bugün

az evvel yaşadığım, bunun haricide her 10 diş fırçalamamın üçünde dordünde başıma gelen hadise. öğürme geldikten sonra fırçalamaya devam da edilemez zaten. mahveder midenizi. neden olur onu da anlamış değilim. bazen fırçalamaya başladıktan otuz kırk saniye sonra bile olabiliyor. isviçreli bilim adamları açıklasa bari...
özellikle sabah aç karnına yapıldığında meydana gelen durum. önüne geçmek için normal olan yapılmalı ve dişler kahvaltıdan sonra fırçalanmalıdır. eğer kahvaltıya vakit yoksa atın ağzınıza bir ferahlatıcı gitsin. bu sıkıntıyı çekmeyin.
diş fırçasını o kadar sokarsan tabi öğürürsün denilesidir.
diş fırçalarken dilin yan arka kısımlarına fırçanın değmesi ve ağızda biriken köpüğün etkisiyle bulantı refleksi fazla olan kişilerde meydana gelen durumdur.Dişlerin arka kısımlarının mutlaka temizlenmesi gerektiğinden dolayı problem,diş fırçlanmaya başlanmadan evvel ağızın soğuk su ile çalkalanması,fırçalanırken dik pozisyonda durulması,burundan derin nefes alınması ve daha yavaş haraketlerlerle fırçalamanın yapılması şeklinde çözülebilir.*
Özellikle midesinde sorun olanların her sabah yaşadığı bir hadise.Mide girişince ülser başlangıcı yada buna benzer sorunu olan kişiler sabah kahvaltı yapsa dahi mide asitlerinin aşırı salgılanmasından dolayı da diş fırçalarken midesi bualabilir.Uzun yıllardır yaşadığım bir olaydır.
yanlış diş fırçası ve yanlış diş macununun birebir ve örten şekilde etkili olduğu eylemdir.
(bkz: yutkunma refleksi)
Diş macunu değiştirmek bir parça işe yarayabilir. mesela ben en son, çikolatalı diş macunu almıştım. O zaman bu mide bulantılarında kurtuldum ama bu defa macun bi b*ka yarmadığından boşa diş fırçaladığımı fark ettim. sensodyne bir parça daha iyidir. tavsiye olunur. diş macununu da öyle reklamlardaki gibi diş fırçası boyunca sürmeyin kardeşim, mercimek büyüklüğündeki yeter.
ayrıca bu başlık "aaa bir tek bende olmuyormuş, yanlız değilim" diye sevinme vesile olmuştur. teşekkürler.
diş fırçasını kusmuğa bulamak an meselesidir.
(bkz: kal gelmesi)
Diş macununun kapağının bir gün öncesinden açık kalıp uç bölgesinin donması . Bunu takiben bunun ağzının içinde dansedercesine dolaşması . O dolaşan nesnenin macundan başka ne olabileceğinin düşünülmesi esnasında akla gelen abuk şeyler sonucu olan durum . ' uzun olduğuna bakmayın 3 sn içinde 5999 kere öğürmüşlüğüm vardır . '