bugün

Diyanet'ten yeni saçmalıklar ...

Daha neler ...

görsel
görsel

Din işleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman tarafından hazırlanan kitapta, düğünlerde kadınlarla erkeklerin birlikte dans etmelerinin, el ele halay çekip horon tepmelerinin islam'a aykırı olduğu öne sürüldü.

kitaptaki ifadede şöyle denildi:

*Her toplum kendi eğlence örfü ve düğün adetlerini meşru çerçevede yaşatacak, mahalli zevkler ve canlılıklar muhafaza edilecektir.

*Tabiatıyla islam'ın kesin yasakları olan alkollü içkilerden, birbirine yabancı erkek ve kadınların dans etmek, el ele birlikte halay çekmek, horon tepmek ya da benzeri müşterek eğlencelerinden, islam'ın benimsemediği kılık ve kıyafetlerle arz-ı endam etmekten, gayrimüslimlere özgü kültür ve uygulamaları sahnelemekten, her türlü israftan, can ve mal güvenliğini tehdit eden silahlı gösterilerden kesinlikle uzak durmak kaydıyla.

https://www.google.com/am...ip-horon-tepmemeli-302474
islam dininde 1.derece yakın olmayan erkek ve kadının el ele tutuşması haramdır. ayrıca bu kitap müslümanları ilgilendirir.
Laik devlette Diyanet kurumunun olması ironi zaten.

Belki devletin resmi bir dini yok ama resmi, üstelik milyarlarca lira vergi tüketen bir dini kurumumuz var. Gerçek laiklik bu değil.

Şimdi bazılarınız " ne var yani din, devlet kontrolüne girse" diye sorabilir. Diyabetin iktidar lehine yaptığı açıklamalara bakin anlarsınız ne var ne yok.

Dini kurum, siyasi iktidarın propaganda aracı oldu. Olmasaydı bile benim vergimle dini bir kurumun olmasını istemiyorum.

Devletten bağımsız olsun.bagisla çarkını çevirsin. Istediği kadar dini konularda açıklama yapsın bizi ilgilendirmez.
ıslama düşman olanlara dert olmuş durum. islamda namahrem diye bir kavram vardır.

lgbt kadar sizin ahlak anlayışınız, din!? bilginiz

edit: karanlığa alışmış köstebekler, ışığa müsamaha gösteremezler.

aliya izzet begoviç
islam dinine göre bir skandal yok ortada.
her haber başlığını copy paste yapınca skandal var sanıyor bazı arkadaşlar.
içki haram namahrem kadınla el ele tutuşmak haram israf haram bunları bilmeyen var mı.

he ben bu kurallara uyuyor muyum. toplum ne kadar diyaneti takıyor bunlar ayrı konu.
skandal olması için diyanetin için amına koyayım rakı içende öldü su içen de öldü demesi lazım.
başlığı açanaın traveller olması zaten başlı başına bir durum analizi.

başlığı açana göre erkek erkekle küvette bile olabilir..
siz istiyorsunuz diye islamı yalan mı anlatsaydı? ilgini çekmiyorsa almazsın kitabı.
Abes olan ne var bunda? muhafazakar ailelerde düğünlerde kadın erkek ayrı yerlerde olur. Tabi günümüzde bu durum iyice azaldı.
(bkz: haremlik selamlık)
Şu diyanet işleri başkanı keşke korona olsa.
Karadeniz insanının önemli bir kesimi Rum kökenlidir.
Horon denilen dans da ilkel kabile dansı olup islami değildir.

Dolayısıyla erkek kadın el ele yapılan etkinlikler caiz görülmüyor.
bıktım bu diyanet skandalları(!) haberinden. diyanet bugüne kadar islam'da olmayan bir şey söylemedi. kafa şişirmeyin.
Bende diyorum, cem evinde öyle kızlı erkekli işlere nasıl kızıyorsak bu işte öyledir. islam hala diridir, kızlı erkekli oynamak nedir ? Siz her şeyi eğlence oy un sanıyorsunuz ama maalesef islam böyledir. Seküler bir imaj çizmeyin, yeni islam yaratmayın. Ben kızlı erkekleri sevmiyorum eşimi azgın erkeklerin elini tutmasını istemiyorum.

Siz gavatlığa devam.
tşkler.
Biz en iyisi şamanist olalım bu sözde islam'dan skandallardan kurtuluruz. islam adı altındaki bedevi kurallarından da.
Sözde islamınızda bizim yıllarca yıllık kültürümüze ters o zaman.
Diyanet kim ya sarkımıza halayımıza karışıyor boş beleş kurum oldu son günlerde iyicene zaten.
Oğlum siz mal mısınız hem dinden imandan anlamazsınız hem diyanet dinime karışma dersiniz hsjkajs

Hüküm 1400 yıldır uygulanıyor adam sadece hatırlatma yapmış niye bu kadar hopluyorsunuz?

islamda yakın kişiler hariç erkek ve kadının temas etmesi haramdır. Günah olduğunu kabul edip yaparsın ama inkar etmek, böyle bir hüküm yok demek nasıl bir geri zekâlılık yahu?
okumadığım dolayısıyla hakkında olumlu ya da olumsuz yorum yapamayacağım kitaptır fakat paylaşılan görsellerden ve haber kaynaklarından okuduğum bir kaç husus hakkında muallak tabirler kullanmış bir kitaptır.
şöyle ki:
1- birbirine yabancı erkek ve kadınların dans etmek, el ele birlikte halay çekmek, horon tepmek ya da benzeri müşterek eğlencelerden muhakkak uzak kalmaları...
yabancılık nedir? tanıyor isek yabancı değilse oluyor mu, orada tanıştıysak yabancı sayılır mı? akraba ama tanımıyorsak yabancı mı? kuranda tanımlanan helalimiz ise karı koca ile baba kız ile anne oğulla halay çekebilecek, horon tepebilecek diğerleri zinhar izlemeyecek bile mi?
2- islam'ın benimsemediği kılık ve kıyafetlerle arz-ı endam etmekten uzak durmaları...
düğündesin tesettüre uygun giyinmişsin tamam ama makyaj nolacak? ya da davetlilerden bir kısmı dekolte giyinmiş ya da sizin islamınıza uygun giyinmemiş napacağız düğün mundar olmasın diye içeri almayacak mıyız? bir de bu başları kapalı ablaların düğün kıyafetlerine bir bakın bakalım bunlar "islami" kurallara uygun mu yani baş kapalı ama elbise dar? bunlar nolacak?
gibi sorularda açıklama getirilmemiş laf olsun gündem olsun diye yazılmış, basılmış bir kitap izlenimi vermektedir.
Kur'an'ın neresinde yazıyor, halay çekmeyin şarkı söylemeyin diye yazık.
Doğru demiş,
Arap kültürüne ait gelenekleri sanki islam'ın bir parçasıymış sanan aptallar olduğu sürece az bile diyorlar. Tek kaynağı kuran değilde sadece güvenilir olmayan hadisler olan sizin gibi tipleri gördükçe s.kesim geliyor kendimi.

Sen kimseyle tokalaşma kardeşim boşver fazla medenice bir hareket senin için.
Diyanet anayasa suçu işliyor
-can ataklı.
görsel

Folklor Kurumu, Din işleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman'ın hazırladığı "Aile Hayatımız" kitabındaki, kadınlarla erkeklerin el ele halay çekip horon tepmemelerinin islam'a aykırı olduğu iddiasına ilişkin açıklama yayınladı. Bir Kültür öğesinin dini baskı ile yönlendirilmeye veya ortadan kaldırılmaya çalışılmasının yanlış olduğu belirtilen açıklamada, "Diyanet işleri Başkanlığını da bu tür dayatmaları yayınlayarak kız-erkek gençliğin bam teline basmaktan vazgeçmeye davet ediyoruz" ifadeleri kullandıldı.

https://t24.com.tr/haber/...-bulunmasina-tepki,881491
Travelerin Hristiyan olduğunu düşününce bu başlığı açıp diyanet işleri başkanlığını hedef almasına şaşırmadım
Haçlı ittifakı kendini gösterdi.
Başlık altında sözlükteki bütün haçlıları bulabilirsiniz
mesela el ele tutuşunca azmasanız, bu sadece dans diyebilseniz. ne güzel olurdu dünya...
Oyun havalarımıza göz dikmedikleri kaldı.

Onu da başardılar. Yazık valla.