1. 1.
  Teistlerin cevaplaması gerekendir. ateizm mesela evrensel bir düşünce. Bakıyorsun amerika'daki adam da ateist oluyor, norveç'teki adam da, rusya'daki adam da. çin'deki adam da, japonya'daki de...

  Ama dinler hiç de bu şekilde yayılmamışlar. Hepsi belirli bir coğrafyada sıkışıp kalmış. Hristiyanlık anca batıda yayılabilmiş, islam da orta doğuda. Uzak doğuda ise budizm, hinduizm, taoizm, sihizm, şintoizm gibi dinler yayılmış.

  Madem islam evrensel ve mükemmel bir din o halde neden batıda ve uzak doğuda yayılamamış? Buradaki insanların hepsi gerizekalı da bir tek orta doğulular mı zeki? Eğer öyleyse müslüman ülkeler rezillik ve sefillik içindeyken neden onlar refah ve huzur içinde?
  9 -2 ... marjinal bir yurtsever
 2. 2.
  125 bin peygamber gönderildiğinden bi haber yazar beyanı. konfiçyüs'ün bile peygamber olduğu söyleniyor. müslümanların sefaletine gelirsek bilakis dinlerinden uzaklaştıkları dönemde sefil olmuşlardır. osmanlı şeriat ile yönetilirken 3 kıtaya her konuda hükmetmiştir.
  -9 ... seruven44
 3. 3.
  Dinler, deizm ve ateizmin evrensel olup olmadığı ancak uzaylılar dünyaya inip biz şuna inanıyoruz veya bizde tanrı inancı yok dediklerinde kesinliğe kavuşacaktır.
  Dinlerin dünyaya homojen dağılmaması aynı dönemde çıkmamaları ve herkesin farklı şeylere inanma meylindendir.
  Dünyadaki dağılım evrensel olup olmadığını göstermez.
  süpermanın babası neye inanıyordu?
  Ronan namaz kılıyor mu?
  Odin yılda kaç gün oruç tutuyor? Yahudiliğe göre mi islamiyete göre mi tutuyor orucunu?
  Bunları bilmek lazım.
  ... dalya rock yazar
 4. 4.
  parçalanırken şeriat yerine tanzimat, ıslahat gibi avrupadan alınan kanunlar vardı. senin tarih bilgini sikeyim.
  1 -2 ... seruven44
 5. 5.
  belki de başlangıçta tek bir din yayılmış, sonradan buna ayrı ayrı isimlendirmeler yapılmıştır.
  1 ... drdolantin
 6. 6.
  aynen 4 dinin kaynağı tektir. yahudilik ve islamiyetteki bazı ritüellerin benzer olması bunun kanıtıdır. ancak hıristiyanlık ve yahudilik sonradan tahrif olmuştur. son ve hak din islamiyettir.
  1 -1 ... seruven44