bugün

(bkz: hegelciler)
1- max weber'in doğuşu,
2- coğrafi keşifler sonucunda kiliseye olan güvenin sarsılması
3- martin luther'in reform hareketi.

itirazı olan ittir köpektir.
sanayi devrimidir, dinler feodal tarım toplumunun kalıntısıdır. feodalizmin çöküşü ve burjuvanın yükselişi de bunu sağlamıştır. selflerin özgür kalıp sanayi toplumuna evrilmesi ve komünizmin o ara parlaması da dine darbe vurmuştur.
aydınlanmayla gelen materyalizm, pozitivizm akımları da bunda etkilidir.
eğer 2. dünya savaşının yıkımı olmasaydı şu an ateizm tüm dinlerle kapışırdı, 2. dünya savaşı materyalizm ve pozitivizme çok büyük darbe vurmuş aklı hedef alanları geri plana atmıştır. akla duyulan güveni de sorgulamıştır. modernizmin o akılcı tarafı postmodernizm denen sikik fikirle değişmeye evrilmiştir.
bilmiyorum kaç olay yazdım ama tarım toplumunun yıkılması sanayi toplumuna geçiş dine aslında en büyük darbeyi vurdu diyebiliriz. benim oyum tarım toplumun çöküşünden yana.
insanlık tarihin 5 bin yıl olmaması.
Söz konusu din islam ise, en büyük darbeyi Allah ın ayetlerini dünyalık için gizleyenler ve satanlar vurmuştur. Gerisini sallayın gitsin.
At, avrat, silah.

At ile keşfettiler. Vizyonları genişledi.

Avrat ile günaha girdiler.

Silah ile üstünlüklerini farkettiler. Birbirlerini öldürdüler.
kütük ağlıyordu olayının yalan olması da var şimdi. Cambridge üniversitesi kütüphanesinde 570-610 yılları arasında yazılmış Kur'an'ın bulunması da bi ayrı darbe oluyo
Ses kayıt cihazları, fotoğraf makinesi ve kameranın icadi.
Mensupları. Din'e mutlak doğru diyorlar. Sonra da o mutlak doğrunun etrafına her biri farklı farklı 5000 tane daha doğru (mezhepler falan) örüyorlar. Böylece ortada doğru diye bir şey kalmıyor.

Mesela şu siyasal islamcılar... Bunlardan 1 tanesinin islam'a verdiği zararı 1000 ateist gelse veremez. Çünkü onların umrunda değil, inanmıyorlar ki. Neyse bu konuda tez bile yazarım ama uzatmak istemiyorum.
bilimsel devrim (evrim, astronomi vb.), sanayi devrimi ve feodal düzenin tasfiyesidir.
güncel Önemli Başlıklar