1. 1.
  Acı gerçektir, gerçekler acıtır.

  Bunun en bariz kanıtı ipini koparmış atayizlerdir. Yüzde 90 ını aktif barbar, yüzde 9 u ise pasif barbardır. Geri kalan ise aslında tarafsız. Yani bunlarla aynı safta olmayı dahi kabullenemeyenler.

  Din medeniyete geçişte en önemli basamaklardan biridir. iyisiyle kötüsüyle bir medeniyet ve din ayrılmaz bir ikilidir. Uzakdoğu medeniyeti örneği aksini ispatlanmaz. Onlar inançsısız demiyorsa dindardır. Yine şekil a da görüldüğü üzere medeniyet inanç üzerine şekilleniyor. Ateizm ise inancı reddediyor. Sabah akşam ha babam sorgula diyor. Tamam da önce kendin bir şey yap, sonra elaleminkini sorgula.

  inancın niteliği ve dolayısıyla medeniyetin vasıfları ayrı bir tartışma konusu.
  -2 ... tea man
 2. 2.
  Yani bir fikrin veya yazının tüm söylemleri mi sallama, dayanaksız ve kaynaksız olur anca bu kadar yani.

  Bunlar homo erectustan sonrasına geçiş yapamamış varlıklar bence. Zira dini inanç medeniyetse o medeniyeti en ilkel kabileler dahi taşıyor. Erectusların az gelişmiş versiyonları inanç gibi karmaşık sistemlere akıl erdirebiliyor.

  Yani inanç insanlar için düşük düzeyde bir kapasite gerektiren sistemler bütünü. Bilmek ise daha ileri seviyede olan sonraki gelişmiş çağın medeniyetin ürünüdür

  inanan ilkel kabile doludur dini olan tonla gelişmemiş yer kabile doludur. Ama bilgiyle dolu bilen gelişmemiş yer yoktur.
  -2 ... keyf kahyasi