bugün

gün itibariyle girdiğim hiçbir direksiyon tecrübemin olmamasına ramen toplamda 2 saat direksiyon kursuna katılarak 85 ile geçtiğim sınavdır. herşey güzel başlamıştı, kursun en güzel, en çıtır bayan hocasıyla yanyana dizdizeydik,hocanın haydisiyle sınav başladı, kemer vitesi boşa al el fresi vs vs. yaptım. en önemli detaya * inadına dikkat etmedim. virajlar filan süper vitesi attım dörde istanbul yolunda açtım camı püfür püfür araba solladım otobanda ama sinyalle yanlış yok.geldiğim yere yaklaşırken küçük bir çukura girdim homurdadı arka ikili zannımca keyifleri bozuldu. durma yerine yaklaşırken korkunç gerçeği gördüm acemilerin 2'şer metre aralıkla park ettikleri arabalardan yer olmadığı için biraz ilerdeki 2 arabanın arasına park et dediler dedim olmaz çıtır hoca yaparsın sen yarin gel dedi. bende geldim gaza hemen kırdım araya ve hazin son çaaat kaldırıma çıktım, çıtır bozuldu arka ikili laf çaktı 'olum orası yayalar için' sen aşağı in. diğeri geçmiş olsun yigen dedi ve bitti güzel ülkemin ilginç sınavı.
(bkz: sözlük yazarlarının itirafları/#7769607)
brcyzdm nin kaldığı için yarın telafisini yapacağı sınav.. *
eğer 19. sıradaysanız, beklemekten, heyecandan altınıza sıçacağınız sınav.
öcü gibi gösterilen sınavdır.ama korkulası bir yanı yoktur.
çünkü arkada oturan o kişi de para için ordadır ve kimseyi bırakmaya niyetleri yoktur.
kemere,koltuğa,aynaya çok dikkat et en çok ona dikkat ediyorlar söylemi de doğru değildir.çünkü sınav değerlendirme formunda hiçbiri yer almaz.sadece elinizden geldiği kadar yavaş gitmeniz ve panik yapmamanız yeterlidir.
bi kaç altın kuralı vardır;

- arabaya biner binmez kemeri takın.

- ayarını hiç değiştirmeseniz bile koltuğu ayarlarmış gibi yapın.

- dikiz aynasından arkadaki görevli ile göz göze gelin. bunu sürüş sırasında 2 kere daha yapın yeterli.

- sinyalleri unutmayın.

- hızlı gitmeyin

geçmiş olsun.
an itibariyle çıkmış bulunduğum sınav.
bir sokaktan gir, öteki sokaktan çık, dur, geri git, bitti. şeklinde süregelen bir sınavdır.
yalnız bu kadar kısa mesafeye teyzeler neden bu kadar stres yaptılar anlayamadım.
sonuç ne olur bilmiyorum bekleyip göreceğiz.
gereksiz yere heyecan yaptıran sınavdır her halukarda geçersiniz çok absürd hareketler yapmadığınız takdirde tabi. hiç unutmam bizim sınavda acayip panik olmuştuk topluca. bütün yaz direksiyon eğitimi aldıktan sonra tam havalar bozdu o gün direksiyon sınavı var hava ha yağdı ha yağacak öyle bi durum. bizde silecekler nasıl çalıştırılıyo hiç görmedik bilmiyoruz nasıl telaş nasıl telaş. ama o kadar ballıymışım ki tam benim sınav bitti öyle bastırdı yağmur.
bugün 11:30 civarı girdim bu sikindirik sınava. önde sınav arabası arkada minibüs dağ, bayır demeden peşinde dolaştık. binen 300 metre gidiyor, iniyor ehliyetini alıyor. emniyet kemerini takmaya çalışanlara gerek yok demiş komisyon iyi o zaman dedim.
neyse efendim sıra bana geldi havalı havalı bindim arabaya. arkama dönüp iyi günler dedim, hoşlarına gitti ibnelerin oh oh dedim ilk intiba güzel. ne iş yapıyorsun dediler öğrenciyiz dedik nerede filan derken kafayı karıştırdılar. koltuğu düzelttim, dikiz aynasına dokundum sonra kaldırıyorum arabayı dedim tamam dediler, vitesi 1' e taktım, el frenini indirdim kalktık. sonra 2. vitese geçtim ve aklıma emniyet kemerini takmadığım geldi. siktir et nasılsa önemsemiyorlarmış dedim ve arabayı kullanmaya devam ettim. yollar virajlarla doluydu hız yapıp tarlaya uçmak istemedim ve 3. vitese geçmedim inadına. kurs hocası da elini arabadan dışarı çıkartmış sanki hızını azalt dermiş gibi hareketler yapıyordu, meğerse mal herif rüzgara karşı elini süzüyormuş. hocanın bu mal hareketi yüzünden üçüncü vitese geçmiyorum ve araba bağırıyor. sonra komisyon üyesi babacan bir tavırla omzuma dokundu böyle yaparsan koyunları kaçırırsın dedi. ne demek istedi lan bu herif diye düşündüm ve bir sonuca varamadım. 3' e mi geçiyim dedim, bir dene bakalım dedi. sonra attık 3' e 70 metre kadar gittim.
sağa çek dedi çektim, hayırlı olsun, bundan sonra daha dikkatli sür dedi. benim götüm kalkmış bir kere kesin 85 civarı aldım dedim.
sonuç:70 almışım.

bir kız 3-4 kez arabayı stopladı, geldi servise. bütün adaylar sınav olduktan sonra tekrar gitti yine 2 kez arabayı stopladı ve üçüncü seferde kalktı. bu kıza ehliyet verdilerse 70 vermişlerdir. bana da 70 verdiler. ben ne anladım bu işten?
vites değiştirdikten sonra ayağını debriyajdan çekmeden arabayı hızlandırmaya çalışan "ee basıyorum gaza ama neden böyle bağrıyo araba" diyen teyzenin bile geçtiği bi sınavdı benim girdiğim.
hiçbir hata yapmamama rağmen 92 aldığım sınav. 100 alanlar nasıl alıyorlar bilemiyorum. gerçi kurs hocaları 10 puan direk kıracaklar heyecan payı olarak demişti ancak 100 alan da vardır sanırsam. sınav şöyle geçti ;
saat 9'da başlayacak sınav için 1 saat erkenden sınav yerine gittim. bekleyişlerden sonra saat 9 oldu. benden önce gelen bir iki kişi araçlara bindiler kimi yüzü asık kimi mutlu bir şekilde indi araçtan. aha dedim sıra bende bunlardan sonra ben varım. arkamdan 7 tane kız ''hocam hocam ne zaman başlıyor'' diye çıkageldiler. kurs hocası sağolsun yedi kızın yedisini de benden önce sınava soktu. aha dedim tamam artık sıra bende. demeye kalmadı ki hoca bundan sonra ''listeye göre alacağız arkadaşlar'' dedi. ''neyse ulan dedim şanslıyımdır ben ilk sırada falanımdır heralde'' diyerek listeye göz gezdirdim ve son sırada kendi ismimi gördüm. bu dakikadan sonra bugünün çok şansız geçeceğini düşündüm. saat on iki buçuk olmuştu artık ayakta durmaktan bacaklarım ağrıyordu. sıra bana geldi hoca ''gel bakalım sandık'' dedi. bismillah deyip koltuğa oturdum emniyet kemerini takmaya yeltendim ''gerek yok'' sesi geldi arkadan iyi peki dedim. dikiz aynasını ve yan aynaları ayarladım. arkadaki hoca ''haydi bakalım sandık şöyle bir gezdir bizi'' dedi. arabayı 1. vitese attım, el frenini indirdim, bastım gaza, bu arada sinyalleri de verdim tabi. sağda duralım dedi durduk kalkalım dedi kalktık. tüm tur boyunca devam eden soruları sormaya başladı. okuyor musun ? nerede ? hangi fakülte ? aaaa zekeriya hoca sizin hocanız değil mi ? vay ibne zekeriya vayy, niye öğretmenlik seçtin evladım ? mal mısın sen ? * ardı arkası kesilmeyen sorular ve yorumlar sonunda sona erdi derken ; artık tipimi mi sevmedi ne yaptı bilemiyorum ama dik bayırda tekrar sağa çekelim ve geri geri gidelim dedi. içimden ''ulan o bayırda profesyonel adam bile zorlanır 1.2 motor araba içinde 4 kişi var hayvan herif'' desem de fayda etmedi ve çok az bir kaydırma ile geri geri geldim. yeterli dedikten sonra devam ettim ve turu tamamladım. inerken her iki hocaya da teşekkür ettim ellerini sıktım ve indim.
bir sınav böyle geçti. girecek arkadaşlara şunları söyleyeyim ; daha arabanın kontak anahtarını çevirmeyi bilmeyen, 1. viteste arabayı gaz vermeden çalıştırmaya kalkan ve hoplatan, '' sinyal nerdeydi yeaaa'' diyen, emniyet kemerini iki bacağı arasından çıkardıktan sonra boyununa dolayan, fren yerine gaza basan, vites atarken frene basan, aynı şekilde vites atayım derken yoldan çıkan... gibi insanlarla beraber giriyorsunuz bu sınava. geçmek için tek yapmanız gereken düz gitmek ve sinyal, aynalar, emniyet kemeri gibi detayları unutmamak. velhasıl zoru başarmamak.
En siktiriboktan arabayı bana verdiler bu soktuğumun sınavında.

vites desen geçmiyor. hoca yandan beynimi sikiyor, " iki elimizle değil mi?" evet orospu çocuğu iki elimizle amına koyim.

soktuğumun arabası da aradan öndeki adayı şamarlicakken 1 yerine 3'e geçmiş meğer küt durdu araba. çaktırmadan çalıştırdım tabi hemen, ehehe.

emniyet kemeri de takmadım. takarsam piçim lan.

kalırsam anasını siktim gözetmenlerin, o sıfatları hayatta unutmam.

düzenleme: 98 almışım, emniyet kemerini takmadım lan geri zekalılar, ahah. yarra yedi istanbul trafiği.
gereksiz, formalite bir sınav.
-iyice öğrenmeden trafiğe çıkmayın e mi?
-yok canım ben çıkacam trafiğe.trafikte de seni bulacam.
çalıştığım yerin konumu itibariyle sabahtan beri balkonda sıgara çay eşliğinde sinema seyreder gibi izlediğim ve hatta not verdiğim hadise. günde 2 bilemedin 3 arabanın geçtiği ıssız yolda bugün bi baktım trafik vızır vızır. 'ne oluyo lan burda' diye sordum, 'hocam sınav var' dediler. 'ozaman bana ordan bi çay kap gel yiğidim, bugün de eğlencemiz burda' dedim. başladık izlemeye, stop ettiren ettırene. bilen bilmeyen gelmiş ayol. en kötüsü de bizim onları izlediğimizi farkettiklerinde stop ettirmeleri.** halen devam ediyor sınav ama sevgili çirkin müdiremin imalı işinize dönün bakışları ile keyif son bulmuştur. sanki odama gitsem çalışacam.* al sözlükte fink atıorum işte.*
--spoiler--
kurs hocası: k
okul hocası: o
ben: b
diğer hoca: d

b: kim bindi bu koltuğa da bu kadar öne aldı yarrabim
o: arkaya al rahatla.
b: d hocam dikkat edin baya bi arkaya almam lazım. malum sulak yerde büyüdüm.
gülüşmeler..
k: hadi bakalım bildiklerini göster.
b. sıkı tutunun vuhuuu.

aynalar koltuk ve kemer halledikten sonra el freni indirilir vites bire alınır kalkış yapılır. ve hızlı bir şekilde kalkılır. vites önce ikiye daha sonra 3e alınır. vınvınvıııın. hızımda süper süper bir şekilde vuhu.
bu sırada kurs hocası eliyle bana yavaş ol talimatı verir. yokuştan inilir sol sinyal verilir. kavşaktan dönülür. sağa sinyal verilip yanaşılır.
bu sırada geri geriye girmem gereken sokağa girmiş arabayı beklemek için durulur. vites geriye alınır kol arkaya atılır.

o: okuyor musun?
b: evet hocam lisedeyim.
o: aa kaçıncı sınıf.
b: son sınıfım hocam.
o: öss ve sürücü kursu zor olmuyor mu?
b: yok hocam direksiyonda iyiyim zaten istanbul hukuğu istiyorum ama derslerde de iyiyim çalışmıyorum pek fazla.
gülüşmeler.
d: hadi git parket.

geri geri gidilir ve park edilir. vites tekrar bire alınır. kalkılır. yokuşta durulur. kaydırmadan tekrar kalkılır ve başlangıç noktasına geri dönülür.
--spoiler--
*
*
bugün girmiş olduğum ve geçmiş olduğumu düşündüğüm sınav:)

edit: bilmişim arkadaşım. 95 aldım!:D
27-28 kasım 2010 tarihinde gerçeklecek olan sınavın kpss ile çakışması sonucu ertelenen sınavdır. Yeni tarih bir hafta sonradır. 4-5 aralık 2010
bugün girdiğim daha doğrusu bana giren sınavdır. ulan düşünüyorum hatada yapmadım be gerekli yerlerde sinyali verdim, arabayı stop ettirmedim, kalkışlar, vites değiştirme herşeyi yaptım lan daha ne yapayım geçirmen için. suratsızların tekiydiniz zaten pislik herifler 18 kişiden 6 kişiyi* bırakmışlar bide, kanser olursam sizin yüzünüzden be sigara düşmüyor elimden şu an. * *

(bkz: çok sinirliyim be sözlük)

edit: beni destekleyenlere teşekkür ediyorum. o insanlara rağmen yüksek bir not alıp ehliyetimi kullanmaya başladım. hee tabi sizii bulacam olummm!
üç yıl önce bir hafta çalışma ile girmiş olduğum sınav, sınav gününü büyük bir heyecan ile beklerken sınav günü geldi, ömrümden ömür geçti, sıra bana gelmişti kaçış yok arabada kurs hocam, iki hoca daha var tabiki de oturdum koltuğa emliyet kemeri takma aynayı düzeltme falan derken kalktım ama ne kalkış gidilecek yer belli gidiyoruz hocanın bir tanesi dur demesin mi? bende frene sert basıp arka taraftaki hocaları neredeyse yanıma alıyordum bayan hoca aaa ne yapıyorsun kızım demesin mi öldüreceksin bizi, demesin mi hoca bana anaryaya git daha doğru düzgün düz gidemezken ben anaryaya gideceğim kurs hocam sağolsun arkadaki hocalar arkaya bakarken kurs hocam benim yerime anaryaya gitti ve de en önemlisi kurs hocamın sayesinde sınavı geçtim.
85 ile gectigim sinavdir ammavelakin kendisini oldukca stresli bulmusumdur. acemi sofor ben araba kullanirken arkada gozetmenlerim cay iciyorlardi, allahtan stop ettirmedim de ustlerine dokulmedi. aslinda o kadar korkmaya gerek yok, debriyaja falan basmayi unutursaniz yaninizda surucu kursundan hocaniz basiyor.
2 saat önce girmiş olduğum sınavdır. Aslında o kadar da korkulacak bişey yokmuş ama nedense insan heyecanlanıyor işte. Bitiş noktasında sağ sinyalimi yakmadan durduğum için puanım gidecek ama o kadarcık olsun yani. bakalım hayırlısı..
kanımca ülkemizde acayip derece de kolay olan bir sınavdır. eğer gittiğiniz sürücü kursunda ki hocanız cin gibiyse, arabanın ön tarafına konulan kırmızı ışığı söker ve gerektiğinde debriyaja basarak sizi olası bir hatadan kurtarır.
bugün itibariyle olduğum sınavdır. emniyet kemeri takmadım artistik bir hareket olsun istedim. arabayı ikinci viteste kaldırdım kimse çakmadı. döner kavşağa gelince dörtlüleri yaktım. (maksat dikkatli olsunlar etrafımdakiler) yanımdaki usta öğretici pek karışmadı sağolsun. sessiz sakin oturdu. arkadaki görevlilerden biri beni izliyor, diğeri de evraklarla uğraşıyor arada beşiktaş maçından bahsediyorlardı. bir ara dayanamayıp bir beşiktaşlı olarak arkama dönüp muhabbete bile başladık. kafamı arkama çevirmek yerine berber mantığıyla dikiz aynasından muhabbeti devam ettirmem gerekliliğini belirttiler. kaç senedir araba kullandığımı sordular ama yer miyim ehliyetsiz araba kullanıyorum der miyim! yeni yeni alıştığımı trafiğe sadece ilk defa k sınıfı sürücü belgesiyle çıktığımı belirttim ve sağda uygun bir yerde dur dediklerinde ne oldu inecek misiniz dedim derken bir kahkaha bir kahkaha arabadan öyle indim. sonucu bekliyorum. açıklanınca sözlük senle paylaşacağım.
--spoiler--
bugün itibariyle olduğum sınavdır. emniyet kemeri takmadım artistik bir hareket olsun istedim. arabayı ikinci viteste kaldırdım kimse çakmadı. döner kavşağa gelince dörtlüleri yaktım. (maksat dikkatli olsunlar etrafımdakiler) yanımdaki usta öğretici pek karışmadı sağolsun. sessiz sakin oturdu. arkadaki görevlilerden biri beni izliyor, diğeri de evraklarla uğraşıyor arada beşiktaş maçından bahsediyorlardı. bir ara dayanamayıp bir beşiktaşlı olarak arkama dönüp muhabbete bile başladık. kafamı arkama çevirmek yerine berber mantığıyla dikiz aynasından muhabbeti devam ettirmem gerekliliğini belirttiler. kaç senedir araba kullandığımı sordular ama yer miyim ehliyetsiz araba kullanıyorum der miyim! yeni yeni alıştığımı trafiğe sadece ilk defa k sınıfı sürücü belgesiyle çıktığımı belirttim ve sağda uygun bir yerde dur dediklerinde ne oldu inecek misiniz dedim derken bir kahkaha bir kahkaha arabadan öyle indim. sonucu bekliyorum. açıklanınca sözlük senle paylaşacağım.
--spoiler--

bu tip hareketler yapanların geçemediği sınav. bende araba kullanırken sigara yakayım demiştim, arkadaki ibnelerden birisi ;

+ Çek ulan sağa, durdur arabayı.
- Ne oldu hocam ne güzel sürüyorum işte.
+ lan 5dk sabredemedin mi sigara içmekte ne lan.
- hocam arkadaşla iddiaya girdikte o yüzden eki eki.
+ kazandın iddiayı 2 ay sonra gene gel hadi.
14 mayıs itibarıyla sabahın köründe kalkıp arka koltuga oturmak suretiyle 20 civarı acemi insanın sürdügü arabada içimin çıkacağı sınavdır.Kurs müdürlerinin de yalakalıklarından her taraf vıcık vıcık yağ olmaktadır.
araç kullamayı iyi biliyor veya iyi bildiğinizi zannediyor olsanızda, sınavda arkaya yerleşen gözetmenlerin, sizin araç kullanmanızdan ne anladıkları ile alakalı olan hadisedir.

şahsen, iki kez stop ettirme * birde ışıkta durmak için yavaşlar iken dörtlüleri yakmış ve sağ tarafı işgal eden öndeki aracın arkasına geçip durmak gibi bir felaketten sonra bile o ehliyeti almaya hak kazanmışımdır.

sanırım arka koltukta ki gözetmen abi ile aynadan sık sık göz teması kurmamında bunda etkisi oldu. ne yaparsanız yapın ayna kontrollerini yapın bu sınavda.