1. 1.
  insanların sonsuz acı çekmekle, kızgın sularda yakmakla, yılanların bokların içinde kanlı irin içirmekle bla bla envai çeşit korku ve iğrençliklerle tehdit ederek insanlarla psikolojik ve hatta fiziksel saldırılarda bulunan akımlara saygı duyma isteğinin zorunlu olmasıdır.

  insalara insan olduğu için saygısı olmayanların zorunlu saygı istekleri trajikomiktir.
  8 -3 ... akarsuya birakilan mektup
 2. 2.
  benim dini inancım muhammed'e kafir, iblis demekse müslümanlar kudurur. aksinde de yahudi ve hristiyanlar. semavi dinlerin temeli pisliktir, saygı değil; sağa, sola kuduz it gibi saldırmak vardır.
  4 -3 ... derin devlet genel muduru
 3. 3.
  dini olmayan inançlara duyulması gereken saygı kadar zorunludur.

  dinsizsem de saygı göstereceksin, dinim varsa da. satanistsem de, agnostiksem de.
  1 ... lucky strike sever
 4. 4.
  faşizm çizgisine kadar olmayan zorunluluktur. yani fikirde saygı duymaman gayet doğaldır. karşıt olduğum fikre neden saygı duyayım ki bence bi kutsallığı yok çünkü. sence krem peynir önemli diye ben neden önemseyeyim krem peyniri. ama tutup senin krem peynirini neden çöpe atayım. sen var onla eğlen.
  3 -1 ... magna carta
 5. 5.
  konu dinlere değil, kişilerin bir şeylere inanma hak ve özgürlüklerine saygı duymaktır. yani bir insanın belli bir dine ya da bir dinin koluna inanması üstünde kimsenin yorum yapma ya da eleştiri hakkı yoktur. en fazla iyi niyetimizle karşımızdakini kırmadan ve kızdırmadan sorabiliriz ki bunu bile tavsiye etmem çünkü yaşadığı bölge insanlarının genelinin inancını paylaşmayan kişilere herkes aklınca sorar ve bu giderek daha da baskı hâlini alır. (bkz: mahalle baskısı)

  dinlere ise kimsenin saygı göstermek gibi bir zorunluluğu yoktur. zaten saygı talep edilecek değil kazanılacak bir lükstür. yani budizmle dalga geçmek ya da onu eleştirmek diye bir hak vardır. bunu hristiyanlık, islam, musevilik, şinto, tanrıcılık falan hepsine uygulayabiliriz. burada sorun bilere eleştirmek ya da dalga geçmektir. yani tutup da budizm inancıyla kafa bulmak için ineğe tapmaktan dem vurmamak gerekir çünkü dine güldürmek isterken cehâletinize güldürürsünüz.

  ikinci bir konu ise inanca saygı diye sayıklayan davarların aslında sizi kendi dinlerinin kurallarına uydurma çabalarıdır. ramazan ayında sokakta sigara içiyor ya da okul yemekhanesinde/kantininde bir şeyler yeyip içiyor diye kimseye saldırılamaz. bunu yaparsanız da "inancıma saygısızlık" etti diye bir bahaneniz olamaz. çok basit bir örnek vereyim, bu ülkede 20-25 milyon alevi bulunmaktadır. alevi inancında muharrem orucu diye bir şey vardır. kaç sünni muharrem ayı ne zaman bilir? kaçı sokakta sigara ya da su içmeye çekinir? kaçı yemek, su, sigara gibi şeyler yüzünden dayak yer? alevi inancı sünni inancı kadar kutsal değil midir, bunun kararını kim verir?
  4 -1 ... sadaeke
 6. 6.
  Fikir ve ifade özgürlüğü dışında başka bir başlık olduğu kabul edilen özgürlükçü liberal sistemin bir parçasıdır. Diğerleri ise liberal demokrasi, kuvvetler ayrılığı,çok partili siyasi yaşam,hür ve adil seçimler,gizli oy açık tasnif,hür basın,sivil toplum kuruluşları, fikir ve ifade hürriyeti, din ve vicdan hürriyeti, mülkiyet hakkı, teşebbüs hakkı, toplantı ve gösteri hakkıdır.
  ... hanzala2015
 7. 7.
  iste budur üstad.
  1 ... manifestoo
 8. 8.
  Saygı gösteren saygı görür.
  1 ... king akabe
 9. 9.
  tabi göstereceksin diye hümanist bi davranışla yaklaşması gerekir insanın . nasıl ki bir insanın senin dinine küfür etmesi hoşuna gitmezken sende aynı davranışta bulunmayacaksn .
  1 -1 ... imamhttp
 10. 10.
  (bkz: texas sharpshooter fallacy)

  inanca değil, bireye saygı duyarız.
  özgürlüğe saygı duyarız.

  özgürlük? hani bilirsiniz, hep savunuyor gibi görünüp beslendiğiniz kavram.
  2 ... tom tucker