bugün

dinimden. benim icin bir sey ifade etmiyor ve iyi bir insan olmak icin bin turlu kurala ihtiyacim yok.
bu ikilemde bırakandan.
Bir dinim olmadığı için benim açımdan bir seçim hakkı kalmıyor.
Böyle tercih mi olur amk insanım en başta ve dünyalıyım ve bundan asla vazgeçmem . Dedirtiyor bazen.
Hiçbirinden vazgeçmem. Öncelikle Türküm gururluyum şerefli bir tarihimiz var. Büyük atalara sahibiz ve daha neler neler, Türk doğduysam Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak öleyim. Bu kadar basit. Dinimi de ne kadar sorgularsam sorgulayım her şeye bir cevabı var. Sonuç olarak vazgeçmem ikisinden de.
herhangi bir dine mensup olsam dini, herhangi bir millete mensup olsam vatanı seçerdim. dolayısıyla çoktan seçmeli sorularda şıklara e)hiçbiri cevabını veriyorum. çok arada kalırsam d)hepsi diyor geçiyorum.
*
aşkım hariç, her şeyden vazgeçerim.
Vatani olmayanın dini olmaz. Vatanın olmadığı yerde ne dinin olur ne unvanın.
birini olmadığı için zaten doğal olarak bırakamam. diğeri ise beleş vatandaşlık veren bir ülke varsa neden olmasın?

gerçi doğru. beleş vatandaşlık veren tek ülke bizimkiydi.
ne için vazgeçiyoruz? eşşeen ziki için vazgeçmem mesela. eet.
Bugün al sana alman, Amerikan pasaportu deseler vatandaşlığa geçmek için pek fazla düşünmem bile.

Sonuçta başlık vatandaşlık diyor, ırk demiyor. Kimse vatandaşlıktan vazgeçti diye türklüğünden bir şey kaybetmiyor. Sonuçta hırsızlık, yolsuzluk, adam kayırmanın kol gezdiği bir ülke. Sonuçta senin pasaportun dünyanın hiçbir yerinde işe yaramıyor, 3. Sınıf dünya ülkeleri dışında hiçbir yerin kapısını açmıyor.

Yani verin Alman ya da Amerikan pasaportu bu iş huzur içinde çözülsün. ingiliz oldu diyelim, o Da olumlu.

Edit: din mi vatandaşlık mı dense vatandaşlığı seçerim. Çünkü vatandaşlık sadece kağıt üzerinde bir şeydir. Dediğim gibi; vatandaşlıktan feragat etmek ırkınızdan feragat etmek demek değildir. Vatandaşlık devlet ile birey arasındaki bir anlaşmadır sadece.
islam’ı terk ettim. ikinci vatandaşlık başvuruma onay geldiği anda bu davarland’dan basıp gideceğim.

Yeterli mi?
sevdamdan.
bir zamanlar dine bağlı biri olarak açtığım başlığı tekrar göz önünde bulundurunca hiç zor olmayacak bir seçim .
şu an seküler bir yaşantım var ve az da olsa kafam rahat bu konuda .
Sonuç olarak vatandaşlık değişince türk olmanı değiştirmiyorsun yine türk oluyorsun. ama ben yine de tercih yapmazdım seninle mi uğraşıcam hadi bi ikile bakayım diyip o kişiyle evlenmezdim.
dininden vazgeçen insan her şeyden vazeçer vesselâm . Allahı dünyalığa tercih mi ediyorsunuz ? vatanımı belki de burdaki bazı insanlardan çok daha seviyorum ama dinim benim kimliğim . vatandaşlığım değil .
sevdiğim adamdan vazgeçerim.

hayatım boyunca beni tercih yapmak zorunda bırakan herkesten vazgeçtiğim gibi.
"Bütün dünyanın saltanatını verseler dinimden dönmem."
Cem Sultan
sevdiğimden vazgeçerim.

demesi kolay demeyin kulaklarından tutar siker atarım.
Diyelim ki yurt dışında birini seviyorsunuz ve o da sizi seviyor . birbirinizle evlenmek istiyorsunuz.işte burada malum soru devreye giriyor.
evlenmeden önce siz ona hem müslüman hem de türkiye vatandaşı olmasını istiyorsunuz . bunları yapmadan evlenmeyecem diyorsunuz .
sevdiğiniz şahıs da eğer beni seviyorsan sen de benim için fedakarlık yapacaksın deyip soruyu sorar;
sen dinimi seçersen ben de türkiye vatandaşı olurum , eğer benim ülkemin vatandaşı olursan bu sefer ben de dinini seçerim der .
seçiminiz ne olur ?

ßu da anket linki;
http://anket.uludagsozluk.com/s/12534/
güncel Önemli Başlıklar