bugün

albert einstein'in bir sözü.
Einstein'ın çarpıtılan sözü.

Buradaki din teistlerin anladığı din değildir. Einstein bir panteistti. Ona göre insanı cezalandıran ya da ödüllendiren bir tanrı olamaz. Aşağıdaki Einstein alıntısı bunu en iyi şekilde gösterir:

"Ben doğaya hiçbir zaman bir amaç, hedef veya antropomorfik(insan biçiminde) olarak anlaşılabilecek bir şey yüklemedim.Doğadan anladığım, onun sadece çok eksikçe kavrayabildiğimiz olağanüstü güzellikte bir yapı olduğu ve düşünen insana alçakgünüllülük hissini aşılaması gerektiğidir. Bu, mistizm ile hiç alakası olmayan gerçek bir inanca dayalı bir duygudur.

insan suretinde bir tanrı fikri bana oldukça yabancıdır ve hatta safça gelir."
Kaynak: Richards Dawkins, The God Delusion

Düşüncelerinden dolayı gerek Yahudi gerekse de Hristiyanlardan tepki mektupları almıştır.

Einstein'ın bu sözü daha onun zamanında bile bazı teisler tarafından çarpıtılmıştı. Einstein buna tepkisini göstermişti.

inancın Einstein'a ait olması, inançların doğru olduğunu göstermez. Burada sorun olan sözlerinin halen çarpıtılmasıdır.
Fizikçilerin de biyologlarında ve diğer bütün branşlardaki bilim adamlarının ortak olarak kabul ettikleri bir başlangıç noktası var. Fizikçiler olaya matematiksel uyumla bakarken,biliyologlar olaya mükemmel işleyen bir sistem gözüyle bakar. Herkes de başlangıç'ı başlatacak birşey olduğunu kabul ettiğine göre problem yok ortada.

misal:
(bkz: tanrıya inanmıyorum ama bir güç var)
(bkz: allah böyle buyurmuş)
herkesin(insan dediğimiz herkesin)ortak olduğu nokta bu.
din denilince anınızda aklınıza dogmalar mı geliyor ne?!
said nursinin düşüncesinin bir diğer ifadesidir.