bugün

Bir zamanlar deli dedikleri adamların fikirlerini simdi inanilmaz şekilde bertaraf etmeye çalışıyorlar. Acınacak haldesiniz. Ama acimiyorum.
lütfen (bkz: kırtas olayı)
Bence şundan ötürü denmiş olabilir sonuçta sadece kuran yeterli olsaydı imanın şartlarında peygamberlere inanmak gibi bir şeye de gerek kalmazdı. Zaten dinle ilgili her şey yazmaz ki kuranda.Oruç nasıl tutulmalı namaz nasıl kılınmalı yazmaz kuranda. Bunlar ve bunun gibi şeyler peygamberlerin bildiği ve insanlara öğretmekle yükümlü olduğu şeylerdir. Belki bu açıdan eleştirilmiştir sadece kuran yeter diyenler.
diyanet'in "bize kuran yeter" ifadesini anlayamadığının veya anlamak istemediğinin göstergesidir. ben ilkinin doğru olduğunu umarak şunları söylemek istiyorum.

kuran'ı okuyan ve anlayan birinin ben sünneti devre dışı bırakıyorum diyebilmesi mümkün değildir, zira kuran hz. Muhammed'in ve diğer tüm peygamberlerin bizim için güzel birer örnek olduklarını bildirir.

"Andolsun ki, Resûlullah'ta sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok zikredenler için güzel bir örnek vardır." (Ahzab / 21)

"ibrahim'le, beraberinde olanlarda sizin için çok güzel bir örnek vardır..." (Mümtehine / 4)

diyanetin anlamadığı nokta şu; kuran yeter diyenlerin içinde çok büyük bir çoğunluk zaten sünneti reddetme gibi bir hata yapmamakta. eleştirilen nokta peygamberi sünnetinin, içine bir sürü uydurma rivayet karışmış ve çoğu kuran'la birbirleriyle ve akılla çelişen rivayetlere eşitlenmesi. ilk entryde zaten kuran'dan sonra en sahih kaynak denilen buhari'deki uydurma hadislerden bazıları verilmiş. bu yüzden daha fazla örnek verip uzatmak istemiyorum.

hal böyleyken bu uydurma hadisleri ayırmanın tek yolu Kuran'ın hakemliğine başvurmaktır.

"Allah size Kitap'ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah'ın dışında bir hakem mi arayayım?..." (En'am / 114)

işte bize Kuran yeter ifadesinin açıklaması budur ve uydurma hadislerle dejenere olmuş günümüz islam anlayışının tek panzehiridir. benim şahsi görüşüm bu gerçek özellikle ümmetin gençleri tarafından yavaş yavaş anlaşılmakta ve islam adına gelecek vaadeden bir görüntü çizmektedir. diyanet'in bu hutbesi bile aslında bu gerçeği kavrayanların gözardı edilemeyecek kadar bir çoğunluğa ulaştığının göstergesidir.

entryi caner taslaman'ın konu hakkındaki sözüyle bitirmek istiyorum:

"Güneş doğarken yarasalar kaçar. Bugün öğlen vaktinde kanat sesleri duyuldu."