bugün

başbakan'ın yapmıyoruz dediği şey. bundan başka da bir tanımı olmasa gerek.
(bkz: israil)
(bkz: dinin milliyeti)
(bkz: dinin milleti)
(bkz: din milleti)
(bkz: din devleti)

teokratik bir türkiye için elele.
dinsel milliyetçilik yapanlar, islamı en iyi yaşayan topluluk olduğunu idda eder ve diğer dini gruplara, siyonist, islamı değiştirmeye çalışan unsurlar olarak bakarlar. Onlardan olmayan hiç kimsenin sözüne güven duymaz ve onlardan olmayanların islamı doğru anlatmadığına inanırlar. islamı en iyi kendilerinin temsil ettiğine diğerlerinin islamı temsil edemeyeceğine inanırlar. Böyle yaparak insanları kutuplaştırır ve bölerler. Halbuki islamda bölmek değil bütünleştirmek. parçalamak değil birleştirmek vardır.
milliyetçilik kavramı başlı başına bir ülkenin beynini yıkamaya yetmiyormuş gibi birde bunun yanına "din" gibi dokunulmaması gereken bir kavram eklenince olacakları düşünmek bile istemiyorum. gerçi ben düşünmek istemesemde ana haber bültenlerinde, gazete manşetlerinde, köşe yazılarındaki manzara ile nasıl adım adım beynimizin yıkandığını gözüme soka soka gösteriyorlar. aşırı milliyetçilik militarizmi besliyor, aşırı dindarlık daha muhafazakar olmayı bu iki kavram yanyana geldiğinde beslediği tek bir şey var oda nefret ve ayrımcılık. birisini tercihini yapamadığı/yapmadığı (dil, din, ırk, cinsiyet vb.) bir şey yüzünden yargılayabilme hakkını kendinde bulabilen insanların elinde dinde milliyetçilikte kan dökmeye, can yakmaya yarayan bir araçtan başka bir şey olmuyor.