bugün

insanlara kafir diyerek dışlamamak,
tanrıya tapmak ve itaat etmek adı altında yöneticilere tapmamak,
ağlayan çocuklar, anneler ve diğer tüm insanlara zulüm edenleri desteklememek,
insanları öldürenlerle bir olmamak,
düşünme ve mantık yürütme yetilerimizi kaybetmemek,
gelecek nesillerin zihnini yıkamamak ve onları teröristlerin domuzu haline getirmemek,
kafirlere karşı savaşıp, cennete gitmek adı altında kandırılıp katil olmamak,
gelecek nesillere güzel ve mantıklı bir gelecek sunabilmek,
teröristlere malzeme vermemek,
ve en önemlisi dünyayı çiftlik, insanları çiftlik hayvanı olarak yöneticilere teslim etmemek,
için inanmamalıyız.

dinlere inanmak zaten söz konusu bile değil. dinler zaten çürüdü, dinleri araştırarak inanan kimse yok. dinler cennet cehennem ve tapma hareketlerinde öteye gidemiyor artık.
dinlere inanan kimse yok. cennet sevdası yada cehennem korkusu. dinler 'bunu açıkladı' bu yüzden inanıyorum diyen kimse yok. dinler sivillerden çok siyasetçi, terörist ve yöneticilerin ağızlarından duyuluyor. çünkü dinlerin yeri zaten orası. insanları körleştirmek, düşünme yetilerini ellerinden almak. ve çiftlik hayvanı kıvamına getirmek. lanet olsun ki başarıyorlar da, sudan sebeplerle başlatılan savaşlara 'kafire karşı, düşmana karşı, allah/tanrı için savaşıyorum' diyen domuzlar başka türlü açıklanamaz.
bir dinciden dinlere inanma sebebini sormak, sorunun cevapsız kalmasıyla sonuçlanıyor. zira onlar dinleri çocukluk yaştan itibaren öğrendiler. çocukluk yaşlarda beyin mantık kavramını henüz şekillendirilmemiş oluyor. bu sebeplere neye inandıklarını onlarda bilmiyor.
çünkü benliğimize hakaret. aklımızla resmen daşşak geçiyor. bide yüceltme insanı asalak hale getiriyor. bak biri tanrıya inanabilir ama dinler çok boktan.
mesela biri tanrıya inanıp doğayı tanrı eseri olarak görüyorsa zaten doğayı anlamak tanrıyı açıklamak olacağı için din tamamen kalkıp bilim onun yerini alması lazım.
sonuçta tanrı bir şeyler anlatmak istiyorsa bu doğanın bizzat kendisidir. o yüzden peygamberler, saçma sapan kutsal kitaplar edinmek gereksizdir.
din olacaksa da doğa dini olsun, içinde tapınma olsun demiyorum sadece yöntem olarak bunu benimsesinler.

öyle asalak gibi ibadet edip cennette huri kapacağını düşünmektense bilimsel araştırmalar yapıp bu bilinmezliği biraz daha çözmek en güzeli ve tanrıyı anlamak, açıklamak, kanıtlamak da zaten bu olması lazım.