bugün

fenerbahçe'ye gelmiş kalite forvetlerden biridir. o kısa boyuna rağmen attığı çoğu gol kafa golüdür. çok iyi pozisyon alır ve darbeli vururdu.

görsel

https://www.fanatik.com.t...ce-baskaniyla-unlu-379630
iyi oyuncu idi. 99 daki 1-2 biten fb-gs maçında fenerin golünü o atmıştı.
98 yazının sıcak bir akşamında fenerbahçe'nin almanya bilmem kaçıncı küme takımlarından birini hazırlık maçında 6-0 mağlup ettiği dakikalarda transferinin gerçekleştiğini öğrendiğim rumen hücum oyuncusuydu moldovan. çocukluğun getirisi doğallıkla, birkaç yıl sonrasında uğruna matematik yazılısından kaçtığım ilk derbi maçımda ezeli rakibimizi aynı skorla yeneceğimizi bilemeden aldığımız bu farklı skora mı sevineyim, yoksa adını öyle ya da böyle avrupa'da duyurmuş ve benim kategorizemde "yıldız" sıfatlı bir forvetin transferine mi şaşırayım bilemediğimi hatırlıyorum dün gibi.

yazlıktaki galatasaraylı arkadaşım yılmaz'ın evlerinin önünden bisikletle geçerken arkamdan "moldovan'ı almışsınız kanki, iyi transfer" diye bağırmasını şaka zannederek, ama sonra "lan ama ya doğru söylüyorsa, hem şaka yapacak olsa moldovan niye desin, ben olsam figo, rivaldo ya da kluivert derdim" diyerek (tam bu sırada iç sesim "oha lan sende" demişti) bisikleti hızla sürdüğüm, eve vardığımda babamın "evet aldık da sen niye bu kadar şaşırdın" diyerek onun da benim bu denli şaşırmama şaşırdığı bir futbolcu gelir, moldovan denince aklıma.

figo, rivaldo, kluivert ya da onların standartlarında bir oyuncu tabi ki değildi moldovan, ama o güne kadar adını öncesinde duyduğum ilk transferimizdi. sanırım beni bu kadar heyecanlandıran buydu. aslında jay jay okocha'yı da hayal meyal hatırlayan birisiydim ama okocha avrupa'da ne kadar tanınıyor bilemiyordum o zamanlar. ve nedense o zamanlar meşhur bir futbolcunun transferi çok önemliydi benim için. bunu ikinci defa kenneth andersson'da yaşamıştım, üçüncüsü ve hala unutamadığımı ise ariel ortega'da.

evet, yıllar geçti ve biz fenerbahçe taraftarı olarak andersson, ortega, hooijdonk, alex, anelka, kezman, roberto carlos, nani, van persie gibi dünya yıldızlarına doyduk belki; ama yukarıda anlattığım sebepler vesilesiyle moldovan'ın bende yeri ayrıdır. belki bu saydığım diğer yıldızlara nazaran daha sönük bir kariyer ve şöhrete sahiptir ama olsun, ayrı işte.

ayrıca onu bende özel kılan sadece "hatırladığım ilk yıldız olması" değil... saha içinde fenerbahçe'ye çok katkılar sağlamış olması da bu rumen yıldızın çocukluktan beri gönlümde ayrı bir yer almasını sağlar. 2 sezon oynadı fenerbahçe'de ve her iki sezonda da 15-20 civarı gol attı, öyle hatırlıyorum. dönemin uefa kupası şampiyonu parma'yı kadıköy'de yendiğimiz o efsanevi maçta golü o attı. özellikle, halâ ne mantıkla yolların ayrıldığını anlamadığım ve halâ bu sebeple aziz yıldırım'a kızgın olduğum joachim löw'ün fenerbahçe'sinde, moldovan'ın elvir baliç ile mükemmel uyumu da çok izlenesi performanstı.

o löw zamanında bir altay maçında izlemiştim moldovan'ı ilk, 5-0 yenmiştik ama gol atamamıştı. bir de ertesi yıl rıdvan dilmen'le başlayıp, zeman faciasıyla devam edip, derbi kralı turhan sofuoğlu ile bitirdiğimiz o kabus sezonunda da ligden düşmesi haftalar öncesinde kesinleşen göztepe'ye kadıköy'de 3-2 yenildiğimiz maçta izlemiştim bu rumen golcüyü. bu defa takımın iki golünü de o atmıştı.

ben hak ettiği değer ve ilgiyi bizde göremediğini düşünüyorum. nobre ve webo için de aynı şeyleri düşünürüm hep. oyun içi tarzları birbirine çok benzeyen, fırsatçı, savaşçı, asla takıma küsmeyen, şans bulduğunda takım için maksimumunu vermeyi arzulayan ve bunu da çoğu kez başaran bu üç santrfora hak ettikleri taltifi hep kendileri gittikten sonra verdik ne yazık ki.

fransa'nın nantes takımına transfer olduğun zaman havaalanında kameralara "hoşçakalın" diyerek el sallarken, sana odasındaki küçük televizyonun karşısında masum masum bakıp "güle güle git" diye el sallayan o saf çocuk olarak fenerbahçe'ye kattıkların için teşekkür ederim kral, aynı zamanda çocukluğumun ve bu uzun entry'nin kahramanı olduğun için de.
az oynadı ama iyi forvetti. evet.
Auxerre görevine son vermiş.

http://www.ntvspor.net/fu...-57e925bd4c4977490035fc00
Romanya milli takımı yardımcı antrenörü. az evvel gördüm tv'de . Adam epey çökmüş.
yüz hatları keskin forvet. galatasaray'a gol atmışlığı var.
görsel
forvetlerin kralı olan rumen forvet.
bugün 40 yaşını bitiren rumen futbolcu.
fifa 99'un en kaliteli adamlarındandır kaç sene geçmiş vay be
(bkz: hey gidi günler)
goldovan diye isim takmıştı lakapçı medyamız.
hey gidi günler.
fenerbahçe uefa'da bir takımı yenmişti doksanlarda.. ben daha 10-15 yaşlarındayken.. parmaydı sanırım.. onun kafa golüyle yenmiştik.. sağ ol lan moldovan..
bir zamanlar iyi golcüydü.
fenerbahçe'deki ilk sezonunda(98/99 sezonu) 15 gol atmış olan rumen forvet. ilginç olan bu 15 golün 14 tanesinin kafa golü olmasıdır. boyu ise 1.80 ya vardı ya yoktu.
fenerbahçe'nin getirdiği kaliteli yabancılardan. yetenekli forvet.
#2912480 numaralı entryde bahsi geçen golü taffarel'e değil mehmet bölükbaşı'na atan eski futbolcu.
parmaattığı golle fenerbahçe'nin o sene uefa kupasını kaldıran italyan ekibini yenebilen tek takım olmasını sağlamıştır.
fenerbahçe forması altında izlediğim en kaliteli golcülerden biriydi moldovan. beklenmeyen anlarda yaptığı vuruşlar ve kısa boyuna rağmen attığı kafa golleri ile hafızalarımızda yer etmiştir. fenerbahçe'de 55 maçta 33 gol atmasına rağmen o zaman ki teknik direktör mustafa denizli'nin hatalı kararı ile takımdan ayrılmıştır...

http://www.turkfutbolu.ne..._1990/viorel_moldovan.jpg
bu sezon romanya 1. lig takımlarından fc braşov'u çalıştıracak emekli santrafor.
Fenerbahçe'de başarılı bir futbol sergilediği dönemde, Rambo Okan'ın gazeteciler önündeki şovunda posterini bir güzel yiyip, afiyetle midesine indirdiği futbolcudur. Başarılı bir transferdir, orası ayrı meseledir. *
fenerbahçemize dracula'nın oğlu ünvanıyla gelen, aslında bireysel performans olarak başarılı olduğu söylenebilecek ancak futbol takımının kötü bir dönemine denk geldiği için arada kaynayıp gitmiş ve ayrıca benim feci şekilde osman pamukoğlu'na benzettiğim rumen santrafor.
2008 - 2009 sezonunda fenerbahce'nin ihtiyaci olan santrafor tipine ornektir kendisi.
fenerbahce'nin 1996-2000 yillari arasinda jay jay okocha'dan sonra yaptigi en basarili transferdir.

minicik boyuna ragmen kafa toplarina inanilmaz derecede hakim olan bu $ahis 2 sezon kaldigi fenerbahce'mizde 55 macta 33 gol gibi mukemmel bir istatistige sahip olmasina ragmen kimseye kendini begendirememi$, 2000-2001 sezonunun ba$inda mustafa denizli'nin onayiyla turkiye'den gonderilmistir.

ilk galatasaray macinda tafarel'e attigi gercekten usta i$i gol eurosport'ta aylarca 'sezonun en iyi 50 golu' arasinda gosterilmi$ti.

efsanevi golu izlemek icin;

http://www.youtube.com/watch?v=d7I_l3JZl-U&NR=1
bir dönem ülkemizde yaşanan rumen futbolcu furyasının son halkalarındandı.galatasaray'ın başlattığı rumen futbolcu alma eylemini fenerbahçe sonlandırmıştır.