1. 1.
  hemen hemen tüm tek ve çok tanrılı dinlerde " oruç ritüeli " vardır.
  gerekçesi ise üç aşağı beş yukarı aynıdır ve " tok'un aç' ın halinden anlaması " olarak özetlenir.
  diğer bir deyişle karnı tok, sırtı pek olanların, yani irili-ufaklı zenginlerin yılın belli bir döneminde " süreli " aç kalarak, " tok bir zengin olarak, hımmm demek açlık böyle bir şey " deme ve açları hatırlaması halidir.

  anlamadığım şey ise şu: neden fakirlerin " tok olma ritüeli " yok. neden hiçbir din bunu önermemiş.
  yoksullar, neden yıl 12 ay, 365 gün, ' hemen hemen her konuda ' oruçlular ?

  not: bana bir tane yoksullarda olan, zenginlerde olmayan ritüel gösterin dişimi kırarım.
  6 ... eratosthenes
 2. 2.
  çünkü allah isteseydi herkesi zengin yaratırdı bi kere taaam mı?
  ... ecinni
 3. 3.
  yarı cahillik böyle oluyor işte.
  orucun esas amacının açları anlamak olmadığı defalarca yazıldı ama bi kere araştırma ihtiyacı hissetmeden sallamaya geliyorlar. karı kız resimleri aratacağına biraz da buna zaman ayır.
  -1 ... adrian monk
 4. 4.
  hiçbir dinde gelir dağılımını eşitlemek gibi bir ritüel de yoktur.

  fitre zekat olaylarıyla konuya dalacaklara: " komik olma " olur mu ? denecektir. geçen yıl diyanet fitreyi 16 tl olarak belirlemişti. aylık 480 tl yani. türk-iş' açlık ve yoksulluk sınırı ise DÖRT KiŞiLiK AiLENiN AÇLIK SINIRI 1.608 TL, YOKSULLUK SINIRI 5.238 TL olarak belirlemişti.
  1 -1 ... eratosthenes
 5. 5.
  bir din cahili olarak iyi bilirim ki: tüm dinler insanların temel gereksinim ve insanların temel beklentileri üzerine kurulur. bu gereksinim ve beklentiyi karşılamayan din beştaş olur. bu beklenti ve gereksinimler de yıldan yıla, çağdan çağa değişir. bu noktada kendini modifiye edemeyen dinler yok olur.

  not: bir cahil olarak çok iyi biliyorum ki: yakın bir gelecekte insanlar bugün labaratuvarda ürettikleri hayvan hücrelerinden tüm et gereksinimlerini hem çok ucuza ve çok sağlıklı ve çok besleyici olarak karşılayacak. yani artık insanlar kurban etmek için canlı hayvan kesmeyecek. istedikleri özelliklere sahip koyun, dana eti gibi etleri üretecekler. ve paylaşacaklar. gereksinim yoksa ritüel niye olsun ? sırf tanrılar hoşnut olsun diye hayvan kesilir mi ?

  çaktın mı köfteyi akıl küpü din " kardeşim ."
  1 ... eratosthenes
 6. 6.
  15-16 saat oruç tutan müslümanlar sözde "açın halinden anlarlar" iyi güzel ama fakir 15-16 saat aç kaldıktan sonra sofrada ne varsa yumulmuyo ki fakirin evine giren 1 tencere makarna 1 tencere de sebze yemeği ise sizin iftar sofranızda kırmızı etler, şekilli şukullu yemekler, meyveler ve tatlılar var hangi fakiri anlıyonuz siz.
  ... emrekanat12