor. Bu bile bir nimettir. Sevdiklerine son defa veda bile edemiyorsun. Bir cenaze olunca koştur koştur hocayı buluyorsun. Ha ben yakılacam dersen o ayrı tabi.
  Bırakın dua etsin insanlar. Bu gün doktorlar çalıdır yarın hocalar. Herkesin görevi farklıdır.
  4 -3 ... giden gider